Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Předcházení vzniku odpadů energetickým využitím v domácnostech JUDr. Ing. Ing. Mgr. Petr Měchura výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Předcházení vzniku odpadů energetickým využitím v domácnostech JUDr. Ing. Ing. Mgr. Petr Měchura výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství."— Transkript prezentace:

1 Předcházení vzniku odpadů energetickým využitím v domácnostech JUDr. Ing. Ing. Mgr. Petr Měchura výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství

2 Důvody:  Předcházení vzniku odpadů dle nové evropská rámcové Směrnice o odpadech  Snadnější plnění POH a cílů EU  Zvýšení finančních prostředků pro odpadové hospodářství  Úspory občanů na platbách za odpady  Úspory občanů za vytápění domků  Náhrada primárních fosilních paliv  Snížení emisí z domácích topenišť  Využití energie až na 95%  Řešení problémů s váznoucím odbytem druhotných surovin

3 Hierarchie nakládání s odpady 1) Předcházení vzniku 2)Příprava k opětovnému použití 3) Materiálové využití 4) Jiné využití 5) Odstranění

4 Zvýšení finančních prostředků pro odpadové hospodářství  Zdražování dle vzoru energetických firem (elektřina, voda, plyn)  Lepší využití finančních prostředků od obalářské společnosti EKOKOM či ze zpětných odběrů  Snížení nákladů odpadářských firem na zpracování odpadů (úspora nádob, dopravy, strojů, energií, pracovních sil, zisk tepla)

5 Úspory občanů a firem při předcházení vzniku odpadů Úspory občanů na platbách za: - komunální odpady - objemné odpady - vytápění domků

6  Náhrada primárních fosilních a plynných paliv  Snížení emisí z domácích topenišť  Využití energie až na 95%  Řešení problémů s váznoucím odbytem druhotných surovin  JAK ???

7

8 Jaká je skutečná potřeba tepla domku či provozovny?  v Praze je v topné sezoně prům. teplota +3,8 o C  Ani nedávno, kdy padaly 40leté rekordy, nikdy pr. teploty nedosáhly oněch projektovaných -12 o C  dle závazných předpisů dimenzovaný kotel (tedy 20 kW) může být na jmenovitý výkon provozován pouze tak maximálně jeden den za tisíc let  pouze v tento jediný den bude tento kotel pracovat s onou vysokou účinností a výbornými emisemi,  to by ještě nebylo tak hrozné, kdybychom v reálné praxi neměli z výše uvedených důvodů zpravidla nainstalován kotel se skoro dvojnásobně vyšším než navrženým výkonem, tedy místo 20 kW zpravidla přes 36 kW, jak je zcela běžné!

9

10 Do běžných kotlů či kamen nepatří ani potenciální odpady!  dle platných předpisů správně navržený kotel pracuje v průměru pouze na cca 20 % svého jmenovitého výkonu (pouze 5 kW místo 25 kW)  skutečně provozovaný (se 36 kW), pak pracuje v průměru pod 14 % svého jmenovitého výkonu!  tedy s účinností pod 30 % (při nižších teplotách ohniště a nedostatku spalovacího vzduchu v důsledku přivření regulační klapky se účinnost každého kotle rapidně snižuje)  a s emisemi nejméně o řád horšími (i kvalitní suché dřevo při nedokonalém spalování dehtuje, a když k tomu ještě přičteme, že v kotli hoří, přesněji doutná často i vlhké nekvalitní dřevo nebo kelímek od jogurtu při teplotách pod 400 oC, tak o tom, co vychází z komína nelze mít žádné iluze)

11 Lze je vůbec spalovat doma s vysokou účinností a s nízkými emisemi?  Ano – ale právě jen v teplovodním krbu !  pokud topí do akumulačního zásobníku  pracuje trvale na jmenovitý výkon přes 30kW, tedy s vysokou až 95 % účinností při teplotách nad 850 oC a s nízkými emisemi  může být více předimenzován (geometrie většího ohniště oproti kotli zajišťuje lepší spalování, vyšší účinnost a nižší emise – prakticky dle Nařízení vlády č. 354/2002 Sb., kterým se stanoví emisní limity a další podmínky pro spalování odpadu).

12 Jaké potenciální odpady lze v něm tedy spalovat ?  NE odpady !!!  ANO -stavební a demoliční dřevo, přepravní palety a bedny, kůra, větve, novinový a balicí papír, lepenka, kartonáž -v malých množstvích i hadry, plasty, nápojové kartony a obilniny

13 Krb před zatápěním...

14 Spalování pilinových briket a kartonů

15 Denní potrava krbu na 5 hodin topení

16 Stará dřevěná podlaha

17 Dřevěné jednorázové palety

18 - po rozřezání na kusy

19 A to ještě není vše !  toto zařízení je totiž ještě navíc roznětkou pro další obrovské úspory tepelné energie ze synergického efektu – kdo si totiž pořídí teplovodní krb, musí si pořídit i akumulační zásobník s výměníkem pro teplou užitkovou vodu  tím však má již zároveň zaplacenou a nainstalovanou (tedy jaksi zdarma) právě tu nejdražší část pro solární ohřev teplé užitkové vody a pro solární přitápění na jaře a na podzim  stačí mu tedy už jen připojit ke stávajícímu zařízení levné sluneční kolektory s jednoduchou regulací  a vše je hotovo a úspory energií se rázem ještě zdvojnásobí, takže výsledná spotřeba energií bude pak pouze čtvrtinová!


Stáhnout ppt "Předcházení vzniku odpadů energetickým využitím v domácnostech JUDr. Ing. Ing. Mgr. Petr Měchura výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství."

Podobné prezentace


Reklamy Google