Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3811 Název DUM: Zdroje elektrického napětí Číslo DUM: III/2/FY/2/2/9 Vzdělávací předmět: Fyzika Tematická oblast: Elektrické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3811 Název DUM: Zdroje elektrického napětí Číslo DUM: III/2/FY/2/2/9 Vzdělávací předmět: Fyzika Tematická oblast: Elektrické."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Název DUM: Zdroje elektrického napětí Číslo DUM: III/2/FY/2/2/9 Vzdělávací předmět: Fyzika Tematická oblast: Elektrické a magnetické jevy Autor: Mgr. Petra Kejkrtová Anotace: Žák se seznámí se zdroji elektrického napětí, elektrickými články a bateriemi. Naučí se poznávat jednotlivé druhy článků. Klíčová slova: Zdroj elektrického napětí, elektrický článek, baterie, akumulátor. Metodické pokyny: PC, DTP, metodické pokyny jsou součástí materiálu Druh učebního materiálu: Prezentace doplněná fotografiemi a úkoly. Druh interaktivity: Kombinovaná Cílová skupina: Žák 8. ročníku Datum vzniku DUM:

2 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Kejkrtová.

3 V některých elektrických spotřebičích se používají elektrické články a baterie např. v diskmenech, kalkulačkách, hodinkách, hračkách, přenosných svítidlech, fotoaparátech, mobilních telefonech apod.

4 Voltův článek Patří mezi nejstarší trvalé zdroje elektrického napětí sestrojený italským fyzikem A. Voltou. (napětí přibl. 1 V) Elektrické napětí zde vzniká chemickou reakcí kyseliny (elektrolyt) a kovovými elektrodami. Elektrolyt – kyselina sírová Kladný pól – měděná elektroda Záporný pól – zinková elektroda

5  Dnes se již Voltův článek nepoužívá, protože jeho napětí není stálé.  Alessandro Volta  Italský fyzik proslulý objevy v oboru elektřiny.  Sestrojil Voltův článek.  Byla po něm pojmenována jednotka elektrického napětí VOLT.

6 Galvanické články Je to chemický zdroj el. napětí. Napětí zde vzniká chemickou reakcí mezi elektrodami a elektrolytem. Knoflíkové baterie Jsou to drobné galvanické články, které se používají do malých přístrojů např. hodinek, kalkulaček, dětských her, malých svítidel.

7 Suchý článek Patří mezi nejpoužívanější články. Napětí jednoho článku je 1,5 V. + - Kovová čepička Zalévací látka z izolantu Uhlíková tyčka Oxid manganičitý s práškovým uhlíkem Salmiak Zinková nádoba

8 Plochá baterie Jsou to tři články zapojené za sebou (sériově). Napětí baterie je 4,5 V. 9 V baterie Spojením šesti suchých článků získáme baterii s celkovým napětím 9 V.

9 Tužkové baterie  Je to označení galvanického článku určité velikosti a napětí 1,5 V. Je to klasická baterie velikosti AA.  Používají se také odvozené názvy:  Mikrotužková baterie – AAA  Malý monočlánek (špalek) – C  Velký monočlánek (buřt) - D AAA AA C D

10 Akumulátor Akumulátor je elektrický článek, jehož napětí se dá obnovovat. Tento článek je potřeba nejdříve nabít a potom je možné ho používat jako zdroj el. energie. Gelový Elektrochemický Ni-MH akumulátor akumulátor akumulátor

11 Olověný akumulátor Je to galvanický článek s olověnými elektrodami a elektrolytem je kyselina sírová. Využívá se např. v automobilech. Pokud chceme získat zdroj většího napětí, zapojíme jednotlivé články za sebou (sériově).

12 Otázky a úkoly : 1.Kde používáme elektrické články a baterie? V přenosných spotřebičích (fotoaparáty, kalkulačky, hodinky, hračky, mobilních telefony atd). 2. Vyjmenuj některé druhy elektrických článků. Voltův článek, galvanické články, suchý článek, akumulátor, plochá baterie atd. 3. Popiš složení a princip Voltova článku. 4. Popiš složení suchého článku. 5. Co je to akumulátor? 6. Popiš olověný akumulátor. Kde se s ním setkáme? 7. Vyjmenuj elektrické spotřebiče, v kterých je u tebe doma použit el. článek (baterie) a jaký.

13 BRIANIAC. wikimedia: baterie [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: PUCHATECH K. wikimedia: Voltův článek [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported na WWW: GUIDOB. wikimedia: Voltův článek-demonstrace [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported na WWW: DR. MANUEL. wikimedia: Volta [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: MAXX. wikimedia: galvanický článek [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: ULO. wikimedia: tužkové baterie [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: LEAD HOLDER. wikimedia: knoflíkové baterie [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: sion.jpg sion.jpg

14 SMIAL. wikimedia: autobaterie [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Germany na WWW: MARCO FINKE. wikimedia: tužkové baterie [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: TAKET. wikimedia: lithiová baterie [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: SHADDACK. wikimedia: autobaterie [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Public Domain na WWW: CarBattery.jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Photo- CarBattery.jpg KVDP. wikimedia: olověný akumulátor [online]. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported na WWW:


Stáhnout ppt "Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3811 Název DUM: Zdroje elektrického napětí Číslo DUM: III/2/FY/2/2/9 Vzdělávací předmět: Fyzika Tematická oblast: Elektrické."

Podobné prezentace


Reklamy Google