Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STAVEBNÍ TRUHLÁŘSTVÍ Kreslení oken. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STAVEBNÍ TRUHLÁŘSTVÍ Kreslení oken. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím."— Transkript prezentace:

1 STAVEBNÍ TRUHLÁŘSTVÍ Kreslení oken

2 Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo materiálu: 04_03_32_INOVACE_15

3 KRESLENÍ OKEN Předmět: Stavební truhlářství Ročník: ND3 Jméno autora: Ing. Petr Fusek Škola: SPŠ Hranice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Petr Fusek. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR. Anotace: Prezentace obsahuje stručný odborný výklad učiva kapitoly kreslení oken na stavebních výkresech s popisem kótování rozměrů, schematického značení druhů oken podle konstrukce a způsobu otevírání. Klíčová slova: Okno, stavebně truhlářský výrobek, ostění, překlad, parapet, půdorysný řez, tlustá a tenká plná čára, skladebný rozměr, kótovací čára, šířka a výška okna, jednoduchá, dvojitá a zdvojená okna, eurookna, skleněné tvárnice.

4 KRESLENÍ OKEN  Okno je typický stavebně truhlářský výrobek vyplňující otvor ve zdivu stavby.  Otvor je tvořen ostěním, překladem a parapetem a jeho výplň (okno) se znázorňuje schematicky.

5  Okna se kreslí v půdorysném řezu: a) OSTĚNÍ – obrysem tlustou plnou čarou, b) PARAPET – tenkou plnou čarou, c) OKNO – tenkou plnou čarou.  Rozměry okna se udávají skladebnými rozměry (stavební otvor) na kótovací čáře.  Šířka okna se uvádí v [mm] nad kótovací čarou, výška okna se uvádí v [mm] pod kótovací čarou. Vedle výšky se uvede do závorky i výška parapetu v [mm].

6  Okno se označuje na odkazové čáře číslem v kroužku s odkazem na výpis výrobků.  Způsob otevírání okenních křídel se kreslí schematicky pouze v pohledu na okno z vnitřní strany (interiéru).  Z konstrukčního hlediska se člení okna na: a) jednoduchá, b) dvojitá, c) zdvojená, d) eurookna, e) skleněné tvárnice (luxfery).

7 Obr. 1 Ostění rovné, zalomené a dvakrát zalomené

8 Obr. 2 Způsob otevírání oken v pohledu: okno otevíravé venokno otevíravé dovnitř

9 Obr. 3 Způsob otevírání oken v pohledu: okno sklápěcí venokno sklápěcí dovnitř

10 Obr. 4 Způsob otevírání oken v pohledu: okno vyklápěcí venokno vyklápěcí dovnitř

11 Obr. 5 Způsob otevírání oken v pohledu: okno kyvnéokno otočné

12 Obr. 6 Způsob otevírání oken v pohledu: okno výsuvnéokno zásuvné

13 Obr. 7 Způsob otevírání oken v pohledu: okno posuvnéokno pevné (neotevíratelné)

14 Obr. 8 Způsob otevírání oken v pohledu: okno vyjímatelnéokno otevíravé a sklápěcí (OS)

15 Obr. 9 Okno jednoduché a okno zdvojené (půdorysný řez)

16 Obr. 10 Eurookno (dvojité okno) a skleněné tvárnice (půdorysný řez)

17 Obr. 11 Kótování oken

18 Zdroje: KOČÍ, Ivan. Okna. 1. vydání. Praha: Grada Publishing s. r. o., 2000. Kapitola 17, s. 76 – 79 Obrázky 1 – 11 archiv autora


Stáhnout ppt "STAVEBNÍ TRUHLÁŘSTVÍ Kreslení oken. Výukový materiál Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0608 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím."

Podobné prezentace


Reklamy Google