Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ORGÁNY ROSTLIN- KOŘEN A STONEK KOŘEN VÝZNAM KOŘENŮ PODZEMNÍ ČÁST ROSTLINY VÝZNAM: UPEVŇUJE A ZAKOTVUJE ROSTLINU ČERPÁ Z PŮDY VODU A ŽIVINY (MINERÁLNÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ORGÁNY ROSTLIN- KOŘEN A STONEK KOŘEN VÝZNAM KOŘENŮ PODZEMNÍ ČÁST ROSTLINY VÝZNAM: UPEVŇUJE A ZAKOTVUJE ROSTLINU ČERPÁ Z PŮDY VODU A ŽIVINY (MINERÁLNÍ."— Transkript prezentace:

1

2 ORGÁNY ROSTLIN- KOŘEN A STONEK

3 KOŘEN

4 VÝZNAM KOŘENŮ PODZEMNÍ ČÁST ROSTLINY VÝZNAM: UPEVŇUJE A ZAKOTVUJE ROSTLINU ČERPÁ Z PŮDY VODU A ŽIVINY (MINERÁLNÍ LÁTKY) UKLÁDÁ ZÁSOBNÍ LÁTKY

5 KOŘENOVÉ SOUSTAVY 1. HLAVNÍ KOŘEN A KOŘENY POSTRANNÍ »S růstem kořene se poloha kořenových » vlásků stále mění, tak rostlina čerpá živiny » ze stále nových míst v půdě. Cévní svazky uvnitř Pokožka Kořenové vlásky Růstový vrchol Kořenová čepička

6 KOŘENOVÉ SOUSTAVY 2. SVAZČITÉ KOŘENY

7 KOŘENOVÉ SOUSTAVY 3. VZDUŠNÉ KOŘENY Některé rostliny v tropických oblastech přijímají vzdušnou vlhkost vzdušnými kořeny.

8 TVARY KOŘENŮ NITKOVITÝ, VÁLCOVITÝ, VŘETENOVITÝ, ŘEPOVITÝ Klíčící řepka olejka křen selský mrkev obecná řepa cukrovka

9 STONEK NADZEMNÍ ČÁST ROSTLINY

10 STONEK BYLIN DUŽNATÝ STONEK 1. LODYHA-část, ze které vyrůstají listy 2. STVOL-stonek nesoucí květy 3. STÉBLO-dutý stonek s kolénky 4.ODDENEK-podzemní stonek rostoucí rovnoběžně ze zemským povrchem, oddenek se zásobními látkami = HLÍZA

11 STONEK BYLIN LODYHA-část, ze které vyrůstají listy STVOL-stonek nesoucí květy

12 STONEK BYLIN STÉBLO-dutý stonek s kolénky 4.ODDENEK-podzemní stonek rostoucí rovnoběžně ze zemským povrchem

13 STONEK DŘEVIN ZDŘEVNATĚNÝ STONEK = dřeň, dřevo, lýko, kůra 1. KEŘE- větví se u země 2. STROMY- větví se na kmenu PLETIVO, TVOŘÍCÍ LETOKRUHY

14 STONEK DŘEVIN STROM KEŘ

15 CÉVNÍ SVAZKY DŘEVIN 1. LÝKOVÁ ČÁST- vede ústrojné látky z listů do kořenů. 2. DŘEVNÍ ČÁST- vede vodu a minerální látky z kořenů do listů

16 CÉVNÍ SVAZKY DŘEVIN LETOKRUHY- přírůstek dřeva vytvořený v průběhu jednoho roku. Průřez odpovídá stáří stromu Dvě části: 1. jarní dřevo- měkčí a světlé (řídké dřevo) 2. letní dřevo- tvrdší a tmavší (hustší dřevo)

17 OTÁZKY K PROCVIČENÍ KOŘEN 1.Které funkce má kořen? 2.Které kořenové soustavy znáte? 3.Co je ochranou vrcholu hlavního kořene? 4.Jaké znáš tvary kořenů? Jmenujte a uvádějte příklady rostlin, které tento tvar mají.

18 OTÁZKY K PROCVIČENÍ KOŘEN-ŘEŠENÍ 1.Které funkce má kořen? Rostlinu upevňuje a zakotvuje, ukládá zásobní látky, čerpá z půdy vodu a minerální látky. Vegetativní rozmnožování. 2.Které kořenové soustavy znáte? Hlavní kořen s postranními kořeny, svazčité kořeny. 3.Co je ochranou vrcholu hlavního kořene?Kořenová čepička 4.Jaké znáš tvary kořenů? Jmenujte a uvádějte příklady rostlin, které tento tvar mají. Nitkovitý- u klíčících rostlin, válcovitý-křen, vřetenovitý-mrkev, řepovitý-řepa,celer.

19 OTÁZKY K PROCVIČENÍ STONEK 1.Jak se od sebe liší stonek bylin a stonek dřevin? 2.Jaké typy bylinného stonku znáte? Uveďte včetně příkladů. 3.Cévní svazky dřevin dělíme na dvě části. Jakou funkci má lýková část a jakou funkci má dřevní část?

20 OTÁZKY K PROCVIČENÍ STONEK-ŘEŠENÍ 1.Jak se od sebe liší stonek bylin a stonek dřevin? Byliny-dužnatý stonek, dřeviny-zdřevnatělý stonek. 2.Jaké typy bylinného stonku znáte? Uveďte včetně příkladů. Lodyha- rajče, stvol-prvosenka, stéblo-pšenice, oddenek-sasanka, zázvor. 3.Cévní svazky dřevin dělíme na dvě části. Jakou funkci má lýková část a jakou funkci má dřevní část? Lýková část-vede ústrojné látky z listů do kořenů, dřevní část vede vodu a minerální látky z kořenů do listů.

21 Použité zdroje ČERNÍK, V., BIČÍK, V., BIČÍKOVÁ, L., MARTINEC, Z. Přírodopis 2 pro 7. ročník základní školy – zoologie, botanika, Praha : SPN, 1999, 128 s., ISBN 80– 7235–069–2. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Racines_-_divers_types.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:NSRW_Root-Tip.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/Phalaenopsis_spe ciosa1234.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Racine_%C3%A9paissie.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Racine_c%C3%B4nique.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Racine_gr%C3%AAle.png http://commons.wikimedia.org/wiki/Poaceae http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zingiber_officinale_Blanco1.131. png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Forsythia_intermedia1.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Kmen_(botanika) http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Reaction_Wood_of_Picea_Abies. jpg


Stáhnout ppt "ORGÁNY ROSTLIN- KOŘEN A STONEK KOŘEN VÝZNAM KOŘENŮ PODZEMNÍ ČÁST ROSTLINY VÝZNAM: UPEVŇUJE A ZAKOTVUJE ROSTLINU ČERPÁ Z PŮDY VODU A ŽIVINY (MINERÁLNÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google