Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jahodník obecný je vytrvalá bylina  trojčetné listy jsou dlouze řapíkaté  bílé květy jsou v květenství  kvete od dubna do září  nepravé plody.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jahodník obecný je vytrvalá bylina  trojčetné listy jsou dlouze řapíkaté  bílé květy jsou v květenství  kvete od dubna do září  nepravé plody."— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5 Jahodník obecný je vytrvalá bylina  trojčetné listy jsou dlouze řapíkaté  bílé květy jsou v květenství  kvete od dubna do září  nepravé plody jsou sladké, červené jahody, jde o souplodí nažek na zdužnatělém květním lůžku

6

7

8 Pomněnka lesní je dvouletá i víceletá bylina ‴ lodyhy jsou hustě chlupaté ‴ drobné, blankytně modré kvítky skládají květenství ‴ koruna květu je zpočátku růžová, někdy bílá, později blankytně modrá, se žlutým středem ‴ kvete od května do září ‴ pěstuje se také v mnoha zahradních odrůdách

9

10

11

12 Bez černý je listnatý keř  Listy jsou složené ze 3 až 7 lístků.  Květy se sdružují do bohatých květenství až nepříjemně vonících krémově bílých květů.  Plody, tzv. bezinky, jsou černé šťavnaté peckovice. Dozrávají koncem srpna a slétají se na ně ptáci.  Má široké využití v léčitelství.  Čerstvé plody jsou mírně jedovaté, tepelnou úpravou a sušením se tato vlastnost ztrácí. Listy a kůra jsou jedovaté.  Bez je kromě horských oblastí hojně rozšířen v celé České republice.

13

14

15

16 Bez hroznatý, nebo také bez červený je keř. Listy jsou složené ze 3 až 7 lístků. Drobné žlutavě zelené květy jsou uspořádány v hustých květenstvích. Plodem jsou za zralosti výrazně červené kulaté peckovice. V ČR se vyskytuje dost hojně od pahorkatin po horské oblasti, v nížinách je vzácný nebo chybí. Je považován za mírně jedovatou rostlinu.

17

18

19

20 Ostružiník maliník je keř.  Listy jsou složené z 3 -7 lístků.  Bílé květy skládají květenství.  Nepravým plodem je malina, což je souplodí drobných peckovic.  Hojně se pěstuje v zahradách v celé řadě forem jako ovocný keř.

21

22

23 Ostružiník křovitý je keř.  Stonky jsou porostlé tvrdými, špičatými ostny.  Listy jsou složené z 3 – 5 lístků.  Bílé nebo růžové květy skládají květenství.  Nepravé plody – ostružiny - jsou souplodím malých, kulatých, černých peckoviček  Ostružina se na rozdíl od maliny odděluje od kalicha i s lůžkem.  Dozrávají později než maliny.  Na zahradách se často pěstují různé velkoplodé a beztrnné odrůdy.

24

25

26

27 Brusnice borůvka je hustě rozvětvený nízký keřík.  Květ má bělozelenou nebo narůžovělou baňkovitou korunu.  Plodem jsou černomodré bobule s množstvím drobných semen, zvané borůvky.  Borůvky vzhledem k obsahu zdraví prospěšných látek patří k našemu nejcennějšímu ovoci.  Brusnice borůvka tvoří ve vlhkých horských lesích často velmi souvislé porosty.

28

29

30 Vřes obecný je vždyzelený keřík. o Listy jsou drobné, úzké až čárkovité. o Drobné růžovo-fialové (zřídka bílé) květy jsou nahloučené do květenství. o Rostlina kvete od července až do října. o Je slabě jedovatý.

31

32 byliny a ke ř e lesa Lesní byliny (mají dužnatý stonek): jahodník obecný, pomněnka lesní Lesní keře - mají dřevnatý stonek větvící se nad zemí: bez černý, bez hroznatý, maliník, ostružiník, borůvka, vřes byliny a ke ř e lesa Lesní byliny (mají dužnatý stonek): jahodník obecný, pomněnka lesní Lesní keře - mají dřevnatý stonek větvící se nad zemí: bez černý, bez hroznatý, maliník, ostružiník, borůvka, vřes

33


Stáhnout ppt "Jahodník obecný je vytrvalá bylina  trojčetné listy jsou dlouze řapíkaté  bílé květy jsou v květenství  kvete od dubna do září  nepravé plody."

Podobné prezentace


Reklamy Google