Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠKOLA: Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, příspěvková organizace AUTOR:Marcela Zahrádková NÁZEV:VY_62_INOVACE_01B_03_Majetek a závazky domácnosti TEMA:Finanční.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠKOLA: Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, příspěvková organizace AUTOR:Marcela Zahrádková NÁZEV:VY_62_INOVACE_01B_03_Majetek a závazky domácnosti TEMA:Finanční."— Transkript prezentace:

1 ŠKOLA: Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, příspěvková organizace AUTOR:Marcela Zahrádková NÁZEV:VY_62_INOVACE_01B_03_Majetek a závazky domácnosti TEMA:Finanční gramotnost ČÍSLO PROJEKTU:CZ.1.07/1.5.00/ DATUM TVORBY:

2 Anotace Materiál je určen pro žáky v předmětu „Seminář z ekonomie – finanční gramotnost“. Žáci se seznamují s pojmy majetek, závazky, rozvaha domácnosti, domácí finance a rezerva domácího rozpočtu. Na praktickém příkladu (snímek č. 6) se seznamují s hypotetickou rozvahou domácnosti, následně vytváří (snímek č. 7) vlastní rozvahu. Na snímku č. 10 odpovídají pomocí digitálního pera na otázky k tématu. Na základě získaných vědomostí a s pomocí odkazu na příslušné webové stránky rozhodují o tom, za jakých okolností si může konkrétní domácnost pořídit nemovitost na hypoteční úvěr (snímek č. 11). Cílem je praktická dovednost žáka sestavit rozvahu domácnosti s příslušnou rezervou a kvalifikovat správně možnosti investování domácnosti. Časová dotace – dle počtu žáků, cca 45 minut Materiál je určen k interaktivní výuce.

3 MAJETEK Veškerá hodnota, kterou můžeme disponovat v tržních cenách. Zahrnuje:  Peníze - hotovost, bankovní účty (běžné, termínované, spořící)  Finanční majetek – cenné papíry, stavební spoření, penzijní připojištění, pohledávky  Nemovitosti – dům, pozemek, zahrada  Ostatní majetek – auto, šperky, vybavení domácnosti, starožitnosti ………..

4 ZÁVAZKY Jsou to pohledávky, které jsme povinni splatit. Zahrnují:  Krátkodobé do 1 roku – krátkodobé půjčky, půjčky od přátel, rodiny  Střednědobé do 5 let – spotřebitelské úvěry, splátkový prodej, leasing  Dlouhodobé závazky – hypotéky, úvěry ze stavebního spoření

5 ROZVAHA DOMÁCNOSTI Ukazuje skutečný majetek (uvádíme v tržní ceně = hodnota, kterou právě teď má) Porovnává majetek a závazky. Pokud závazky převyšují hodnotu majetku, je zde riziko předlužení domácnosti Hodnota majetku či výše závazků se může měnit. (Př. splatili jsme hypotéku a zvýšil se nám příjem ze závislé výdělečné činnosti)

6 Praktický příklad rodiny Novákových Majetek Běžný účet Kč Stavební spoření Kč Byt ve vlastnictví Kč Auto Kč Vybavení domácnosti Kč CELKEM Kč ROZDÍL Kč Závazky Osobní půjčky krátkodobé Kč Leasing 0 Kč Hypotéka Kč CELKEM Kč

7 ÚKOL - ROZVAHA VAŠÍ DOMÁCNOSTI Doplňte do tabulky údaje o majetku a závazcích vaší rodiny, porovnejte a vyhodnoťte skutečnou hodnotu vašeho majetku MajetekZávazky

8 DOMÁCÍ FINANCE Porovnáváme a vyhodnocujeme průběžný stav financí celkový stav financí ROZPOČET RODINY SchodekPřebytek MAJETEK ZÁVAZKY Zadluženost Majetek splacený

9 V rozpočtu domácnosti je důležitá rezerva Nečekané výdaje, výpadek příjmů Výše rezervy – individuální Obecné doporučení - trojnásobek až šestinásobek průměrných měsíčních výdajů

10 OTÁZKY K OPAKOVÁNÍ Co kromě příjmů a výdajů posuzujeme při hospodaření domácnosti? Co kromě příjmů a výdajů posuzujeme při hospodaření domácnosti? Majetek a závazky domácnosti. Co všechno obsahují domácí finance? Co všechno obsahují domácí finance? Příjmy a výdaje; majetek a závazky. Co je podmínkou pravdivosti rozvahy domácnosti? Co je podmínkou pravdivosti rozvahy domácnosti? Musíme uvádět majetek v aktuálních tržních cenách. S čím by měl počítat domácí rozpočet a proč? S čím by měl počítat domácí rozpočet a proč? S rezervou - kvůli nečekaným výdajům či výpadkům v příjmech. Jak vysoká by rezerva měla být? Jak vysoká by rezerva měla být? 3 – 6násobek průměrných měsíčních výdajů.

11 ÚKOL NA PŘÍŠTÍ HODINU Rozhodněte, zda si může rodina Novotných (2dospělí + 1 dítě) dovolit koupit byt na hypotéku za 1 milion korun při těchto domácích financích: Příjmy/měsíc …………………… Kč Výdaje/měsíc …………………… Kč Majetek v penězích ………… Kč Zadluženost ………………………………0 Kč Navrhněte, u jaké banky a na kolik let splácení by na ni mohla dosáhnout. Informace hledejte na internetových stránkách:

12 ZDROJE KLINSKÝ,P.; CHROMÁ,D.; TESAŘOVÁ,S. aj. Finanční gramotnost - obsah a příklady z praxe škol. Národní ústav odborného vzdělávání. Praha: NÚOV, ISBN Archiv autora


Stáhnout ppt "ŠKOLA: Gymnázium, Chomutov, Mostecká 3000, příspěvková organizace AUTOR:Marcela Zahrádková NÁZEV:VY_62_INOVACE_01B_03_Majetek a závazky domácnosti TEMA:Finanční."

Podobné prezentace


Reklamy Google