Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Future Perfect Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Future Perfect Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785."— Transkript prezentace:

1 Future Perfect Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedogických pracovníků (NÚV).

2 Future perfect - tvar Předbudoucí čas se tvoří pomocí: will a slovesa have + minulé příčestí. The film will have started when we get there. - Film již začne, když tam dorazíme. She will have cooked lunch by noon. - Ona uvaří ten oběd než bude poledne.

3 Future perfect - použití Předbudoucí čas používáme s časovým určením - by tomorrow, by the end of the year, by two o’clock, before they return, when I am.... Vyjadřuje děj, který se odehraje do určitého stanoveného času před jiným budoucím dějem. By tomorrow I will have finished the work. - Do zítřka dokončím tu práci. (budu na tom pracovat, než to dokončím)

4 Future perfect versus future simple Budoucí prostý čas vyjadřuje děj, který se má odehrát v určitý okamžik v budoucnosti, zatímco předbudoucí říká, co se v budoucnosti odehraje do určitého okamžiku. Tomorrow I will finish the work. By tomorrow I will have finished the work.

5 ?

6 You arrive late for a party. What will have happened by the time you get there? By the time you get to the party, all the food will be eaten,.......

7 Change the verb into the correct form 1) I.... (send) the project by Friday. 2) We.... (reach) the top before noon. 3) Morgan.... (sell) his car by next Sunday. 4) At 2020, they.... (work) here for 20 years.

8 Solution: 1) I will have sent the project by Friday. 2) We'll have reached the top before noon. 3) Morgan will have sold his car by next Sunday. 4) At 2020, they will have worked here for 20 years.

9 Which is correct, a or b? 1.If he continues drinking so fast, he ____ the whole bottle by midnight. a) will have drunk b) will be drinking 2. By the time we get there, the fitness centre____ a) will close b) will have closed 3.Tomorrow at 3 p.m. they ____ from Madrid to Prague. a) will have travelled b) will be travelling 4.After I finish reading this book, I ____ all the book by this author. a) will readb) will have read

10 Solution: 1.If he continues drinking so fast, he ____ the whole bottle by midnight. a) will have drunk b) will be drinking 2. By the time we get there, the fitness centre____ a) will close b) will have closed 3.Tomorrow at 3 p.m. they ____ from Madrid to Prague. a) will have travelled b) will be travelling 4.After I finish reading this book, I ____ all the book by this author. a) will readb) will have read


Stáhnout ppt "Future Perfect Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785."

Podobné prezentace


Reklamy Google