Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který je oslavou zmrtvých- vstání Ježíše Krista. Slovan- ský název svátku, Velikono- ce, se vztahuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který je oslavou zmrtvých- vstání Ježíše Krista. Slovan- ský název svátku, Velikono- ce, se vztahuje."— Transkript prezentace:

1

2 Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který je oslavou zmrtvých- vstání Ježíše Krista. Slovan- ský název svátku, Velikono- ce, se vztahuje na "velkou noc", v níž byl Kristus vzkříšen.  Svatý týden nebo též Pašijový týden začíná Květnou nedělí

3 a končí Velikonocemi. Tradiční názvy dnů ve Svatém týdnu: Den v týdnuPojmenování NeděleKvětná PondělíModré, někde Žluté ÚterýŠedivé StředaŠkaredá, Černá ČtvrtekZelený PátekVelký SobotaBílá NeděleVelikonoční PondělíČervené

4  Květná neděle nebo též Pašijová neděle připadá na neděli před Velikonocemi a připomíná vjezd Ježíše do Jeruzalé- ma. Název svátku je odvozen od květů, jimiž bývají kostely vyzdobeny a které mají připomínat palmo- vé větve, jimiž lid ví- tal Ježíše. Pašijová se neděli říká, neboť se o ní čtou pašije, tj. příběh o Kristově umučení ze synop- tických evangelií.

5  Škaredá středa nebo také sazometná středa. Jméno získala podle toho, že se tento den vymetaly komíny. Podle lidové pověry se v tento den lidé neměli mračit, aby se nemračili všechny středy v dalším roce.

6  Zelený čtvrtek Podle pověry se v tento den jedla zelená strava, aby byl člověk celý rok zdravý. O Zeleném čtvrtku se naposledy rozeznívají kostelní zvony a na 2 dny utichají ("odlétají do Říma"), mezitím je jejich zvuk nahrazen řehtačkami a klapačkami. V tento

7 den se připomíná poslední Ježíšova večeře s jeho učedníky.  Velký pátek Tento den je připomínkou ukřižo- vání Ježíše Krista. V lidových pověrách je spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly své poklady a nemělo se nic půjčovat,

8 protože půjčená věc by mohla být očarovaná; nesmělo se hýbat se zemí (rýt, okopávat) ani prát prádlo, protože by bylo namáčené do Kristovy krve.  Bílá sobota Během dne se nekonají žádné obřady ani mše svatá. Ježíš byl pochovaný a je zvykem konat tzv. "bdění u Božího hrobu". Svůj název den získal zřejmě z lido- vých zvyků velkého úklidu a bílení konaných tento den před nedělí Zmrtvýchvstání.

9  Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční, Zmrtvýchvstání Páně) V tento den se slaví Kristovo vzkříšení Bohem a vítězství nad smrtí. Říká se, že Ježíš byl Božím synem.

10  Velikonoční pondělí Křesťané v tento den prožívají radost ze vzkříšení Ježíše. V našem prostředí je spojen s nejrůznějšími tradicemi, které lze zařadit k přechodovým rituálům končící zimy a nastávajícího jara.

11 Velikonoční symboly jsou převážně přejaty od křesťanů: beránek vajíčko - symbol nového života, neboť samo zárodek život obsahuje. V souvislostí s lidovou tradicí vznikl zvyk vejce malovat.

12 V křesťanství se vejce vykládá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus, jako symbol nesmrtelnosti. zajíček představuje příchod jara pomlázka, hodování, koledy - Pověst praví, že dívky mají být na Velikonoce vyšlehány, aby zůstaly celý rok zdravé.

13 V některých oblastech ženy mohou pomlázku oplatit odpoledne, kdy vylívají na muže a chlapce kbelíky studené vody. Zvyk se napříč českými zeměmi mírně mění.

14 Pranostiky:  Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, na Velký pátek se zemí nehýbej!  Prší-li o velikonočním Hodu, bude v létě nouze o vodu.  Hezky-li na Boží hod velikonoční, s prací na poli zčerstva počni.  Na Popeleční středu fouká-li vítr svěží, úrodný rok nato běží.  Velikonoce krásné úrodu nám dají. Jestli slunce hasne, louky sucho mají.


Stáhnout ppt "Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který je oslavou zmrtvých- vstání Ježíše Krista. Slovan- ský název svátku, Velikono- ce, se vztahuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google