Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přírodní katastrofy.  Některé přírodní procesy probíhají tak rychle a intenzivně, že způsobují velké materiální škody a zanechávají po sobě oběti na.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přírodní katastrofy.  Některé přírodní procesy probíhají tak rychle a intenzivně, že způsobují velké materiální škody a zanechávají po sobě oběti na."— Transkript prezentace:

1 Přírodní katastrofy

2  Některé přírodní procesy probíhají tak rychle a intenzivně, že způsobují velké materiální škody a zanechávají po sobě oběti na životech. Tyto procesy souhrnně označujeme přírodní katastrofy, někdy také méně přesně živelní pohromy. Většinou jsou spojeny s uvolněním značného množství energie a s přesuny velkých objemů hmoty (vody, vzduchu, půdy apod.)

3 Rozdělení katastrof  Přírodní katastrofy  Kosmické katastrofy(Impakt mimozemského tělesa, Hypernova)  Meteorologické katastrofy (Blizard, Bouřky, Sucha, Tornáda, Tropické bouře a Hurikány,atd…)  Geologické katastrofy (Laviny, Zemětřesení, Tsunami,atd… )  Ostatní (Povodňe, Požáry, atd…)

4 TORNÁDO (BLIZARD) Výbuch sopky Povodně

5 Způsobené člověkem  Průmyslové katastrofy (Ekologické katastrofy, Jaderné katastrofy, Chemické katastrofy )  Dopravní katastrofa (Dopravní nehody, Letecké nehody, Kosmické neštěstí)  Násilné jednání (Občanské nepokoje, Teroristické útoky, Války,Žhářství)

6 Letecká katastrofa Atomový výbuch Teroristickýútok

7 Zvířata a katastrofy  Vlny tsunami po sobě v Asii zanechaly desítky tisíc obětí. Zvířata ale zřejmě nějakým zvláštním způsobem katastrofu tušila. V zatopených místech téměř zcela chyběla mrtvá těla živočichů. Mají zvířata pro katastrofy nějaký "šestý smysl?

8

9 Impakt mimozemského tělesa Impakt mimozemského tělesa s planetou je forma srážky menšího tělesa s větším, kdy dojde k uvolnění značného množství energie v místě dopadu (vznikne kráter), tak i v okolí. Při dopadu vzniká rázová vlna, které je schopna ničit překážky do značné vzdálenosti. Vlivem exploze se také do atmosféry dostává značné množství pevných látek, které mohou způsobit globální klimatické změny v podobě tzv. nukleární zimy. Rozsah katastrofy je závislý na velikosti planetky a na místě dopadu. Při dopadu do oceánu dochází ke vzniku tsunami.

10 Dopad asteroidu na Zemi Asteroid padající na Zemi

11 BlizardBlizard(tornáda) Jedná se o silný velmi studený vítr, který je doprovázen masivním sněžením. Jeho působením dochází k napadání až několika decimetrů sněhu, které znemožní pohyb po silnicích a tratích, zatěžují stromy, způsobují polomy a výpadky elektrické energie. Jejich výskyt je spojen s oblastmi Severní Ameriky. V Česku se v podobných případech hovoří spíše o sněhových bouří.

12 Tornádo blizard  Následky tornáda  Tornádo blizard

13 Čerpal  Z encyklopedie wikipedie, internetové stránky

14 KONEC Zpracoval Tomáš Červený


Stáhnout ppt "Přírodní katastrofy.  Některé přírodní procesy probíhají tak rychle a intenzivně, že způsobují velké materiální škody a zanechávají po sobě oběti na."

Podobné prezentace


Reklamy Google