Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Slovní úlohy řešené soustavou rovnic

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Slovní úlohy řešené soustavou rovnic"— Transkript prezentace:

1 Slovní úlohy řešené soustavou rovnic
Autorem materiálu a všech jeho částí je Ing. Kamila Kočová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802–4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Slovní úlohy řešené soustavou rovnic
Jirka s maminkou byl na nákupu. Maminka koupila 2 kg broskví a 5 kg brambor a platila 173 Kč. Sousedka koupila 3 kg broskví a 4 kg brambor a platila 186 Kč. Kolik stál 1 kg broskví a 1 kg brambor? 1kg broskví x Kč 1kg brambor y Kč 1. nákup Kč Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. 2. nákup Kč 1kg brambor stojí 21 Kč a 1kg broskví stojí 34 Kč.

3 Slovní úlohy řešené soustavou rovnic
Podíl dvou čísel jsou 4, jejich součet je 75. Urči obě čísla první číslo x druhé číslo y podíl součet Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. První číslo je 60 a druhé 15.

4 Slovní úlohy řešené soustavou rovnic
Otec je 3x starší než syn. Za 8 let bude otec o 28 let starší než syn. Kolik let je otci a kolik synovi? otec x syn y za osm let otec x + 8 syn y + 8 Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Otci je 42 let a synovi je 14 let.

5 Slovní úlohy řešené soustavou rovnic
Zvětšíme-li délku obdélníka o 2 m a zároveň zmenšíme šířku o 1 m, zůstane jeho obsah nezměněn. Jestliže však délku o 1 m zmenšíme a zároveň šířku o 2 m zvětšíme, zvětší se obsah o 9 m2. Jaké jsou rozměry obdélníku? délka … x m šířka … y m obsah xy m2 Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Délka obdélníku je 8 metrů a jeho šířka je 5 metrů..

6 Slovní úlohy řešené soustavou rovnic
Dá-li Hana Sylvě tři bonbóny, bude mít stále ještě o jeden bonbón více. Dá-li Sylva Haně jeden bonbón, bude jich mít Hana dvakrát více než Sylva. Kolik bonbónů má každá z nich? Hana x Sylva y Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Hana má 17 a Sylva 10 bonbónů.

7 Slovní úlohy řešené soustavou rovnic
Dvojnásobek rozdílu dvou neznámých čísel je 16. Třetina jejich součtu je 18. Urči tato čísla. 1. číslo x 2. číslo y Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. První číslo je 23 a druhé číslo je 31.

8 Slovní úlohy řešené soustavou rovnic
Firma objednala za Kč stolní a nástěnné kalendáře. Stolní stál 62 Kč, nástěnný 135 Kč. Za došlý balík firma zaplatila Kč. Po rozbalení zjistili, že počty kalendářů byly prohozeny. Kolik kterých kalendářů bylo původně? stolní x nástěnný y Soustavu rovnic řeš vhodnou metodou. Bylo objednáno 30 stolních a 20 nástěnných kalendářů.

9 Citace: KOČOVÁ, Kamila. Slovní úlohy řešené soustavou rovnic. Metodický portál : Digitální učební materiály [online]. 15. 04. 2011, [cit.  ]. Dostupný z WWW: <http://dum.rvp.cz/materialy/slovni-ulohy-resene-soustavou-rovnic.html>. ISSN


Stáhnout ppt "Slovní úlohy řešené soustavou rovnic"

Podobné prezentace


Reklamy Google