Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vytvořeno: Michalem Málkem

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vytvořeno: Michalem Málkem"— Transkript prezentace:

1 Vytvořeno: Michalem Málkem
Použijte F5. Vánoce ve Španělsku V období adventu se objeví výzdoba ve městech i v běžných domácnostech. Většina španělských rodin má doma malý betlém, některé i vánoční stromek. V ulicích a na náměstích jsou velké betlémy ze dřeva a na některých místech i betlémy živé.

2 Dění před Vánoci První sváteční událostí je vánoční slosování Národní loterie. El Gordo, v překladu tlusťoch, čili nejtučnější možná výhra. Los si každoročně můžete koupit už od srpna, pak už jen zbývá čekat, jaká čísla budou vylosována. Žáčci ze školy pak šťastná čísla v přímém televizním přenosu zpívají. Celá slavnost trvá až tři hodiny.

3 Štědrý den 24. prosince se ve Španělsku jmenuje Nochebuena (,,dobrá noc") a je to vlastně předvečer hlavního svátku, Día de Navidad (Vánoční den). Zatímco my v Čechách slavíme Štědrý den, ve Španělsku se rodiny scházejí u tradiční večeře a po ní jdou na půlnoční mši. K večeři se jí nadívaný krocan i další španělské lahůdky jako sušená šunka, ryby, různé mořské plody, jehněčí maso a podobně. Typickými sladkostmi jsou marcipán a různé dortíky.

4 Nadílka Na dárky si ve Španělsku děti musí počkat až do 6. ledna. Nenosí je totiž ani Santa Claus ani Ježíšek, ale tři králové. Děti si ke dveřím připraví starou botu a Kašpar, Melichar a Baltazar jim do ní v noci z 5. na 6. ledna nadělí dárky.

5 Španělský svátek 28. prosinec je svátkem pro nás poněkud překvapivým. Día de los Santos Inocentes (Den svatých nevinných) byl původně připomenutí dne, kdy Herodes nechal vyvraždit novorozené syny. Svátek se ale již dávno změnil na mnohem veselejší den. 28. prosince si ze sebe lidé navzájem tropí nejrůznější šprýmy podobně jako my na Apríla.

6 Nový rok Silvestr, ve Španělsku Nochevieja začíná večeří v rodinném kruhu. Oslavy potom pokračují v restauracích a barech, kde se lidé scházejí s přáteli. O půlnoci se lidé shromáždí buď na náměstí u kostela nebo doma u televize (ta přenáší odbíjení hodin na madridském náměstí Plaza del Sol) a sledují odbíjení hodin. S každým úderem zvonu je třeba sníst jednu kuličku hroznového vína a štěstí je na celý následující rok zaručeno.

7


Stáhnout ppt "Vytvořeno: Michalem Málkem"

Podobné prezentace


Reklamy Google