Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Procesní řízení v českých zdravotnických zařízeních Klára Antlová, Michal Tvrzník.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Procesní řízení v českých zdravotnických zařízeních Klára Antlová, Michal Tvrzník."— Transkript prezentace:

1 Procesní řízení v českých zdravotnických zařízeních Klára Antlová, Michal Tvrzník

2 Východiska I. Analýza a řízení procesů a činností v organizaci je jednou z nejdůležitějších činností managementu. Všechny procesy ve zdravotnických zařízení potřebují data, informace a znalosti, které je potřeba třídit, analyzovat, sdílet a řídit.

3 Východiska II. Potřeba poznání a její význam pro organizaci není nový požadavek, ale současný rozvoj informačních technologií přispívá k jejich většímu využívání. Management nemocnic je závislý na informačních systémech a informačních technologiích.

4 Výzkumný záměr Výzkum se zaměřuje na zjištění stavu, v současné době používaných nástrojů ICT pro řízení a modelování procesů, v různých zdravotnických zařízeních po celé České republice. Dotazníková kampaň pro 40 nemocnic a další zdravotnická zařízení v ČR.

5 Zdravotnictví a ICT Náš výzkum byl zaměřen na úzkou ICT nástrojů, určených pro použití ve zdravotnických zařízeních. Tyto systémy jsou používány managementem a zdravotnickým personálem jako sofistikovaný pomocný nástroj. Výsledky ukazují, že 85% zdravotnických zařízení používá nějakou formu informačních systémů.

6 Řízení procesů ve zdravotnictví Procesní řízení, musí být v první řadě zaměřeno na správné zmapování procesů. Velmi důležité pro snadné sledování procesů, které jsou prováděny v nemocnicích. Zdravotní péče z pohledu pacienta a provozní úsek z pohledu managementu.

7 Výsledky dotazování na používané softwary v oblasti modelování procesních map.

8 Pokud se cizí lékař připojí k procesu, který dosud nevykonával, je nutné mít jasnou a platnou mapu procesu. -> mobilita zdravotníků v krizové situaci (doc. Skrbek)

9 ÚROVEŇ 1: Eterprise Activities (EAs). Na této úrovni je procesní model nejstručnější, zabývá se podstatou (základem). ÚROVEŇ 2: Essenitial Core Activities (ECAs). Realizace základních klíčových aktivit je kriticky důležitá pro zajištění slabých míst procesu. ÚROVEŇ 3: Primary Core Activities (PCAs). Primární klíčové aktivity jsou ty aktivity, jejichž vykonávání je podmínkou realizace ECAs. ÚROVEŇ 4: Elemental Process Activities (EPAs). Jedná se o nejvyšší úroveň detailu zahrnutou v procesní mapě. Na nejvyšší úrovni podrobnosti jsou popsány konečné činnosti a pracovní kroky, jejichž realizace je nutná pro podporu PCAs.

10 Jak na to -> metodologie ARIS prof. Scheera IDEF3 UML BPMN

11 Hlavní mapa ukazuje návaznost jednotlivých kroků,které jsou detailně popsány v submapách nižších úrovní.

12 Výsledky I. Z výsledků vyplynulo, že mnoho velkých zdravotnických zařízení stále používá velice zastaralé procesy řízení a komunikace. ( , sdílené složky, malé zabezpečení) Mapování interních procesů ve zdravotnických zařízení je „velká neznámá“ pro management i pro samotné zdravotníky.

13 Výsledky II. Pokud jsou procesy transparentně mapovány, mohou být v dalším kroku optimalizovány (použití Modelu zralosti CMM). Optimalizace je neustálá simulace v různých situacích, zejména krizových. Od controllingu -> k internímu auditu

14 Další výzkum… V blízké budoucnosti plánujeme korelaci výsledků našeho výzkumu s podobnými studiemi v zahraničí a daty poskytovanými Evropskou unii v rámci programu Akreditovaná zdravotní péče EU. Budoucí výzkum bude mít za cíl navrhnout koncepční rámec pro mapování časově kritické služby ve zdravotnictví.

15 Děkuji za pozornost Otázky???


Stáhnout ppt "Procesní řízení v českých zdravotnických zařízeních Klára Antlová, Michal Tvrzník."

Podobné prezentace


Reklamy Google