Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz VY_32_INOVACE_34_05 ŠkolaStřední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č.Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz VY_32_INOVACE_34_05 ŠkolaStřední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č.Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz VY_32_INOVACE_34_05 ŠkolaStřední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č.Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333 Vzdělávací oblastOdborné vzdělávání – profilující okruhy Vzdělávací oborPozemní stavby Tematický okruhSvislé nosné konstrukce TémaSvislé nosné konstrukce Tematická oblastSvislé nosné konstrukce NázevZásady zobrazení prostoru do plochy AutorIng. Josef Šenovský Vytvořeno, pro obor, ročníkŘíjen 2012, stavebnictví, 1.ročník AnotacePrezentace se seznámením zásad zakreslování svislých nosných konstrukcí do půdorysu Přínos/cílové kompetenceŽáci pochopí principy zobrazování sv. konstrukcí včetně otvorů v půdorysech

2 C ÍLE ZOBRAZENÍ Stavební výkresy – zobrazení prostorové konstrukce stavebního objektu na výkres - do plochy 3D konstrukce se zobrazí v dimenzi 2D (na papíře) Projektant, konstruktér: vytvoří realizační projekt - „ plány“ Nejčastější stavební výkresy: - půdorysy, řezy, pohledy 3. (nezobrazený) rozměr lze vyjádřit kótou (např. v půdorysech)

3 Z ÁKLADNÍ VÝKRES – PŮDORYS PODLAŽÍ Podlaží, (dříve patro, etáž): část stavebního objektu výškově vymezená terénem a stropní konstrukcí, nebo dvěma po sobě následujícími stropními konstrukcemi. Půdorys podlaží je myšlený vodorovný řez v úrovni cca 1000mm nad čistou podlahou. 1 metr není dán striktně, ale výšku vedení řezu projektant operativně upravuje, aby dosáhl maximálního možného zobrazení podlaží (okna s vyšším parapetem, schodiště nad mezipodestu a pod). Označení podlaží:....2S, 1S, 1NP, 2NP….. S – suterén (dříve podzemní podlaží), NP – nadzemní podlaží (1NP též „přízemí“)

4 Č ÁRY JAKO NÁSTROJE ZOBRAZENÍ (1) Druhy čar Plné čáry obrys konstrukce Čáry čerchované s tečkou hrana kce nad rovinou řezu Čerchované se dvěma tečkami hrana kce nad rovinou řezu zakrytá jinou konstrukcí Čáry čárkované hrana důležité kce pod či před rovinou řezu zakrytá jinou kcí Čáry tečkované

5 Č ÁRY JAKO NÁSTROJE ZOBRAZENÍ (2) Tloušťky čar – zdůrazní význam kce Normy zakreslování se často mění, dle mého soudu ne vždy smysluplně. Dříve se pracovalo s čarami tenkými, tlustými a velmi tlustými v poměru 1 : 3 : 5, přičemž velmi tlustá se používala minimálně. Současná norma pracuje s čárami: o tenkými o tlustými o velmi tlustými o čárami grafického značení hmot Poměr tl. 1 : 2 : 4 : 1,4

6 Č ÁRY JAKO NÁSTROJE ZOBRAZENÍ (3) Nejvíce používaná čára na výkresech je tlustá, má tl. např. 0,35 mm, vypadá docela tence (většina plných a čerchovaných čar zobrazujících hrany stavebních konstrukcí) Dále je to čára velmi tlustá; v uvedeném příkladu má tl. 0,7 mm. Je to „nejdůležitější“čára – zobrazuje obrys stavební konstrukce v místě vedeného řezu. Kde je konstrukce ve styku se vzduchem.

7 Z AKRESLENÍ PŘERUŠENÉ STĚNY

8 Z AKRESLENÍ OTVORU VE STĚNĚ S PŘEKLADEM ( DVEŘNÍ OTVOR )

9 Z AKRESLENÍ OKENNÍHO OTVORU ( LÍCOVANÝ PARAPET )

10 Z AKRESLENÍ OKENNÍHO OTVORU ( ODSAZENÝ PARAPET )

11 Z AKRESLENÍ NOSNÝCH SLOUPŮ S PRŮVLAKY

12 C VIČENÍ Narýsujte v M 1:50 balkonové dřevěné dveře pravé 900x2250mm v sestavě s oknem 900x1350mm v obvodové stěně POROTHERM 440 mm. Podlaha 3.NP v úrovni +5,700 m, balkon o 50 mm níže. Je to nad vaše síly? K tomuto úkolu se vrátíme ve 2. pololetí

13 ZDROJE vlastní


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz VY_32_INOVACE_34_05 ŠkolaStřední průmyslová škola Zlín Název projektu, reg. č.Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/34.0333."

Podobné prezentace


Reklamy Google