Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Velikonoce u nás a v jiných zemích

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Velikonoce u nás a v jiných zemích"— Transkript prezentace:

1 Velikonoce u nás a v jiných zemích
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PhDr. Věra Holotová. Dostupné z Metodického portálu ISSN:  Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Jaro ‒ Velikonoce Přišlo jaro, slunce svítí, v zahradách je plno kvítí. Velikonoce jsou nejkrásnější svátky jara. Velikonoce jsou svátek z doby předkřesťanské. Nemají v kalendáři stálé datum. Slaví se po jarní rovnodennosti (21. března) a v neděli po prvním úplňku.

3 Symboly Velikonoc ‒ vajíčko
Jedním ze symbolů Velikonoc je vajíčko. Vajíčko obsahuje zárodek života – je symbolem plodnosti. Lidovou tradicí je malovat vejce. Vajíčka můžeme zdobit voskem, barvami přírodními a umělými. Krásné zdobené vajíčko se nazývá kraslice.

4 Pletená pomlázka Druhým symbolem Velikonoc je pomlázka.
Pomlázka se plete z proutků vrby a břízy. Pomlázku pleteme nejčastěji z osmi proutků. Proutky jsou znakem zdraví a mládí. Chlapci chodí s pomlázkou vyplatit dívky a dostávají koledu.

5 Beránek Symbol beránka je znám už v předkřesťanských tradicích.
Podle křesťanské víry Ježíš Kristus je beránek obětovaný za spásu světa. V dnešní době známe především beránka pečeného z piškotového těsta, na kterého se těší všechny děti. V obchodech můžeme vidět také beránky a ovečky čokoládové.

6 Slepička a zajíček Velikonoce jsou spojeny také s obrazem slepičky, která nám dává vajíčka. Na jaře se rodí mnoho kuřátek, které jsou také znakem Velikonoc. V obchodech můžeme také vidět čokoládové zajíčky. S postavou zajíčka je spojeno mnoho velikonočních říkanek.

7 Velikonoční říkanka Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, Nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný.

8 Svatý týden Po Modrém pondělí, Žlutém úterý přichází Škaredá středa.
Podle lidového obyčeje se na středu nesmíte mračit nebo se budete mračit všechny středy v roce. Zelený čtvrtek – v dřívějších dnech se měla jíst jen zelená zelenina. Velký pátek – je vzpomínka na ukřižování Krista.

9 Svatý týden Bílá sobota – na Bílou sobotu
se uklízelo, pekly se mazance a beránci. Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční) – provádělo se svěcení pokrmů, nyní první svátek velikonoční. Velikonoční pondělí – tento den je pomlázka, velikonoční koledování.

10 Velikonoce v Anglii a Austrálii
Velikonoce jsou slaveny na celém světě. V mnoha zemích jsou ve spojitosti s barevnými vajíčky. V Anglii se děti ráno účastní hry, kdo najde nejvíce vajíček na zahradě, které schoval zajíček, když spaly. Také v Austrálii děti hledají vajíčka v zahradách.

11 Velikonoce ve Francii Od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty přestanou bít zvony v kostele. Říká se, že odletěly do Říma, aby se vrátily s vajíčky a sladkostmi. Děti jdou odpoledne do zahrad, kde vajíčka a sladkosti hledají.

12 Velikonoce v Německu V předvečer Velikonoc děti vyrábějí slaměná hnízda. Do těchto hnízd jim zajíček dá různě barevná vajíčka. Ráno na Velikonoční pondělí jdou hnízda s vajíčky hledat.

13 Zdroje [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < > [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: <

14 [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < Lotus Head. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: < [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: <


Stáhnout ppt "Velikonoce u nás a v jiných zemích"

Podobné prezentace


Reklamy Google