Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Silniční daň. Předmětem daně jsou vozidla, kterým je přidělena státní poznávací značka a jsou používaná nebo určena k podnikání Předmětem daně jsou vozidla,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Silniční daň. Předmětem daně jsou vozidla, kterým je přidělena státní poznávací značka a jsou používaná nebo určena k podnikání Předmětem daně jsou vozidla,"— Transkript prezentace:

1 Silniční daň

2 Předmětem daně jsou vozidla, kterým je přidělena státní poznávací značka a jsou používaná nebo určena k podnikání Předmětem daně jsou vozidla, kterým je přidělena státní poznávací značka a jsou používaná nebo určena k podnikání

3 Od daně jsou osvobozena např. vozidla: jednostopá a vozidla se třemi koly a jejich přípojná vozidla, jednostopá a vozidla se třemi koly a jejich přípojná vozidla, vozidla, která se nacházejí v zahraničí ve zdaňovacím období nepřetržitě alespoň 183 dní, vozidla, která se nacházejí v zahraničí ve zdaňovacím období nepřetržitě alespoň 183 dní, vozidla zabezpečující zpravidla linkovou osobní vnitrostátní dopravu, zdravotnická vozidla, požární atd. vozidla zabezpečující zpravidla linkovou osobní vnitrostátní dopravu, zdravotnická vozidla, požární atd.

4 Poplatníci daně jsou fyzické a právnické osoby provozující vozidla za účelem dosažení zisku, jsou majiteli vozidla a vozidlo má přidělenou SPZ. jsou fyzické a právnické osoby provozující vozidla za účelem dosažení zisku, jsou majiteli vozidla a vozidlo má přidělenou SPZ. zahraniční osoba užívající vozidlo k podnikání na území České republiky, avšak evidované v zahraniční, zahraniční osoba užívající vozidlo k podnikání na území České republiky, avšak evidované v zahraniční, zaměstnavatel, který vyšle svého pracovníka na pracovní cestu jeho vlastním vozidlem. zaměstnavatel, který vyšle svého pracovníka na pracovní cestu jeho vlastním vozidlem.

5 Základem daně u osobních automobilů - zdvihový objem motoru u osobních automobilů - zdvihový objem motoru u tahačů a návěsů - součet hmotností v tunách připadajících na nápravy a počet náprav u tahačů a návěsů - součet hmotností v tunách připadajících na nápravy a počet náprav u ostatních vozidel celková hmotnost v tunách a počet náprav. u ostatních vozidel celková hmotnost v tunách a počet náprav.

6 Sazba daně – osobní automobil Sazba daně – osobní automobil se zdvihovým objemem motoru nad se zdvihovým objemem motoru nad 800 cm 3 do 1250 cm 3 …. 1 800 Kč se zdvihovým objemem motoru nad se zdvihovým objemem motoru nad 1250 cm 3 do 1500 cm 3 …2 400 Kč se zdvihovým objemem motoru nad se zdvihovým objemem motoru nad 1500 cm 3 do 2000 cm 3 …..3 000 Kč se zdvihovým objemem motoru nad se zdvihovým objemem motoru nad 2000 cm 3 do 3000 cm 3 …..3 600 Kč

7 Sazby daně silniční dle počtu náprav a hmotnosti (autobusy, nákladní automobily, tahače… Např. …….. se dvěma nápravami o celkové hmotnosti nad 5 tun do 6,5 tun 6 000 Kč. Např. …….. se dvěma nápravami o celkové hmotnosti nad 5 tun do 6,5 tun 6 000 Kč. Např. ………….. se dvěma nápravami o celkové hmotnosti nad 21 tun do 24 tun 35 100 Kč. Např. ………….. se dvěma nápravami o celkové hmotnosti nad 21 tun do 24 tun 35 100 Kč. Nejvyšší 4 a více náprav nad 36 t 50 4OO Kč. Nejvyšší 4 a více náprav nad 36 t 50 4OO Kč.

8 Na výši silniční daně má vliv i stáří vozu U vozu, od jehož první registrace k silničnímu provozu (doma nebo v cizině) ještě neuběhlo devět let, si sazbu daně podle § 6 zákona o silniční dani snížíte: U vozu, od jehož první registrace k silničnímu provozu (doma nebo v cizině) ještě neuběhlo devět let, si sazbu daně podle § 6 zákona o silniční dani snížíte: o 48 % po dobu 36 kalendářních měsíců od data první registrace o 48 % po dobu 36 kalendářních měsíců od data první registrace o 40 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců a o 40 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců a o 25 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců o 25 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců Za staré auto si naopak připlatíte: u vozu, který byl prvně registrován před rokem 1990, připočtete pětadvacet procent. Za staré auto si naopak připlatíte: u vozu, který byl prvně registrován před rokem 1990, připočtete pětadvacet procent.

9 U zaměstnavatelů, kteří vyšlou pracovníka na pracovní cestu činí sazba daně 25 Kč za každý den použití takovéhoto osobního automobilu, je-li to pro něj výhodnější. U zaměstnavatelů, kteří vyšlou pracovníka na pracovní cestu činí sazba daně 25 Kč za každý den použití takovéhoto osobního automobilu, je-li to pro něj výhodnější.

10 Vznikne-li či zanikne poplatníkovi daňová povinnost v průběhu roku, sazba daně se upraví alikvotně podle počtu měsíců, ve kterých daňová povinnost trvala. Vznikne-li či zanikne poplatníkovi daňová povinnost v průběhu roku, sazba daně se upraví alikvotně podle počtu měsíců, ve kterých daňová povinnost trvala.

11 Daňové přiznání podává poplatník do 31. ledna následujícího po uplynutí zdaňovacího období. Daňové přiznání podává poplatník do 31. ledna následujícího po uplynutí zdaňovacího období. Silniční daň se však platí zálohově ve lhůtách do 15.4., 15.7., 15.10. a 15.12. Případný nedoplatek či přeplatek je zúčtován pak 31. ledna následujícího roku v daňovém přiznání. Silniční daň se však platí zálohově ve lhůtách do 15.4., 15.7., 15.10. a 15.12. Případný nedoplatek či přeplatek je zúčtován pak 31. ledna následujícího roku v daňovém přiznání.

12 Silniční daň je nákladovou položkou snižující základ daně Silniční daň je nákladovou položkou snižující základ daně

13 Pokud fyzická osoba pobírá příjmy podle Pokud fyzická osoba pobírá příjmy podle § 9 (příjmy z pronájmu) nebo § 10 (ostatní příjmy) a při dosahování těchto příjmů používá vozidlo, vozidlo nepodléhá dani silniční, protože tyto příjmy nejsou příjmy z podnikání a tím tyto vozidla nejsou předmětem daně.


Stáhnout ppt "Silniční daň. Předmětem daně jsou vozidla, kterým je přidělena státní poznávací značka a jsou používaná nebo určena k podnikání Předmětem daně jsou vozidla,"

Podobné prezentace


Reklamy Google