Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zdroje elektrického napětí

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zdroje elektrického napětí"— Transkript prezentace:

1 Zdroje elektrického napětí
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Zdroje elektrického napětí FY_078_Elektrický proud v kovech_Zdroje elektrického napětí Autor: Mgr. Libor Sovadina Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace

2 Anotace: Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování učiva Materiál rozvíjí poznatky získané v hodinách fyziky Je určen pro předmět Fyzika a ročník 9.

3 Elektrický zdroj Elektrický zdroj (též zdroj elektrického napětí nebo zdroj elektrického proudu) je zařízení, které přeměňuje jiný druh energie na elektrickou energii. Charakteristickou vlastností elektrického zdroje je elektromotorické napětí , což je elektrická energie přepočtená na jednotkový elektrický náboj, kterou je schopen zdroj dodávat.

4 Druhy elektrických zdrojů
chemické zdroje (galvanické články) Jednorázové (po spotřebování energie se nedá napětí obnovit – též zvané primární články) – Voltův článek, salmiakový článek (Leclancheův článek), alkalický článek Dobíjitelné (po spotřebování energie se dají opětovně nabít – též zvané akumulátory nebo řidčeji sekundární články) – olověný akumulátor, alkalický akumulátor palivové články mechanické zdroje (generátory) – dynamo, alternátor tepelné zdroje – termočlánek (termoelektrický článek) fotoelektrické zdroje – Fotovoltaický článek (sluneční článek) fyziologické zdroje - elektroplaxy rejnoka, paúhoře

5 Galvanický článek Galvanický článek je chemický zdroj elektrického napětí Využití : svítilny, hodiny, hračky, atd.

6 Voltův článek Voltův článek je primární zdroj stejnosměrného napětí (galvanický článek). Je pojmenován po Alessandru Voltovi, který jej použil v roce 1799 při konstrukci první baterie – Voltova sloupu. Voltův článek je tvořen zinkovou a měděnou elektrodou v elektrolytu zředěné kyseliny sírové

7 AKUMULÁTOR Akumulátor je technické zařízení na opakované uchovávání energie, obvykle elektrické. Akumulátor je sekundární článek, který je potřeba nejdříve nabít a teprve potom je možné jej použít jako zdroj energie. Na rozdíl od sekundárních článků (akumulátorů) primární články dodávají energii ihned po svém sestavení a zpravidla je není možné dobíjet, například zinkouhlíkové baterie.

8 Akumulátor Využití : automobil, motocykl, mobilní telefon, notebook, elektromobil, atd.

9 Dynamo Dynamo je točivý elektrický stroj, přeměňující mechanickou energii z rotoru hnacího stroje na elektrickou energii ve formě stejnosměrného elektrického proudu. Dynamo se skládá ze statoru tvořeného magnetem nebo elektromagnetem a rotoru s vinutím a komutátorem.

10 Použité zdroje: www.wikipedie.org
Batteries.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001 [cit ]. Dostupné z: Bleigelakku.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, [cit ]. Dostupné z: NP-FT1 Li-ion.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, [cit ]. Dostupné z: Bicycle dynamo.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Zdroje elektrického napětí"

Podobné prezentace


Reklamy Google