Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

21..  od antiky – myšlenky o vývoji života  ve středověku – období temna - převládají náboženské představy o stvoření světa  18.st. Carl Linné - založil.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "21..  od antiky – myšlenky o vývoji života  ve středověku – období temna - převládají náboženské představy o stvoření světa  18.st. Carl Linné - založil."— Transkript prezentace:

1 21.

2  od antiky – myšlenky o vývoji života  ve středověku – období temna - převládají náboženské představy o stvoření světa  18.st. Carl Linné - založil systematiku, ale vývoj neuznával  Jean Baptiste de Lamarck- první vývojová teorie, zatlačena Darwinovou teorií

3

4  Charlese Darwin – v polovině 19. století - evoluční teorie vycházející z myšlenky přirozeného výběru, pečlivě doložená mnoha důkazy  dnes využití ve šlechtění rostlin a živočichů

5

6 O původu druhů či O vzniku druhů (plný anglický titul On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life, česky O vzniku druhů přírodním výběrem, neboli uchováním prospěšných plemen v boji o život )

7

8

9

10

11 člověk, krokodýl, velryba základní forma pětiprsté končetiny; krtek kůň; netopýr, pták

12

13 Šlechtění rostlin a zdomácnění živočichů za účelem zajištění potravy - bez člověka rostlina zplaní a živočich nepřežije.

14

15 CELOSVĚTOVÉ ROZŠÍŘENÍ moucha domácí POTRAVNÍ SPECIALISTÉ

16 Když kvůli změně klimatu populace mamutů poklesla, pro člověka už nebyl problém vzácné zvíře vyhubit.

17

18

19

20

21

22

23 Vývoj druhů byl vždy řízen dvěma základními protikladnými nástroji evoluce - vývojem nových druhů a vymíráním druhů. Nové druhy se vyvíjely z druhů mateřských na základě změny genetické informace. Druhy, které nebyly schopné přizpůsobit se měnícím se podmínkám, vymíraly. Postupně se na naší planetě podle odhadů „vystřídalo“ možná přes miliardy druhů. Zatímco v minulosti byly hlavním nepřítelem pro organismy nejrůznější změny v jejich přirozeném prostředí způsobené klimatickými, geologickými i vesmírnými vlivy (změny teploty, pohyb pevnin, zemětřesení, dopady meteoritů a asteroidů), v poslední době je hlavním činitelem, který způsobuje vymírání organismů, člověk. Dnešní rychlost mizení druhů je přinejmenším varující. Od roku 1600 bylo zaznamenáno vymizení 58 savčích druhů, což je 25krát více, než by odpovídalo vymírání přirozenému. Hlavní příčinou současného mizení druhů je ubývání a změna vhodných stanovišť vlivem činností člověka!

24 Příroda je nejen zdrojem potravy, stavebních materiálů, léčiv, okrasných rostlin a zajímavých živočichů. Je to obrovská továrna na udržování příznivých životních podmínek, zabezpečující čisté ovzduší, úrodnost půdy, neutralizaci škodlivých látek, vazbu skleníkových plynů atd. Je to také obrovská knihovna všech úspěšných i neúspěšných strategií k přežití. Zbavovat se nezodpov ě dn ě a s takovou rychlostí d ů le ž itých informací, zdroj ů materiálního bohatství a krásna by bylo patrn ě to, co by č lov ě ka velmi rychle p ř ivedlo do záhuby.

25 21. hodina Vývojová teorie Zakladatel evoluční = vývojové teorie – Charles Darwin (anglický přírodovědec, žil v19. stol) Evoluční teorie objasňuje vznik a vývoj druhů na základě velké proměnlivosti jedinců v rámci druhu a přírodního výběru, který upřednostňuje nejsilnější a nejlépe přizpůsobené jedince. Člověk provádí tzv. umělý výběr – šlechtění rostlin a chov zvířat – záměrně vybírá jedince s požadovanými vlastnostmi. Přílišná specializace však může vést k vyhynutí druhu při změně podmínek v prostředí. Organismy se přizpůsobují = adaptují k podmínky prostředí vytvářením podobných znaků u nepříbuzných organismů - tzv. konvergence (např. mořští živočichové se pohybují pomocí ploutví). Život v různých podmínkách vede k odlišné stavbě těla u druhů příbuzných – tzv. divergence.

26


Stáhnout ppt "21..  od antiky – myšlenky o vývoji života  ve středověku – období temna - převládají náboženské představy o stvoření světa  18.st. Carl Linné - založil."

Podobné prezentace


Reklamy Google