Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace byla vytvořena v rámci projektu Podpora moderních forem výuky na ZŠ Libereckého kraje Velikonoce Mgr. Kateřina Štěpánová ZŠ s RVJ Husova, Liberec.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Prezentace byla vytvořena v rámci projektu Podpora moderních forem výuky na ZŠ Libereckého kraje Velikonoce Mgr. Kateřina Štěpánová ZŠ s RVJ Husova, Liberec."— Transkript prezentace:

1 Prezentace byla vytvořena v rámci projektu Podpora moderních forem výuky na ZŠ Libereckého kraje Velikonoce Mgr. Kateřina Štěpánová ZŠ s RVJ Husova, Liberec

2 Prezentace: Velikonoce u Jany mám na PLOŠE, po stisknutí se objeví autorka obrázků a fotek, texty jsou z internetu

3 název je odvozen od Velké noci, kdy Ježíš Kristus vstal z mrtvých

4 Zdroj: Alík.idnes.cz

5 Týden těsně před Velikonocemi se nazývá Pašijový. Dny v tomto týdnu mají svá pojmenování a váže se k nim mnoho tradic, zvyků a pověr. Týden těsně před Velikonocemi se nazývá Pašijový. Dny v tomto týdnu mají svá pojmenování a váže se k nim mnoho tradic, zvyků a pověr.

6 Bílá sobota – napečte beránky a mazance Boží hod velikonoční – chlapci pletou pomlázku z vrbového proutí a děvčata barví vajíčka. Velikonoční pondělí – chlapci šlehají děvčata pomlázkami, aby byla po celý rok zdravá, veselá a pilná. Za to dostávají koledu. Děvčata na oplátku polévají chlapce vodou, aby byli svěží.

7 Květná neděle – kostely jsou vyzdobeny květy Modré pondělí – poslední masopustní pondělí, kdy se nepracovalo Žluté (tučné) úterý Škaredá středa – Jidáš se prý škaredil na Ježíše. Vy se ale celý den se usmívejte a pořádně si ukliďte! Zelený čtvrtek – snězte něco zdravého a zeleného /zelí, salát, špenát, kopřivy!/ Velký pátek – den ukřižování Ježíše Krista. V noci se vypravte hledat poklad.

8 Symboly českých Velikonoc beránek zajíček kraslice pomlázka

9 Pomlázka Pomlázka je od slova pomladit. Muži šlehají ženy a kluci holky, aby síla z pomlázky (z proutku) přešla do člověka. Za to dostávají malovaná vajíčka (kraslice) nebo jiné dobroty. Pomlázka má v různých nářečích různá pojmenování: mrskačka, šlehačka, švihačka, hodovačka, houdovačka, karabáč, sekačka, dynovačka, pamihod, korbáč, karabina, čugár, tatar, kocar, žíla... Zdroj: Alik.idnes.cz

10 Velikonoční vajíčko symbol plodnosti, úrodnosti, života a vzkříšení, životní síly, narození, nesmrtelnosti, návratu jara Velikonoční vajíčka jsou dívkami darována chlapcům jako poděkování za vyšlehání pomlázkou. Malovaná vajíčka jsou nejčastěji červená, mnohde bohatě malovaná.

11 Kraslice

12 Různé techniky zdobení

13 Říkadla Josef Kožíšek Jaroslav Seifert Zajíčkova koleda Pomlázka Hody, hody, do provody, Na pomlázku, moje milá, j á jsem malý zajíček, už si proutky splítám. u tíkal jsem podle vody, - Vajíčka jsem obarvila, n esl kopu vajíček… veršík píši ti tam.

14 Nápisy na kraslicích Komu vajíčko daruju, Koulej se, vajíčko, toho upřímně miluju. přes potůček Komu to vajíčko dám, mému Honzíčkovi toho tuze ráda mám. na stoleček. Koulej se, vajíčko, To vajíčko malovaný vesele, je od srdce darovaný. ať se můj Honzíček V malovaným vajíčku zasměje! posílám ti hubičku. /lidové/

15

16 Veselé Velikonoce www.sarntal.com/de/reisefuehrer/news/events/a..

17 http://www.tvujdum.cz/u serdata/images/16997v_v elikonoce4.jpg AUTOR: NEZNÁMÝ NÁZEV:narcisy

18 http://www.vareni.cz/include/ir/clank y/1077/detail--260x.jpg Autor: Profimedia

19


Stáhnout ppt "Prezentace byla vytvořena v rámci projektu Podpora moderních forem výuky na ZŠ Libereckého kraje Velikonoce Mgr. Kateřina Štěpánová ZŠ s RVJ Husova, Liberec."

Podobné prezentace


Reklamy Google