Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lukáš Petr 5. A SStonek je obvykle nadzemní orgán cévnatých rostlin, nesoucí zákonitě postavené listy, pupeny a reprodukční orgány. ZZprostředkovává.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lukáš Petr 5. A SStonek je obvykle nadzemní orgán cévnatých rostlin, nesoucí zákonitě postavené listy, pupeny a reprodukční orgány. ZZprostředkovává."— Transkript prezentace:

1

2 Lukáš Petr 5. A

3 SStonek je obvykle nadzemní orgán cévnatých rostlin, nesoucí zákonitě postavené listy, pupeny a reprodukční orgány. ZZprostředkovává spojení mezi dvěma základními orgány výživy: kořenovým systémem a listy (transplantační a asimilační proud), a proto jsou zde dobře vyvinuta vodivá a mechanická pletiva.

4  Dále zajišťuje v prostoru optimální polohu pro listy (fotosyntéza) a květy (rozmnožování).  Při redukci listů může stonek převzít foto syntetickou funkci (kaktus).  Některé stonky jsou podzemní (oddenky), ale na rozdíl od kořenů nesou šupinovité listy.

5 SStavbu stonku dělíme na: PPrvotní stavbu stonku (primární) DDruhotná stavbu stonku (sekundární)

6  Stonek s primární stavbou je zelený, na povrchu krytý pokožkou (epidermis).  Pod pokožkou se diferencuje prvotní kůra, která má ochranou a zásobní funkci.  Střední válec stonku tvoří jednovrstevný pericykl, ve kterém se často zakládají adventivní kořeny a kolaterální cévní svazky.  Střed stonku vyplňuje dřeň.

7  Druhotná stavba stonku je podmíněna druhotným tloustnutím: prvotní kůra je přitom nahrazena kůrou druhotnou (peridermem).  Kambium vytvoří souvislý kambiální válec, který směrem k obvodu produkuje druhotné lýko a do středu stromu druhotné dřevo.  Díky periodickým činnostem kambia se vytváří letokruhy.

8  Byliny mají stonek dužnatý (bylinný), dřeviny (stromy, keře, polokeře) charakterizuje stonek dřevnatý.  Bylinné:Lodyha- stonek s listy Stvol- bezlistý nevětvený stonek zakončený květem nebo květenstvím Stéblo- dutý stonek trav, s nápadně vyvinutými uzlinami (kolínky)

9  Dřevinné:Kmen- dolní nevětvená část dřevnatého stonku  Keř- jsou celodřevnaté od stonku ovětvené.  Keříky- jsou drobné (nižší než 30cm) keře.  Polokeře- mají zdřevnatělou pouze spodní část stonku.

10 RRozeznáváme tři základní větvení stonků. VVidličnaté- vzrostný vrchol stonku dává vznik dvěma dceřiným větvím, které se stejným způsobem dále větví HHroznovité- postranní větve na hlavním stonku jsou v růstu silně omezovány vrcholovým pupenem, proto bývají tenčí a nepřerůstají hlavní stonek (častý u jehličnanů) VVrcholičnaté- postranní větve nabudou převahy nad hlavním stonkem, který buď úplně zastaví růst, nebo je zatlačen do postranního postavení (vinná réva)

11  Konec


Stáhnout ppt "Lukáš Petr 5. A SStonek je obvykle nadzemní orgán cévnatých rostlin, nesoucí zákonitě postavené listy, pupeny a reprodukční orgány. ZZprostředkovává."

Podobné prezentace


Reklamy Google