Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Robin Drahoš Martin Fousek

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Robin Drahoš Martin Fousek"— Transkript prezentace:

1 Robin Drahoš Martin Fousek
Vánoce v Polsku Robin Drahoš Martin Fousek

2 Začátek Vánoc V Polsku začínají Vánoce , když se na nebi objeví první hvězda. Tradičním zvykem jsou jesličky a betlémy, ve kterých se objevují různá polská města. Betlémy Poláci navštěvují s celou rodinou.

3 Zvyky Dům se zdobí slámou, která má symbolizovat že se Ježíš narodil ve chlévě Na začátku štědrovečerní večeře se rodina a hosté obdarují oplatkou. Je to symbol smíření a příležitost přát si všechno nejlepší. Zvykem je prostírat u štědrovečerní večeře jeden talíř s příborem navíc, pro případného hosta.

4 Tradice V Polsku se dodržuje 40ti denní půst.
Věřící nechají posvětit košík s jídlem.

5 Jídla Samotná večeře se skládá z dvanácti chodů symbolizujících dvanáct měsíců v roce. Hlavní jídlo je smažený kapr a jiná jídla z ryb. Před tím se obvykle podává červený boršč pak pierogi tj. taštičky se zelí s houbami, a jiná postní jídla.

6 O půlnoci z 24. na 25. prosince se slaví v katolické církvi půlnoční mše - pasterka, která připomíná pastýři, kteří první navštívili Ježíše. Zpívají se také koledy. Na Vánoce se také peče perník. O půlnoci z 24. na 25. prosince se slaví v katolické církvi půlnoční mše - pasterka, která připomíná pastýři, kteří první navštívili Ježíše. Zpívají se také koledy.

7 cukroví

8 Na Nový rok v Polsku Šťastný nový rok!! 7.B


Stáhnout ppt "Robin Drahoš Martin Fousek"

Podobné prezentace


Reklamy Google