Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pohled do komůrek, v nichž jsou nejmladší larvy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pohled do komůrek, v nichž jsou nejmladší larvy."— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5

6

7 Pohled do komůrek, v nichž jsou nejmladší larvy.

8 Velmi dobře živené larvy vos jsou usazeny v komůrce a neustále "žadoní o potravu„. V komůrkách na spodní straně hnízda jsou velmi mladé larvy a zcela nahoře jsou již uzavřené komůrky, v nichž probíhá přeměna v dospělou vosu.

9 Když začne být larvě vosy komůrka akorát je připravena na kuklení.

10 V některých komůrkách se dokončuje proměna v dospělou vosu. Nejdříve je vosa velmi křehká a téměř průhledná. Postupně se zabarvuje a tmavne.

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21 Mateří kašička je produkována žlázami mladých včelích dělnic. Mateří kašičkou krmí včely jednak svá vývojová stádia -larvy, jednak matku po celou dobu jejího života. Mateří kašička je koncentrátem obsahujícím hlavně bílkoviny a mnoho dalších složek. Mateří kašička se používá hlavně v kosmetice, také jako doplněk výživy a rovněž do léků.

22

23

24

25

26

27

28 6. Blanokřídlý hmyz v sadech a ovocných zahradách Vosy: živí se nektarem a ovocem, larvy krmí hmyzem  udržují biologickou rovnováhu výstražné zbarvení - mají žihadlo s jedem (k obraně i k útoku) a silná kusadla hnízdo – z papírové hmoty (dřevo + sliny) přezimuje jen oplozená samička = matka Včely: včela medonosná – zdomácnělý druh v úlu - matka (královna) – zajišťuje rozmnožování, dělnice a trubci = ♂ (oplodní královnu) dělnice sbírají pyl a nektar, pečují o úl, larvy a matku mají žihadlo s jedem, na žihadle - zpětné háčky  po bodnutí umírají využití : med (z nektaru), vosk (plástve), mateří kašička; je významný opylovač

29 Závěr: 1)Který blanokřídlý hmyz je běžný v sadech a ovocných zahradách? Jaký mají význam pro přírodu a jaký pro člověka? 2)Čím se liší vosy a včely a co mají společné? (způsob života, potrava, hnízdo, žihadlo). 3)Vysvětli pojmy:a) biologická rovnováha, b)výstražné zbarvení, c) matka, dělnice, trubci, d) med.


Stáhnout ppt "Pohled do komůrek, v nichž jsou nejmladší larvy."

Podobné prezentace


Reklamy Google