Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SEVERNÍ AMERIKA - STÁTY Z_075_Světadíly_Amerika_Severní Amerika - Státy Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SEVERNÍ AMERIKA - STÁTY Z_075_Světadíly_Amerika_Severní Amerika - Státy Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres."— Transkript prezentace:

1 SEVERNÍ AMERIKA - STÁTY Z_075_Světadíly_Amerika_Severní Amerika - Státy Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 7. ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje a vysvětluje učivo - Světadíly - Amerika - Severní Amerika.  Je určen pro předmět zeměpis a ročník sedmý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Brinke, J., Baar, V., Kašpar, V., Pollaková, M., Zeměpis pro 6. a 7. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií, Fortuna, Praha 2002.

3 Státy V Severní Americe najdeme tři největší a nejlidnatější státy, které tomuto kontinentu jednoznačně dominují jak ekonomicky, tak demograficky. Jsou to: Kanada, Spojené státy americké Mexiko.

4 Kanada Kanada je druhou nejrozlehlejší zemí světa. Náleží jí mnohé ostrovy v Severním ledovém oceánu, který omývá její severní hranici. Na severovýchodě jsou tyto ostrovy úzkými průlivy odděleny od Grónska, které náleží Dánsku. Kanada je dále ohraničena Atlantským (východ) a Tichým oceánem (západ).

5

6 Hlavním městem Kanady je Ottawa. Státním zřízením je Kanada parlamentní konstituční monarchií, která podléhá Spojenému království, jakožto její autonomní kolonie. Oficiální hlavou státu je britský panovník (nyní Alžběta II.), který je zde zastupován generálním guvernérem (nyní Davidem Johnstonem).

7 Kanada je složena z deseti provincií (větší stupeň autonomie) a tří teritorií. Provincie jsou: Alberta, Britská Kolumbie, Manitoba, Nový Brunšvik, Newfoundland a Labrador, Nové Skotsko, Ontario, Ostrov prince Edwarda, Québec a Saskatchewan. Teritoria jsou: Severozápadní teritoria, Nunavut a Yukon Dva oficiální úřední jazyky: angličtina, francouzština

8 Spojené státy americké Spojené státy americké (anglická zkratka USA) jsou federativní prezidentská republika, která je z východu omývána Atlantikem a ze západu Tichým oceánem. Díky Aljašce sahá území USA i k břehům Severního ledového oceánu. K USA patří také některé tichomořské ostrovy (nejznámějším je Havaj).

9

10 Federace spojených státu amerických se skládá z 50 států, z nichž každý disponuje určitým stupněm autonomie. Hlavním městem celé federace je Washington, D.C., kde sídlí centrální vláda a Kongres. Oficiálním představitelem země je prezident (nyní Barack Obama).

11 K USA se řadí také tzv. přidružené státy (Portoriko, Severní Mariana..) a samosprávná území Spojených států (Guam, Panenské ostrovy..). Po roce 1990, kdy zkolaboval Sovětský svaz se USA ujaly role hlavní světové velmoci s dominantním postavením v ekonomice, politice, kultuře a vojenské síle. V dnešní době je však dohání státy východní Asie (zejména Čína).

12 Mexiko (Spojené státy mexické) Spojené státy mexické jsou další federativní republikou rozkládající se na rozhraní severní a střední Ameriky. Také k Mexiku správně náleží řada ostrovů v Tichém oceánu, Mexickém zálivu, či Karibském moři.

13 Hlavním městem je Ciudad de México, nám známé spíše pod anglickým názvem Mexico City. Toto město se řadí k největším na světě a rozléhá se ve vysoké nadmořské výšce (2000 m n. m.). Mexická federace se skládá z 31 států a hlavního města jako samosprávného území. Hlavou státu je prezident (nyní Enrique Peña Nieto).

14 Státy střední Ameriky K severní Americe geograficky řadíme i území někdy nazývané jako střední Amerika. Samostatné státy střední Ameriky: Belize, Guatemala Honduras, Kostarika Nikaragua, Panama Salvador

15 Ostatní státy Zbývající skupinou severoamerických států jsou ty, které se rozléhají především v Karibském moři ať už jako samostatná území (Dominikánská republika, Haity..), či jako autonomní jednotky Velké Británie (Bahamy, Jamajka, Barbados..) nebo jiných kolonizátorů (Francie – Guadeloupe, Martinik..).

16 Použité zdroje Geopolitical map of Canada.png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-06-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Geopolitical_map_of_Canada.png http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Geopolitical_map_of_Canada.png Official portrait of Barack Obama.jpg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-06-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Official_portrait_of_Barack_Obama.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Official_portrait_of_Barack_Obama.jpg Map of USA with state names.svg. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-06-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Map_of_USA_with_state_names.svg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Map_of_USA_with_state_names.svg Severní Amerika. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-06-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Severn%C3%AD_Amerika http://cs.wikipedia.org/wiki/Severn%C3%AD_Amerika Stock.XCHNG: the leading FREE stock photo site! [online]. 2001 [cit. 2013-01-21]. Dostupné z: http://www.sxc.hu/


Stáhnout ppt "SEVERNÍ AMERIKA - STÁTY Z_075_Světadíly_Amerika_Severní Amerika - Státy Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres."

Podobné prezentace


Reklamy Google