Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autoři: Lukáš Pala – Tvorba, informace, obrázky Radovan Šikl – informace, obrázky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autoři: Lukáš Pala – Tvorba, informace, obrázky Radovan Šikl – informace, obrázky."— Transkript prezentace:

1 Autoři: Lukáš Pala – Tvorba, informace, obrázky Radovan Šikl – informace, obrázky

2 Obecná Charakteristika Jsou to většinou byliny se čtyřhrannými lodyhami a vstřícnými křižmostojně postavenými listy. Souměrné pětičetné květy jsou rozlišeny na kalich a korunu. Korunu srostlou z pěti lístků tvoří horní a dolní pysk. Jeden pestík po odkvětu dozrává ve čtyři tvrdky. Čeleď se při aktualizaci botanického systému rozrostla o více než 40 rodů z čeledi sporýšovité a v dnešním pojetí zahrnuje byliny i dřeviny. Mnohé druhy jsou využívány jako aromatické koření nebo zdroj silic. (éterické neboli esenciální oleje, olea aetherea)

3 Zástupci Potraviny: bazalka, tymián, oregáno, rozmarýn lékařský, šalvěj Technické rostliny: Teka obrovská je významný tropický strom pěstovaný a těžený pro kvalitní dřevo Okrasné rostliny Šalvěj, čistec, klasnatka, včelník, levandule Léčivé rostliny a drogy Mateřídouška, máta, meduňka lékařská, šalvěj, majoránka zahradní

4 Máta (Mentha x piperita) Kříženec máty vodní a máty klasnaté pěstovaný v mírném pásu celého světa. Vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem a s podzemními i nadzemními výběžky. Křižmostojné kopinaté až vejčité, stopkaté, téměř lysé (žlázky ano) listy.

5 Teka Obrovská (Tectona grandis L.) Teka obrovská neboli strom teakový náleží vedle wellingtonií a blahočetů k největším stromům na zemi. Přímý, velice silný kmen její rozvětvuje se v rozkladité šedokoré větve jako kmeny našich dubů; proto přezdívají tece též „indický dub".

6 Mateřídouška (Tymián) Druh využívaný především ve Španělsku a Francii. Liší se od tymiánu obecného menšími listy a dlouhými bílými trichomy na okraji čepele. Rostlina poskytuje stejně hodnotnou surovinu jako předchozí druh.

7 Rozmarýn lékařský (Rosmarinusofficinalis) Rozmarýn je stálezelený, až 2 m vysoký, výrazně vonící keř. Stonky husté, větvené, ve spodní části dřevnatějící se šedavou kůrou. Listy jsou úzké, vstřícné přisedlé, aromatické, svrchu tmavé a lesklé, vespod šedavé Květenství tvoří liché klasy v úžlabí hor. listů, složeny jsou z 5 až 10 květů. Kalich je zvonkovitý, dvoupyský

8 Šalvěj Lékařská (Salvia officinalis Linné) Šalvěj lékařská je vytrvalá silně aromatická rostlina polokeřovitého vzhledu se zdřevnatělými lodyhami vysoká v rozmezí 20 až 70 cm. Lodyha je přímá, obvykle nevětvená, olistěná, šedoplstnatá. Kvete v květnu a červenci.

9 Zápis do sešitu Jsou to většinou byliny se čtyřhrannými lodyhami a vstřícnými křižmostojně postavenými listy. Nápadné květy jsou opylovány zejména včelami, dále motýly, můrami a ptáky. Často dozrávají prašníky dříve než blizna, rozšířeno je i samoopylování. Význam: 1.Lékařský 2.Potravinářský

10 Zdroje http://fab.zshk.cz/vyuka/lamiaceae.aspx http://cs.wikipedia.org/wiki/Hluchavkovit%C3% A9http://cs.wikipedia.org/wiki/Hluchavkovit%C3% A9 http://www.priroda.cz/clanky/foto/materidouska 2.jpghttp://www.priroda.cz/clanky/foto/materidouska 2.jpg http://www.priroda.cz/clanky/foto/mata_peprna2.jpghttp://www.priroda.cz/clanky/foto/mata_peprna2.jpg http://botanika.wendys.cz/cizi/rostlina.php?340 http://www.teaktrend.sk/images/teaktree.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0alv%C4%9 Bj_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%A1http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0alv%C4%9 Bj_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%A1 http://files.lecivapriroda.cz/200003063- 35fbe36548/%C5%A1alv%C4%9Bj%20l%C3% A9ka%C5%99sk%C3%A1%20kv%C4%9Bty.jp ghttp://files.lecivapriroda.cz/200003063- 35fbe36548/%C5%A1alv%C4%9Bj%20l%C3% A9ka%C5%99sk%C3%A1%20kv%C4%9Bty.jp g Učebnice přírodopisu 2005 Fraus


Stáhnout ppt "Autoři: Lukáš Pala – Tvorba, informace, obrázky Radovan Šikl – informace, obrázky."

Podobné prezentace


Reklamy Google