Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 Hospodárná kompenzace účiníku Vzhledem k tomu, že ztráty na vedení způsobuje zdánlivý proud, tzn. činný a jalový, je zřejmá snaha přenášet co možná nejnižší.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 Hospodárná kompenzace účiníku Vzhledem k tomu, že ztráty na vedení způsobuje zdánlivý proud, tzn. činný a jalový, je zřejmá snaha přenášet co možná nejnižší."— Transkript prezentace:

1 1 Hospodárná kompenzace účiníku Vzhledem k tomu, že ztráty na vedení způsobuje zdánlivý proud, tzn. činný a jalový, je zřejmá snaha přenášet co možná nejnižší hodnotu zdánlivého proudu, tzn. pouze činný a co možná nejmenší jalový proud. Toho se dosahuje tak, že se na svorky spotřebičů jalového výkonu (induktivní charakter zátěže) připojí zdroj jalového výkonu (kapacitor). M G S1S1 S2S2 QkQk Q1Q1 Q2Q2 P φ1φ1 φ2φ2

2 Tři důvody pro kompenzaci účiníku 2 1)Zvětšení činného výkonu připojeného spotřebiče 2)Snížení úbytku napětí na přívodním vedení 3)Snížení činných ztrát v přívodním vedení Snažíme se přenášet pouze činný proud I č (výkon P) a minimální jalovou složku I j (výkon Q). To lze uskutečnit instalací zdroje jalového výkonu (kompenzátory) co nejblíže spotřebiči, které mu přímo dodávají jalový proud I jk. Tím se zmenší Iq na Iq,, I na I k, φ na φ k. Tím klesnou ztráty a úbytek napětí na přívodním vedení.

3 Hospodárná kompenzace účiníku 3 O hospodárné kompenzaci můžeme hovořit, když platí: kde N vrøk je roční ekvivalentní hodnota výrobních nákladů na kompenzaci[Kč] V røk roční ekvivalentní hodnota příjmů (úspor) plynoucí z kompenzace[Kč]

4 Výdaje na kompenzaci Investiční výdaje vynásobené anuitou + roční provozní výdaje na opravu a údržbu jako procento z investičních výdajů. Kompenzační výkon: Kapacita kompenzační baterie:

5 Přínosy (příjmy) z kompenzace Ocenění snížení ztrát pomocí marginálních nákladů (nebo tarifem?) Pozor na ztráty v dielektriku kondezátorů (nutno odečíst). Kompenzujeme na neutrální účiník cosφ k = 0,95 Dnes nejde jen o snížení fázového posunu 1. harmonické proudu proti napětí, ale jde i o filtraci vyšších harmonických, které pronikají ze spotřebitelských zařízení do sítě a mohou škodit ostatním odběratelům. Kromě toho způsobují přídavné ztráty na přívodním vedení.


Stáhnout ppt "1 Hospodárná kompenzace účiníku Vzhledem k tomu, že ztráty na vedení způsobuje zdánlivý proud, tzn. činný a jalový, je zřejmá snaha přenášet co možná nejnižší."

Podobné prezentace


Reklamy Google