Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

26.Března 1698 – 25.prosince 1765 Byl slavný český premonstrátský kněz, teolog, přírodovědec, léčitel, hudebník a vynálezce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "26.Března 1698 – 25.prosince 1765 Byl slavný český premonstrátský kněz, teolog, přírodovědec, léčitel, hudebník a vynálezce."— Transkript prezentace:

1 26.Března 1698 – 25.prosince 1765 Byl slavný český premonstrátský kněz, teolog, přírodovědec, léčitel, hudebník a vynálezce.

2 Václav Diviš se narodil v malé zemědělské rodině na okraji Žamberka, manželům Anně a Janu Divíškovým. Žil tady se svými sourozenci do roku 1714, do té doby než zemřel jeho otec a nevelké hospodářství převzal jeho starší bratr Jan. Rodný dům Prokopa Diviše stojí dodnes na levém břehu řeky Divoké Orlice na okraji Žamberka a je součástí Městského muzea v Žamberku.

3  Vyrobil celou řadu přístrojů pracujících s elektřinou: elektrum (stroj vyrábějící třením elektrickou energii), tzv. meteorologický stroj (měl vysávat elektrickou energii z mraků a bránit tak samému vývoji blesků, ve skutečnosti šlo o funkční bleskosvod. Bleskosvod byl vztyčen 15. června 1754 na zahradě v Příměticích u Znojma.)  Od roku 1754 se pokoušel také o elektroléčbu revmatizmu a ochrnutí. Diviš byl v kontaktu s mnoha vědci té doby. Byl také obeznámen s prací B. Franklina. Svá zjištění publikoval v díle Magia naturalis (Přírodní kouzelnictví).  Prokop Diviš dále sestrojil (1753) elektrický strunný nástroj Denis d'or (Zlatý Diviš), který byl napájen proudem z leidenských lahví. Přístroj dokázal napodobit mnoho nástrojů a dokonce i lidský hlas.

4 Elektrum V tomto spise Magia naturalis zaznamenal Diviš všechny své poznatky z pokusů o elektřině. Diviš měl i možnost své pokusy předvést před císařem ve Vídni.

5  Čerpáno z:  http://cs.wikipedia.org/wiki/Prokop_Divi%C5%A1 http://cs.wikipedia.org/wiki/Prokop_Divi%C5%A1  http://tomeska.webnode.cz/referaty/prokop-divis/ http://tomeska.webnode.cz/referaty/prokop-divis/  http://hromosvody.indelec.cz/?id=5 http://hromosvody.indelec.cz/?id=5  http://www.e-fyzika.cz/fyzici/prokop-divis.php http://www.e-fyzika.cz/fyzici/prokop-divis.php Prokop Diviš – detail pamětní desky na budově Jezuitského gymnázia na Jezuitském náměstí ve Znojmě.


Stáhnout ppt "26.Března 1698 – 25.prosince 1765 Byl slavný český premonstrátský kněz, teolog, přírodovědec, léčitel, hudebník a vynálezce."

Podobné prezentace


Reklamy Google