Mgr. Helena Hubatková Selucká VIKBB35 Podpora čtenářství – podzim 2013

Slides:



Advertisements
Podobné prezentace
Videotrénink interakcí
Advertisements

Úvodní konference projektu Úvodní konference projektu.
Základní škola, Slavkov u Brna, Malinovského 280
Co se mají žáci ve škole naučit ? Doplňující pedagogické studium pro učitele Mgr. K. Starý.
Cíle vzdělávání Význam zvažování a stanovení cílů vzdělávání
PROJEKT 5.ročník - anglický jazyk Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Téma: Rok – měsíce – dny.
Dosavadní možnost studia učitelství Mgr. - odborné (s možností učitelské způsobilosti) – FF - učitelství (PdF, FTK, PřF)
ÚČEL AUTOMATIZACE (c) Tralvex Yeap. All Rights Reserved.
PSYCHICKÉ JEVY.
PSYCHICKÉ PROCESY A STAVY
Prezentace záměru aktivit letošního projektu „Regionální konference“
Výuka fyziky v ČR vývoj, současnost a perspektivy Jiří Tesař.
(komentovaný přehled)
Kompetence žáka – absolventa Ing. Dana Juchelková
Spektrum didaktických stylů
Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání -
Klíčové kompetence, výchovné a vzdělávací strategie Náměty a zkušenosti, jak pracovat s KK a VVS.
Seminář Martina Kekule
 Škola: Střední škola právní – Právní akademie, s.r.o.  Typ šablony: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT  Projekt: CZ.1.07/1.5.00/
Alternativní a augmentativní komunikace
Kritické myšlení - základní vymezení, ukázková lekce
Kritické myšlení Bc. Helena Selucká Podpora čtenářství – podzim 2010.
AUTOR: Mgr. Lenka Bečvaříková
III. ročník – ošetřovatelství – prezenční III. ročník – ošetřovatelství. kombinované 259 Vybrané kapitoly z didaktiky 195 Vybrané kapitoly z didaktiky.
VYUČOVACÍ PROCE S A JEHO FÁZE
Teorie vzdělávání dospělých
RVP ZV a tvorba ŠVP Jak dojít k cíli : zpracovat efektivní
Androdidaktika Vzdělávání. Smyslem vzdělání je dosáhnout moudrosti, nejen prostého vědění J. A. Komenský.
1.1. Formování veřejného mínění dr.Ján Mišovič, CSc
INTERAKCE KOMUNIKACE PEDAGOGICKÁ KOMUNIKACE
Poznáváme antickou kulturu „ „Vzdělanost má trpké kořínky, ale sladké plody“ Aristoteles.
RÁMCOVÝ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
RÁMCOVÝ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM INFORMAČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Metodická východiska pro utváření hodnotových postojů ve školní třídě Bc. Jana Kocourková.
6. Dítě jako subjekt vzdělávání
Didaktika geografie.
Mgr. Katarína Nemčíková, VÚP Praha Změny v kurikulárních dokumentech základního vzdělávání.
 program „Začít spolu“ (Step by Step) je realizován ve více než 30 zemích  v ČR od 1994 v MŠ, 1996 v ZŠ  pedagogický přístup orientovaný na dítě 
Přechod žáka ze ZŠ na SŠ SPŠ Ostrov Stručný program setkání 7:30-8:30  příprava ve třídách (otázky pro diskusi, vyzvednutí prac.oděvů, poučení.
VÝSTUPY Z DOTAZNÍKOVÉHO ŠETŘENÍ POTŘEB MATEŘSKÝCH ŠKOL A ZÁKLADNÍCH ŠKOL pro ORP ŠUMPER Mgr. Ivana Hanáková.
Cogito ergo sum. - Myslím, tedy jsem. René Descartes.
Připraveno s podporou programu Erasmus+ Evropské unie. Výsledky učení v pedagogické činnosti vysokých škol Představení metodiky.
1. Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání Zásady předškolního vzdělávání Cíle vzdělávání Podmínky vzdělávání Obsah vzdělávání Autoevaluace.
 Souhrn hybných činitelů v činnostech, učení a osobnosti  Skutečnosti, které jedince podněcují, podporují nebo naopak tlumí, aby něco konal či nekonal.
K ONSTRUKTIVISMUS Zora Syslová. T RANSMISE VERSUS KONSTRUKCE Transmisivní pedagogika klade důraz na fakta a jejich zapamatování. Konstruktivistická pedagogika.
Třída KUŘÁTKA PROJEKT MALÝ ZAHRADNÍK Dílčí projekt: KULIHRÁŠEK
Výukový materiál zpracován v rámci projektu
Praha, 1. – ročník mezinárodní konference k profesnímu rozvoji pedagogických pracovníků Profesní rozvoj pedagogů.
INTERAKCE KOMUNIKACE PEDAGOGICKÁ KOMUNIKACE
VÝUKOVÉ METODY Výuková metoda je koordinovaný systém vyučovacích činností učitele a učebních aktivit žáka, který je zaměřen na dosažení učitelem stanovených.
PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
Rozvoj týmové spolupráce prostřednictvím pohybových aktivit
1. Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání
VYUČOVÁNÍ A UČENÍ A/ B/ a/ cíle výuky b/ klíčové kompetence
1. Vyhledej na internetu loga různých firem, zhodnoť je a porovnej
Teorie vzdělávání dospělých
Základní škola, Hořice, Husova 11 VY_32_INOVACE 1_73
Bc. Helena Selucká Podpora čtenářství – podzim 2011
BEZBARIÉROVÉ KNIHOVNY
Konstruktivismus Zora Syslová.
Vzdělávací cíle Bloomova taxonomie
Paměť Mgr. Vladimír Velešík.
INTERAKCE KOMUNIKACE PEDAGOGICKÁ KOMUNIKACE
KURIKULUM V SOUČASNÉ ŠKOLE
aneb vyvážený plán hodiny s prvky konstruktivismu
WORKSHOP Metody práce s informacemi v online prostředí
Co může škola udělat pro mimořádně nadaného žáka
Kalhous, Z., Obst, O. a kol. Školní didaktika. Praha: Portál, 2002.
Základní škola, Hořice, Husova 11 VY_32_INOVACE 2_31
Dělíme se o pizzu Sociabilita .
Transkript prezentace:

Mgr. Helena Hubatková Selucká VIKBB35 Podpora čtenářství – podzim 2013 Kritické myšlení Mgr. Helena Hubatková Selucká VIKBB35 Podpora čtenářství – podzim 2013

Čtením a psaním ke kritickému myšlení http://www.kritickemysleni.cz/aktuality.php http://www.rwctic.org/home/viewpage/id/9 Metody aktivního učení.

Kritické myšlení Schopnost porozumět a přizpůsobit se novým podnětům. Hlavním úkolem žáků je osvojit si schopnost efektivně se učit a myslet kriticky. Porozumění informacím je pouze předpokladem pro kritické myšlení. Často se očekává u žáků vyššího ročníku, ale zvládají to i menší děti. Kritické myšlení vyžaduje čas na objevování, vytváření názorů, hledání, změnu názorů, ukotvení…

Kritické myšlení KM je myšlení nezávislé, samostatné – každý může mít vlastní názor. Získání informace je východiskem, nikoli cílem KM – potřebujeme ji už v úvodu. KM začíná otázkami a problémy,které se mají řešit – na základě vlastních potřeb žáka. KM hledá rozumné argumenty – (obsahuje tvrzení, důvod, důkaz). KM je myšlením ve společnosti – práce ve skupinách, diskuze.... Psaní je pro kritické myšlení nejcennějším názorem.

Optimální podmínky pro rozvoj KM Poskytnout žákům čas a příležitost pro KM. Umožnit žákům volně věci domýšlet a domněnky vyslovovat. Rozmanité myšlenky, nápady a názory přijímat otevřeně. Podporovat aktivní zapojení žáků do učebního procesu. Zajistit bezbariérové prostředí, kde nebudou žáci vystaveni posměchu. Vyjádřit důvěru v to, že každý žák je schopen činit kritické úsudky. Oceňovat myšlení. Být připraven formulovat své úsudky či se jich naopak zdržet.

Proč? KOMPETENCE

Kompetence Soubor znalostí, dovedností, postojů, hodnot, které umožňují člověku účinně jednat v různých situacích. znalost? – komunikovat slušně a co to znamená dovednost? postoj? Rámcový vzdělávací program pro ZV Kompetence k učení Kompetence komunikativní Kompetence sociální a personální Kompetence občanské Kompetence pracovní Kompetence k řešení problému http://nuv.cz/file/433

Bloomova taxonomie 1956 Benjamin Bloom klasifikace vzdělávacích cílů kognitivní oblast postojová (citová) oblast psychomotorická oblast

Kognitivní oblast Zapamatování – znalost – vybavení a reprodukce dříve získaných informací nebo jejich rozpoznání. Porozumění – vyjádření nebo objasnění látky po svém, opět jde o vybavení informací, které již máme. Aplikace – použít to, co známe, v nové situaci. Analýza – hledání složek určitého složitějšího celku. Syntéza – vzniká něco nového. Hodnotící posouzení – vyjádření mínění o hodnotě nějakého jevu.

E – U - R

Evokace vybavení si a utřídění dosavadních představ o tématu - prekoncepty propojuje dosavadní znalosti, zkušenosti či představ učícího se dítěte s cílem pro danou hodinu učitel (ka) nezasahuje do výuky, pouze dodá další instrukce nebo naváže další otázkou individuální, poté ve dvojicích, ve skupinách... vnitřní motivace pro práci s tématem

UVĚDOMĚNÍ SI VÝZNAMU INFORMACÍ přichází zdroje, které žáci mohou považovat za zdroj informovanější, poučenější než jsou v danou chvíli oni sami příjímání nových informací, jakou mají pro žáka hodnotu.... samostatné hledání a nalézání odpovědí na stanovené otázky trvajících chuť učit se a poznávat

Reflexe každý sám formuluje své pochopení po svém sestavuje svůj nový obraz studované věci – staví novou strukturu z původních i nových poznatků a otázek, ujasňuje si souvislosti ujasňuje si postupy učení a myšlení, kterými se dostal k novým informacím a novému pochopení reflexe jedné hodiny bývá evokací další

E-U-R EVOKACE Naše očekávání, koníčky – „hnízda podle abecedy“ Základní kameny čtenářství – brainstorming Destruktivně-konstruktivní brainstorming Člověk a jeho specifika (fáze 1 a 2) UVĚDOMĚNÍ SI VÝZNAMU Knihovna a její přizpůsobení se uživatelů, výběr fondu REFLEXE Diamant Kostka