Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dormance. Dormance Dormance (z lat. dormans, spící) je souhrnné označení pro přechodné zastavení nebo omezení fyziologických procesů v živých organismech.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dormance. Dormance Dormance (z lat. dormans, spící) je souhrnné označení pro přechodné zastavení nebo omezení fyziologických procesů v živých organismech."— Transkript prezentace:

1 Dormance

2 Dormance Dormance (z lat. dormans, spící) je souhrnné označení pro přechodné zastavení nebo omezení fyziologických procesů v živých organismech. Hlavní význam je v úspoře energie, která pomáhá organismu nepříznivé období přežít. Může být vyvolána geneticky i vnějšími vlivy, zejména nepříznivým počasím. Dormance u rostlin znamená preventivní zastavení růstu v nepříznivém období roku. Je řízena biologickými „hodinami“ a reaguje na teplotu, zkrácený sluneční svit nebo nízké vodní srážky. Velmi důležité při vernalizaci – nízké teploty zastaví růst a dochází k defirenciaci vzrostných vrcholů v květní. Týká se hlavně pupenů u listnatých stromů, může ale probíhat diferenciace a zakládání listů a květů. Pupeny mají nízký obsah RNA, nízkou respiraci. Dělí se na: 1)Exodormanci – způsobena vnějšími faktory prostředí 2)Endodormanci – způsobena endogenními faktory – pravděpodobně fytohormony (ABA? v korelaci a cytokininy a gibereliny) Vstup pupenů do dormance ovlivněn zejména délkou dne a nízkými nebo i vysokými teplotami – krátký/dlouhý den. Závisí rovněž na stáří rostliny – starší vstupují do dormance dříve. Celková doba dormance velmi různá – většinou začíná v září a končí v prosinci až lednu - třešně kvetou v teple na vánoce.

3 Dormance Proces dormance je možné rozdělit do následujících fází: a)Predormance - pupeny vstupují do dormance,  konc. ABA b)Pravá dormance – od října do prosince, vliv nízkých, obsah ABA klesá. c)Postdormance – pupeny vystupjí z dormance. Dormance pupenů u šeříku

4 Dormance Teplota a odpočinek pupenů -periodicky se vracející horko (tulipány, hyacinty), neklíčí při vysokých teplotách a při predormonaci a postdormonaci musí cibule projít nízkými teplotami -periodicky se vracející chlad – neraší při nízkých teplotách, většinou vysokých teplotách > 30 o C, dormance při normálních teplotách -většina rostlin – horké suché léto a chladná zima – klíčení ve středních teplotách, vysoká i nízké teplota navozují dormanci Dormance semen znamená inhibici klíčení, i když jsou pro ně vhodné podmínky. Zahrnuje jednak vnitřní (genetickou) inhibici klíčení, jednak vnější inhibici neprodyšným obalem.

5 Biochemické změny při senescenci Ethylen je primárním regulátorem abscise společně s auxinem (ten funguje jako supresor), supraiptimální koncentrace auxin stimulují produkci ethylenu a používají se jako defolianty (2,4,5-T, Vietnamské válka) Listová abcise ve 3 fázích: 1)Fáze udržování listů – existuje gradient auxinů z čepele do řapíku a odlučovací vrstvičky necitlivá k ethylenu – neprobíhá senescence, list funguje normálně. Aplikace exogenního auxin na řapík odříznutého listu oddálí opad. 2)Fáze indukce opadu – redukce auxinového gradientu nebo jeho reverze vyvolá listovu senescneci a tvorbu odlučovací vrstvičky – ošetření defolianty urychluje senescenci a opad (ethylen, desikanty – metoxuron, chlorečnan hořečnatý, 2-chloethylfosfonová kys.) 3)Fáze opadu – zcitlivělé buňky odlučovací vrstvičky jsou citlivé na malé koncentrace endogenního ethylenu a syntetizují celulasy a další hydrolytické enzymy → opad listů Obrovské využití v zemědělství – Ethrel, Ehephon – urychlování opadu plodů a květů, blokování opadu (Ag +, AVG, CO 2, 1-methylcyclopropen (EthylBloc ® ) – řezané květiny, u plodů ochrana před opadem – ostřik NAA – posun o 2-6 týdnů ABA – rovněž reguluje abscisi, ale pouze u několika druhů, primární hormon je etylén. ABA je ale zapojena v senescenci – stimuluje degradaci chlorofylu – stimulace degradace DNA a proteinů – hydrolasy, není závislé na ethylenu, ABA je primárním impulsem

6 SOUHRN Dormance je dočasné zastavení viditelných projevů růstu rostlin. Nezbytnost odolat nízkým nebo vysokým teplotám vedla u rostlin k vytvoření životní cykličnosti, v níž se střídají období růstové aktivity a období klidu. Klíčové jsou dormance pupenů, cibulí a semen. V dormanci jsou zapojeny rostlinné hormony, zejména kys. abscisová (ABA)


Stáhnout ppt "Dormance. Dormance Dormance (z lat. dormans, spící) je souhrnné označení pro přechodné zastavení nebo omezení fyziologických procesů v živých organismech."

Podobné prezentace


Reklamy Google