Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

JIŽNÍ AMERIKA - POLOHA, ROZLOHA, POVRCH Z_078_Světadíly_Amerika_Jižní Amerika-Poloha, rozloha, povrch Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "JIŽNÍ AMERIKA - POLOHA, ROZLOHA, POVRCH Z_078_Světadíly_Amerika_Jižní Amerika-Poloha, rozloha, povrch Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola."— Transkript prezentace:

1 JIŽNÍ AMERIKA - POLOHA, ROZLOHA, POVRCH Z_078_Světadíly_Amerika_Jižní Amerika-Poloha, rozloha, povrch Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro opakování, upevňování a rozšiřování, seznámení, procvičování a srovnávání učiva 7. ročníku.  Materiál rozvíjí, podporuje, prověřuje a vysvětluje učivo - Světadíly - Amerika - Jižní Amerika.  Je určen pro předmět zeměpis a ročník sedmý.  Tento materiál vznikl ze zápisu autora jako doplňující materiál k učebnici: Brinke, J., Baar, V., Kašpar, V., Pollaková, M., Zeměpis pro 6. a 7. ročník základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií, Fortuna, Praha 2002.

3 Jižní Amerika Jižní Ameriku považujeme za subkontinent Ameriky. Hranice mezi Severní a Jižní Amerikou je identická se státní hranicí mezi Panamou a Kolumbií.

4 Poloha Nachází se na západní a z větší části jižní polokouli Země. Je omývána dvěma světovými oceány: ◦ Na východě Atlantským oceánem ◦ Na západě Tichým oceánem ◦ Na jihu se spojuje Atlantik s Tichým oceánem Na severu navazuje na úzkou pevninskou šíji.

5 Severní Amerika a Jižní Amerika jsou spojeny Panamskou šíjí, která je široká 48 km. Jde o úzkou část pevniny, která tyto dva světadíly spojuje. Kvůli strategickým důvodům zde byl prokopán Panamský průplav, který spojuje Atlantský oceán s Tichým. (viz prezentace Poloha severní Ameriky)

6 Jihoamerický kontinent, stejně jako severoamerický, byl od 16. století do počátku 19. století téměř zcela rozdělen do kolonií, především pod španělskou a portugalskou nadvládou. V současnosti zde existuje 12 nezávislých republik a 3 závislá území: Francouzská Guyana (Francie), Falklandy a Jižní Georgie (Spojené Království).

7 Rozloha Území kontinentu Jižní Amerika čítá na 17 843 000 km 2. Ve směru sever-jih je Jižní Amerika dlouhá 7 350 km, maximální šířka je 5 170 km. Délka pobřežní čáry je 28 700 km.

8 Poloostrovy, ostrovy V Jižní Americe zabírají ostrovy a poloostrovy asi pouze 1% povrchu, v SA je to 25%. Nejznámější poloostrov: ◦ Peninsula de la Guajira Nejznámější ostrovy a souostroví jsou: ◦ Isla Grande de Tierra del Fuego (Ohňová země), Isla de Marajó, Chiloé, Wellington

9 Aconcagua Mys Horn

10 Pevninské mysy Nejsevernější bod: Punta Gallinas (poloostrov Guajira v Kolumbii) Nejjižnější bod: Cabo Froward (poloostrov Brunswick v Chile) Nejzápadnější bod: Punta Pariñas (severní Peru) Nejvýchodnější bod: mys Branco (Brazílie)

11 Povrch Povrch Jižní Ameriky je značně členitý. Největším pohořím jsou Andy, které se táhnou 7500 km podél celého západního pobřeží Jižní Ameriky. Nejvyšší horou je Aconcagua – 6959 m n.m.. Je zároveň nevyšší horou světa, pokud pomineme Asijské velehory. Aconcagua leží na hranici mezi Argentinou a Chile.

12 Významné vysočiny jsou Guyanská vysočina, Brazilská vysočina a Východopatagonská vysočina. Největší nížinou kontinentu je rovníková, tropická Amazonská nížina. Další významnou nížinou je Orinocká, která navazuje na Amazonskou. Nejnižším bodem kontinentu je mys Horn, který se nachází 40 m pod úrovní oceánu.

13 Copacabana Copacabana je považována za nejznámější pláž světa. Nachází se ve městě Rio de Janeiro v Brazílii. Je dlouhá 4 km a v těsné blízkosti je postaveno 63 hotelů a 10 levnějších hostelů.

14 Úkoly: Jak se jmenuje nejvyšší hora Jižní Ameriky? Aconcagua Kolik se na území Jižní Ameriky nachází samostatných stát ů a kolik závislých území? 12 samostatných stát ů a 3 na evropských zemích závislá území Co víte o nejznám ě jší pláži sv ě ta? Jmenuje se Copacabana a nachází se Rio de Janeiro v Brazílii. Dlouhá je 4 km.

15 Použité zdroje POLOHA, ROZLOHA, VYMEZENÍ KONTINENTU. In: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta [online]. 2011 [cit. 2013-06-11]. Dostupné z: http://www.pf.jcu.cz/stru/katedry/z/vyuka/reg- ucebnice/02_Poloha_rozloha_vymezeni_kontinentu.pdfhttp://www.pf.jcu.cz/stru/katedry/z/vyuka/reg- ucebnice/02_Poloha_rozloha_vymezeni_kontinentu.pdf LocationSouthAmerica.png. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-06-11]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:LocationSouthAmerica.png http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:LocationSouthAmerica.png Jižní Amerika. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-06-11]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%BEn%C3%AD_Amerika Stock.XCHNG: the leading FREE stock photo site! [online]. 2001 [cit. 2013-01-21]. Dostupné z: http://www.sxc.hu/


Stáhnout ppt "JIŽNÍ AMERIKA - POLOHA, ROZLOHA, POVRCH Z_078_Světadíly_Amerika_Jižní Amerika-Poloha, rozloha, povrch Autor: PhDr. Jana Langerová Škola: Základní škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google