Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jak se rostliny přizpůsobily A.Přizpůsobení teplotě prostředí  Teplobytné rostliny = snášejí dobře i vysoké teploty  Chladnobytné rostliny = snášejí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jak se rostliny přizpůsobily A.Přizpůsobení teplotě prostředí  Teplobytné rostliny = snášejí dobře i vysoké teploty  Chladnobytné rostliny = snášejí."— Transkript prezentace:

1 Jak se rostliny přizpůsobily A.Přizpůsobení teplotě prostředí  Teplobytné rostliny = snášejí dobře i vysoké teploty  Chladnobytné rostliny = snášejí i nízké teploty  Suchobytné rostliny = adaptovaly se nejen na vysoké teploty, ale také na nedostatek vody v půdě

2 Jak se rostliny přizpůsobily  Suchobytné rostliny Jejich adaptace je často nejen ve stavbě těla (zmenšení plochy listů, tlustší pokožka s vrstvičkou vosku, průduchy ponořené pod pokožku), ale i fyziologická. Jiný způsob vstupu oxidu uhličitého do fotosyntetických dějů se vyvinul např. u sukulentů (kaktusy)

3 Jak se rostliny přizpůsobily

4 S optimální teplotou pro růst a vývin rostlin souvisí bezprostředně vegetační pásy a výškové stupně.

5 Jak se rostliny přizpůsobily

6

7 B. Přizpůsobení k množství vody Podle vztahu k půdní vlhkosti rozdělujeme rostliny na:  Vodní (např. leknín)  Vlhkobytné – rostliny mokřadů (např. blatouch)  Rostliny středně vlhkých míst (většina rostlin)

8 Jak se rostliny přizpůsobily  Suchobytné – rostliny suchých půd (kavyl) mívají hluboký kořenový systém, listy nebo i stonky pokryté chlupy nebo trny Vodní a mokřadní rostliny mají výhodu v dostupnosti roztoků (nepotřebují dokonalé cévní svazky), zato trpí nedostatkem plynů pro fatosyntézu.

9 Jak se rostliny přizpůsobily C. Přečkávání pupenů a rozmnožovacích částic během nepříznivého období  Jednoleté – během léta prodělají celý vývin, zachování druhu je umožněno vysypáním semen do půdy – (letničky v zahradnické praxi, podobně plevele)

10 Jak se rostliny přizpůsobily  Trvalky se zásobními orgány – nepříznivé období přetrvávají v podzemních orgánech chráněných vrstvou půdy (např. sasanka v oddenku, brambořík v hlíze, tulipán v cibuli), zásoby živin jim umožňují rychlé jarní kvetení.

11 Jak se rostliny přizpůsobily sasanka

12 Jak se rostliny přizpůsobily brambořík

13 Jak se rostliny přizpůsobily tulipán

14 Jak se rostliny přizpůsobily  Přízemní rostliny – mají pupeny ukryté těsně při povrchu půdy, chráněné nejčastěji růžicí listů (jahodník, jitrocel, trávy)

15 Jak se rostliny přizpůsobily  Dřeviny mají pupeny výše nad zemí (polokeře, keře, stromy)  Epifyty – rostou na větvích a kmenech stromů (tropické orchideje, poloparazitické jmelí).

16 Jak se rostliny přizpůsobily


Stáhnout ppt "Jak se rostliny přizpůsobily A.Přizpůsobení teplotě prostředí  Teplobytné rostliny = snášejí dobře i vysoké teploty  Chladnobytné rostliny = snášejí."

Podobné prezentace


Reklamy Google