Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední odborná škola Otrokovice Infinitiv mit zu/A Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Iva Vlčková Dostupné z Metodického.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední odborná škola Otrokovice Infinitiv mit zu/A Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Iva Vlčková Dostupné z Metodického."— Transkript prezentace:

1 Střední odborná škola Otrokovice Infinitiv mit zu/A Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Iva Vlčková Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze www.zlinskedumy.cz

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /2 AutorMgr. Iva Vlčková Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-Mn-NJ/4-NJ-2/7 Název DUMInfinitiv miz zu/A Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP63-41-M/01 Obor vzděláváníManagement hotelových a turistických služeb Vyučovací předmětNěmecký jazyk Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 18 – 19 let Anotace Výukový materiál je určený k frontální a skupinové výuce. Slouží k nácviku gramatiky, doplňuje a fixuje znalosti dosavadních gramatických struktur. Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaInfinitiv s zu, sloveso, sloveso pohybové, sloveso způsobové Datum17. 2. 2013

3 Infinitiv mit zu/A Náplň učiva Závislý infinitiv ve větách se slovesy způsobovými a významovými Závislý infinitiv ve větách se slovesy vyjadřujícími pohyb Závislý infinitiv ve větách se slovesy bleiben, lassen, schicken Cvičení

4 Závislý infinitiv Uveďte česky větu, v níž budou alespoň 2 slovesa. Musím se lépe učit. Chci si brzy najít práci. Máš ještě opravit kohoutek v koupelně. Mohli bychom ty objednávky vyřídit ještě dnes. Stačíme je ještě navštívit. Rozhodli jsme se to tak lehce nevzdat. Doporučili nám o tom příliš nemluvit. Pokusíme se to stihnout do zítřka.

5 Závislý infinitiv Jestliže je ve větě infinitiv závislý na jiném slovese, vkládáme před něj ve většině případů částici zu. Doporučili nám o tom příliš nemluvit. Sie haben uns empfohlen, davon nicht zu sprechen. Pokusíme se to stihnout do zítřka. Wir versuchen es bis morgen zu schaffen. Rozhodli jsme se to tak lehce nevzdat. Wir haben uns entschieden es nicht so leicht aufzugeben.

6 Postavení částice zu Rozhodli jsme se to tak lehce nevzdat. Wir haben uns entschieden es nicht so leicht aufzugeben. Pokusil se jí ještě znova zatelefonovat. Er hat versucht, sie noch wieder anzurufen. Částici zu vkládáme před infinitiv. Pokud se jedná o sloveso s odlučitelnou předponou, vkládáme zu mezi odlučitelnou předponu a slovesný kmen. V případě sloves s neodlučitelnou předponou, vkládáme před sloveso.

7 Závislý infinitiv a slovesa způsobová Musím se lépe učit. Ich muβ besser lernen. Chci si brzy najít práci. Ich will bald Arbeit finden. Máš ještě opravit kohoutek v koupelně. Du sollst noch den Wasserhahn im Bad reparieren. Mohli bychom ty objednávky vyřídit ještě dnes. Könnten wir die Bestellungen noch heute erledigen? Ve větách se způsobovými slovesy nedáváme před závislý infinitiv částici zu.

8 Kdy vynecháváme závislý infinitiv? A) Slovesa vyjadřující pohyb Ich gehe heute bald schlafen. Ich ging heute bald schlafen. Ich bin heute bald schlafen gegangen B) Po slovesech bleiben, lassen, schicken Das Buch blieb auf dem Tisch liegen. Das Buch ist auf dem Tisch liegen geblieben. NEZAPOMEŇTE ALE PO SLOVESE LASSEN V PERFEKTU: Er lieβ mich lange warten. Er hat mich lange warten lassen. Vazba 2 infinitivů

9 Kdy vynecháváme závislý infinitiv? C) Po slovesech lernen, lehren helfen, dáváme zu před infinitiv v případě, že je rozvinutý. Er lernt gehen. Er lernt mit seiner Mutter zu gehen. Sie hilft uns einkaufen. Sie hilft uns heute die Geschenke einzukaufen Sie half uns einkaufen. Sie half uns die Geschenke einzukaufen Sie hat uns einkaufen geholfen. Sie hat uns geholfen die Weihnachtsgeschenke einzukaufen.

10 Kdy vynecháváme závislý infinitiv? D) Po slovesech vnímání – sehen, hören… Ich höre ihn kommen. Ich habe ihn kommen gehört. Ich hörte ihn kommen.

11 Ergänzt zu, wo es nötig ist. Sollst du noch etwas …besorgen? Natürlich hat sie vergessen Schinken …kaufen. Er sah sie miteinander …sprechen. Läufst du uns …helfen? Versuche bitte nochmals ihr …helfen. Ihre Freundin hilft uns oft die Entrittskarten …besorgen. Es lohnt sich nicht die Lebensmittel hier ein…kaufen. Hast du gehört ihn das Referat …lesen. Er fängt immer an davon …sprechen. Er bleibt hier …arbeiten. Er hat vorgeschlagen alle Tische …besetzen.

12 Kontrolní otázky Co znamená pojem závislý infinitiv? V jakých případech se s ním můžeme setkat? Jaká je pozice částice zu u závislého infinitivu? Po kterých slovesech nedáváme zu před infinitiv?

13 Seznam použité literatury:

14 Seznam obrázků:


Stáhnout ppt "Střední odborná škola Otrokovice Infinitiv mit zu/A Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Iva Vlčková Dostupné z Metodického."

Podobné prezentace


Reklamy Google