Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BARVA A PROSTOR. Červená barva je optimistická, vitální barva aktivity, horka, pohybu, boje, vášnivého života. Je lidsky nejvíce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BARVA A PROSTOR. Červená barva je optimistická, vitální barva aktivity, horka, pohybu, boje, vášnivého života. Je lidsky nejvíce."— Transkript prezentace:

1 BARVA A PROSTOR

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14 Červená barva je optimistická, vitální barva aktivity, horka, pohybu, boje, vášnivého života. Je lidsky nejvíce výrazná, extrovertní barva, spojená s plností života, statečností, obětováním, láskou, silnými city a vášní. Červená nikoho nenechá chladným. Můžete ji milovat nebo nenávidět, ale při červené barvě těžko zůstanete lhostejní. Červená zvyšuje svalový tonus, krevní tlak, zrychluje puls a krevní oběh, vylučování adrenalinu a činnost jater. Prohlubuje dýchání. Může způsobit bolení hlavy a není vhodná pro rychle vznětlivé a citově nestabilní lidi.

15 Oranžová je zářící, lesklá, teplá barva ohně a slunce. Spojuje se s představou východu a západu slunce, chutnými plody jako jsou meruňky, mandarinky, pomeranče … Indům symbolizuje statečnost a obětování. Není tak agresivní a vášnivá jako červená, přesto je jako citový stimulant veselá a příjemná barva, jež pomáhá zvládat únavu. Díky uvedeným vlastnostem představuje užitečnou dodatečnou pomoc při léčbě depresí. Oranžová vyjadřuje teplotu, srdečnost, je lehká a hravá. Povzbuzuje také chuť a měla by pomáhat při ranním vstávání. Oranžová posiluje plíce, slinivku břišní, slezinu a povzbuzuje činnost srdce. Urychluje trávení, zvyšuje chuť, může buď uklidňovat anebo znepokojovat. Tato barva může uklidnit city, některé jednotlivce může však i rozladit. Všechny oranžové odstíny mají stejný význam a vliv, záleží pouze na převládající komponentě (žlutá nebo červená).

16 Žlutá je barva slunce, světla a optimismu, jež oživuje, aktivuje a osvobozuje před strachem. Zachovává bdělost a povzbuzuje koncentraci, symbolizuje tvůrčí schopnost a moudrost. Povzbuzuje motoriku, její významnou vlastností je komunikační schopnost (důvod, proč jsou poštovní schránky žluté). Na zdech a jinde v bytě pozitivně ovlivňuje náladu. Žlutá barva má největší vliv na dýchací ústrojí, pomáhá při léčbě psychoneuróz, zvyšuje krevní tlak, povzbuzuje puls a zrychluje dýchaní. Má blahodárný vliv na nervový systém. Nejčastější odstíny žluté barvy jsou: matně žlutá (uklidňování, přemýšlení), živě žlutá (živost, odvážnost, uvolněnost), olivově žlutá (zahořklá nálada) a citrónově žlutá (bdělost, živost, čilost, zdokonalování).

17 Zelená barva Říká se jí také barva zdraví. Zelenými barvami se snaží léčit nervovou únavu a hysterii, protože má uklidňující účinek na nervový systém, je účinná při syndromu vyhoření, může ztišit migrény. Pro zelené světlo je typické, že rozšiřuje kapiláry, snižuje tlak, vyvolává vnitřní vylučování tělních tekutin. Na druhou stranu je barvou klidu, pokoje, odpočinku, rozjímání. Její symbolika ovlivňuje náladu člověka, uklidňuje a uvolňuje. Je znakem rovnováhy. Díky svému uklidňujícímu účinku je nejvhodnější na stěny koupelen a ložnic; nebo i ve tvaru rostlin. Má opačné účinky než červená; snižuje krevní tlak, uklidňuje nervový systém a migrény, vytváří osobní rovnováhu, odstraňuje pocit vyhořelosti, nespavost a rozšiřuje kapiláry.

18 Modrá barva patří mezi základní barvy. Jejím protikladem je žlutá barva, směs obou je zelená, jež spojuje vlastnosti obou barev. V přírodě je přítomna na modrém nebi, jež se zrcadlí ve vodě. Modrá symbolizuje moudrost, inteligenci, nesmrtelnost, nekonečnost, hloubku, povýšenost, duchovní svět a mystiku. Psychologicky vypadá jasně, čerstvě, nezatíženě (barva atmosféry), průzračně, vzdušně, vzdáleně, tiše klidně … Z hlediska fyziologických účinků modrá uklidňuje srdeční puls, snižuje rytmus dýchání, uklidňuje, povzbuzuje k duševní práci, introspekci, soustředění a usměrňuje dovnitř – říká se jí barva klidu a odpočinku.

19 Fialová barva je směs modré a červené barvy. Čím více přidáme jedné nebo druhé, tím získá fialová barva typičtější odstín spolu s úměrným podílem vlastností obou barev – modré - barvy klidu, vzdálenosti, duchovnosti… a červené - barvy pohybu, vášně, životní síly, horka, energie… Protože fialová barva v sobě spojuje vlastnosti extrémně různých základních barev (horko, chlad), působí tajemně.

20 Bílá je barva jasu a je směsí všech tří přírodních barev: žluté, červené a modré. Proto na bílou většinou reagujeme pozitivně. Symbolizuje jas, nevinnost, čistotu, a také nový začátek, zrození. V kombinaci s jemnými modrými odstíny působí velmi chladně. Je výrazem božství, dokonalosti, hrdosti, dobroty a věčnosti. Bílý byt je světlý, vypadá prostorně, avšak množství bělosti vypadá pustě. Doporučuje se doplnit mobiliářem s výraznými barevnými partiemi či doplňky. Bílá je barva jasu a je směsí všech tří přírodních barev: červené zelené, a modré. Proto na bílou většinou reagujeme pozitivně. Symbolizuje jas, nevinnost, čistotu, a také nový začátek, zrození. V kombinaci s jemnými modrými odstíny působí velmi chladně. Je výrazem božství, dokonalosti, hrdosti, dobroty a věčnosti. Bílý byt je světlý, vypadá prostorně, avšak množství bělosti vypadá pustě. Doporučuje se doplnit mobiliářem s výraznými barevnými partiemi či doplňky.

21 Oba protikladné životní principy hrají významnou roli, neboť jsou všudypřítomné v celém vesmíru.

22 Jin je ženský, introvertní, pasivní princip, jenž představuje noc, tmu a zátiší. Vyhovují mu kruhové, vlnité tvary, pastelové barevné odstíny, uklidňující barvy (modrá, zelená, fialová), měkké materiály (dřevo, tkanina) a převažuje tlumené světlo. Lidé typu jin jsou klidní, introvertní a vyrovnaní.

23 Jang je mužský, extrovertní, aktivní a představuje slunce, den, světlo a pochyb. Vyhovují mu rovné čáry a rohaté tvary, silné a lesklé barvy (žlutá, červená, oranžová), chladné a hladké materiály (kamen, sklo, kov) a převažuje silné světlo. Lidé typu Jang jsou dynamičtí, ctižádostiví a extrovertní.

24 Navzájem se podmiňují: bez jinu neexistuje jang a opačně. Důležité je, že jsou oba stále ve vyrovnaném vzájemném vztahu. Jste-li typ jang, dbejte, aby ve vašem životě nepřevažoval jang, neboť se můžou vaše vlastnosti změnit v podrážděnost a netrpělivost. Tomu můžete zabránit tak, že v prostředí, kde se pochybujete většinu času, převažují barvy, tvary a materiály jin. Patříte-li mezi lidi typu jin, snažte se, aby ve vás nepřevažoval jin, jenž by mohla způsobit otupělost a deprese. Uspořádejte svoje prostředí tak, aby v něm převažoval jang. Jin a Jang v místnosti Podle pravidla platí, že místnosti, jež jsou více jang, čili místnosti z větší aktivitou (kuchyně, dětský a obývací pokoj), snesou více intenzivnějších barev (např. žlutou, červenou a oranžovou – barvy akce). Avšak pozor: tyto barvy by neměli převažovat. Lze je ztlumit uklidňujícími barevnými odstíny. Místnosti, jež jsou více jin, místnosti pro uvolnění, uklidnění, odpočinek (ložnice, koupelna), by měly být natřeny klidnějšími, vlídnými a uklidňujícími barvami. Jin místnosti jsou často natřeny modrou barvou, jež symbolizuje mír, introvertnost a velmi blahodárně ovlivňuje spaní.

25 Barvy jsou schopny oživit místnost, dodat energii, zlepšit náladu a posílit ducha. S nimi lze opravit tvar, odstranit nedostatky a dosáhnout různých pocitů: chladu a svěžesti nebo teploty a příjemnosti, lehkosti a hravosti, dramatické atmosféry a závažnosti, slavnosti a půvabu. Lidé v místnostech hledají různé vlastnosti, jež závisí na osobním vkusu, druhu prostředí, v němž žijí, a na potřebách, jež by měli jednotlivé místnosti splňovat Barvy hrají při zařizování interiéru velmi důležitou úlohu, neboť představují první vizuální dojem prostoru, do něhož vstupujeme. Prostor, kde dnes žijeme, nám musí nabízet různé použití (slouží nám jako domov, kde spíme, jíme..) a musí nám současně sloužit jako kancelář, knihovna, přijímající pokoj, malá školka apod.

26 Teorie barev Jako základní standardní barevný systém po celém světě se dnes používá „Heringův barevný kruh“. Ewald Hering (1834-1918) zavedl žlutou barvou jako čtvrtou primární barvu do barevného kruhu. Jako základní vizuální primární barvy zapojil taky černou a bílou barvou.

27 Primární barvy Čtyři primární barvy jsou žlutá, červená, modrá a zelená. Pomocí míchaní těchto čistých barev vytvoříme sekundární barvy: šarlatovou, tyrkysovou, oranžovou a listově zelenou. Harmonické barvy Pohybem po barevném kruhu si všimneme harmonii mezi sousedními barvami. Barevná paleta složená ze zelené, listově zelené, jež přechází ve žlutou a oranžovou, bude vždy úspěšná a půvabná. Všechny tyto barvy pochází z oblasti mezi zelenou a oranžovou barvou, nachází se jedna vedle druhé a díky tomu se výborně vzájemně doplňují.

28 Komplementární barvy Barvy, jež se v barevném kruhu nachází jedna naproti druhé se jmenují komplementární barvy. To jsou opačné barvy, jež mezi sebou tvoří napětí. Komplementární barvy se přitahují jako jižní a severní magnetický pól.

29 Feng shui je tisíciletá stará čínská nauka, jež v doslovném překladu znamená „vítr a voda“. Dnešní škola Feng shui učí, jak správně postavit nábytek a aranžovat pokoj tak, abychom dosáhli harmonie s životním prostředím. Významnou roli ve škole Feng shui hrají i barvy. Pomocí barev odborníci Feng shui usměrňují chi (energie) a blahodárně mění energii určitých oblastí bytu. Stručná historie Staré čínské učení se vyvinulo před přibližně 3.500 lety, a to v malých vesnicích na východě, kde lidé zkoumali složení půdy a směr větru a vody, aby si zajistili místo, které by bylo nejvhodnější pro přežití. Dobrý Feng shui tak měl zajistit výbornou sklizeň, zdravý dobytek a bohatý život.

30 Feng shui v překladu znamená „vítr a voda“ se opírá o pět základních elementů ve vesmíru – oheň, kov, země, dřevo a voda. Tyto elementy jsou naplněny pozitivní nebo negativní energií, jíž nazýváme chi. Západní kultura Feng shui dlouho považovala za pověrčivost, dnes se však mínění o Feng shui rychle mění a stává se z něj stále významnější směrnice při harmonickém zařizování prostorů. Cílem dnešní praxe Feng shui je zajistit pozitivní energii v prostorech, jež každodenně používáme. Tato energie by měla pocházet z barev, tvarů a vzorků všeho, co v bytě používáme. Tato moudrost učí, jak vybrat barvy a vzory, jak je rozmístit v prostoru tak, aby energie nerušeně plynula. Tím přispívala k pozitivní atmosféře a zdravému životnímu prostředí, což by mělo pozitivně ovlivnit naši náladu, mezilidské vztahy a naši výkonnost.

31 Výběr barev dle Feng shui Výběr barev dle Feng shui se opírá o harmonické použití základních pěti elementů (dřevo, oheň, země, kov a voda) a jejich kruhový cyklus. Ten zajišťuje harmonii (elementy se doplňují navzájem) a disharmonii (elementy se nedoplňují). Každý ze základních pěti elementů má vlastní barvy, jež ve spojení s elementem tvoří a šíří energii (chi). Dřevo = zelená, modrá Oheň = červená Země = žlutá Kov = bílá, béžová, stříbrná Voda = tmavě modrá, černá černá

32 KOMUNIKACE O BARVÁCH Ke komunikaci o barvách mezi architektem ( designerem) a realizátorem jeho návrhu dochází pomocí BAREVNÝCH VZORNÍKŮ. Vzorník barev RAL Je celosvětově uznávaný standard pro stupnici barevných odstínů, který se používá především v průmyslové výrobě interiérových či exteriérových nátěrových hmot a stavebnictví obecně. Jeho smyslem je především možnost získání vždy přesně stejného odstínu barvy. Označení RAL je zkratkou pro ReichsAusschuss für Lieferbedingungen (Říšský výbor pro dodací podmínky).standardbarevných odstínůbarvy

33 HISTORIE VZORNÍKU RAL Již od roku 1927 byly odstíny postupně standardizovány Německým institutem pro záruku jakosti a certifikaci (Deutsches Institut für Guetesicherung und Kennzeichnung). Nejprve bylo definováno jen 40 barev pod názvem RAL 840, ve třicátých letech bylo značení barev RAL změněno na čtyřmístný systém používaný dodnes a nazvaný RAL 840 R (revised). Po dvou revizích v letech 1953 a 1961 se systém označoval jako RAL 840- HR. V šedesátých letech bylo, kromě překladu názvů barev do cizích jazyků, zavedeno pomocné značení, které mělo zabránit přesmyčce čísel. V osmdesátých letech byl zaveden registr lesklých barev RAL 841-GL a konečně v roce 1993 byla přidána řada RAL Design System. [1][2]1927třicátých letech19531961šedesátých letech1993 [1][2]

34 RAL Classic RAL Classic obsahuje 213 odstínů, včetně metalických, používaných převážně v průmyslové výrobě (ocelové konstrukce, výroba nábytku apod.).metalických

35

36 RAL Design Systém RAL Design System se skládá z 1625 odstínů určených především pro přesný výběr barevného odstínu při návrhu interiérů.návrhu interiérů RAL Effect RAL Effect zahrnuje 420 plných barev a 70 metalických pro vodouředitelné nátěrové hmoty.

37 Odstíny NCS - vzorkovník NCS NCS (Natural Color System) - je skandinávský systém vycházející z přirozeného vnímání barev. Čísla NCS jsou kombinací čísel a písmen (např. 2030Y90R). První čtyři čísla určují jas a systost odstínu (podobně jako u RAL Design), kombinace za nimi určuje odstín. Pozice na NCS kruhu určuje možné kombinace např. Y10R a nemožné kombinace např. R30G. Odstíny NCS zobrazené na monitoru (LCD apod.) není možné brát jako směrodatné, nýbrž pouze jako orientační. Na monitoru nelze věrně zobrazit škálu barev NCS. NCS (Natural Color System) - je skandinávský systém vycházející z přirozeného vnímání barev. Čísla NCS jsou kombinací čísel a písmen (např. 2030Y90R). První čtyři čísla určují jas a sytost odstínu (podobně jako u RAL Design), kombinace za nimi určuje odstín. Pozice na NCS kruhu určuje možné kombinace např. Y10R a nemožné kombinace např. R30G. Odstíny NCS zobrazené na monitoru (LCD apod.) není možné brát jako směrodatné, nýbrž pouze jako orientační. Na monitoru nelze věrně zobrazit škálu barev NCS. VZORNÍK BAREV NCS

38 Švédský Natural Colour Systém (NCS), Natural Colour Systém poprvé publikován jako vzorník v roce 1978, je důležitý moderní objednávkový systém barev čistého typu - základní barva + odstín, ve kterém barvy každého odstínu jsou klasifikovány podle systému Heringova kruhu : čistý odstín + obsah bílé + obsah černé. Základní barvy Symetrický dvojitý kužel Kruh barevných odstínů Barevný triangl 2030Y90R


Stáhnout ppt "BARVA A PROSTOR. Červená barva je optimistická, vitální barva aktivity, horka, pohybu, boje, vášnivého života. Je lidsky nejvíce."

Podobné prezentace


Reklamy Google