Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZOOLOGIE VČELA MEDONOSNÁ apis melifera Nejstarší domácí zvíře člověka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZOOLOGIE VČELA MEDONOSNÁ apis melifera Nejstarší domácí zvíře člověka."— Transkript prezentace:

1

2 ZOOLOGIE VČELA MEDONOSNÁ apis melifera Nejstarší domácí zvíře člověka

3 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná2 Taxonomie Kmen: Členovci Kmen: Členovci –Podkmen: Vzdušnicovci Třída: Hmyz Třída: Hmyz –Podtřída: Křídlatí Řád: Blanokřídlí Řád: Blanokřídlí Podřád: Štíhlopasí Podřád: Štíhlopasí Čeleď: Včelovití Čeleď: Včelovití Rod: Včela Rod: Včela Druh: Včela medonosná Druh: Včela medonosná

4 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná3 Včela medonosná Patří k řádu blanokřídlých (Hymenoptera), který obsahuje asi 100 000 druhů včetně čmeláků a vos. Patří k řádu blanokřídlých (Hymenoptera), který obsahuje asi 100 000 druhů včetně čmeláků a vos. Rod Apis zahrnuje výhradně zástupce žijící v sociálním společenství. Rod Apis zahrnuje výhradně zástupce žijící v sociálním společenství. Dva základní typy: Dva základní typy: –včela medonosná (Apis mellifera resp. Apis mellifica L.) –včela indická (Apis cerana, dříve Apis indica)

5 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná4 Blanokřídlí Dva páry blanitých řídce žilkovaných křídel. Dva páry blanitých řídce žilkovaných křídel. Ústní ústrojí kousací nebo lízací. Ústní ústrojí kousací nebo lízací. Samičky mají kladélko někdy přeměněné v žihadlo. Samičky mají kladélko někdy přeměněné v žihadlo. Význam jako opylovači, producenti medu, ničitelé larev škodlivého hmyzu, škůdci. Význam jako opylovači, producenti medu, ničitelé larev škodlivého hmyzu, škůdci.

6 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná5 Včela medonosná – rozšíření Včela medonosná je rozšířena v současné době po celém světě. Ve Švédsku proniká vysoko na sever až k 64. stupni severní šířky, ve Finsku k 61., na Sibiři až k 51. Není však ve všech místech svého nynějšího rozšíření původním druhem. Včela medonosná je rozšířena v současné době po celém světě. Ve Švédsku proniká vysoko na sever až k 64. stupni severní šířky, ve Finsku k 61., na Sibiři až k 51. Není však ve všech místech svého nynějšího rozšíření původním druhem. Během geografického vývoje Země vzniklo mnoho ras včely medonosné, které byly optimálně přizpůsobeny podmínkám okolí. Během geografického vývoje Země vzniklo mnoho ras včely medonosné, které byly optimálně přizpůsobeny podmínkám okolí.

7 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná6 Sociální uspořádání Matka (královna) – je větší s protáhlým zadečkem, kde se vytvářejí velké vaječníky. Je jediná ve včelstvu, žije 3-4 roky. Zjara a v létě snáší až 2000 vajíček denně. Matka (královna) – je větší s protáhlým zadečkem, kde se vytvářejí velké vaječníky. Je jediná ve včelstvu, žije 3-4 roky. Zjara a v létě snáší až 2000 vajíček denně. Samičky – dělnice: nedokanale vyvinuté pohlavní ústroje, menší velikost Samičky – dělnice: nedokanale vyvinuté pohlavní ústroje, menší velikost Mladušky Mladušky Létavky Létavky Samečci – trubci: jsou zavalitější než dělnice a mají větší složené oči, které se stýkají na temeni. Samečci – trubci: jsou zavalitější než dělnice a mají větší složené oči, které se stýkají na temeni.

8 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná7 Včela medonosná – pohlavní trimorfismus královna - matkatrubecdělnice 3 kasty včely medonosné

9 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná8 Královna Královna má za úkol pouze reprodukci. Vyvíjí se v největších buňkách a jsou nejlépe krmeny. Královna má za úkol pouze reprodukci. Vyvíjí se v největších buňkách a jsou nejlépe krmeny. Královna ovládá "své poddané" "královským parfémem" - substancí, kterou vylučuje z kusadlových žláz. Královna ovládá "své poddané" "královským parfémem" - substancí, kterou vylučuje z kusadlových žláz. Pokud by došlo k úhynu královny, utlumil by se vliv substance, dělnice by vystavěli pro larvy větší buňky a začaly by je krmit kvalitní mateří kašičkou. nejdříve vylíhlá královna po té zabije ty ještě nevylíhlé a vydá se na svatební let. Pokud by došlo k úhynu královny, utlumil by se vliv substance, dělnice by vystavěli pro larvy větší buňky a začaly by je krmit kvalitní mateří kašičkou. nejdříve vylíhlá královna po té zabije ty ještě nevylíhlé a vydá se na svatební let.

10 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná9 Dělnice Dělnice mají rozdělenou ostatní práci. Jedná se o samice se zakrnělými pohlavními orgány. Dělnice mají rozdělenou ostatní práci. Jedná se o samice se zakrnělými pohlavními orgány. V případě, že ve včelstvu není královna, může klást neoplozená vajíčka. Této dělnici se říká trubčice. V případě, že ve včelstvu není královna, může klást neoplozená vajíčka. Této dělnici se říká trubčice. Některé se starají o královnu, jiné o trubce. Další část staví nové plástve - mladušky. Některé se starají o královnu, jiné o trubce. Další část staví nové plástve - mladušky. Včelky, které vidíme poletovat venku, patří také mezi dělnice - létavky. Včelky, které vidíme poletovat venku, patří také mezi dělnice - létavky.

11 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná10 Trubci Trubci jsou samečci, kteří oplodní královnu. Trubci jsou samečci, kteří oplodní královnu. Rodí se z menších buněk než dělnice a po oplození královny umírají. Rodí se z menších buněk než dělnice a po oplození královny umírají. Vajíčka trubců se rýhují samovolně bez oplození – partenogeneze. Vajíčka trubců se rýhují samovolně bez oplození – partenogeneze. Podobně jako královna, jsou i trubci krmeni dělnicemi. Na konci léta se o ně dělnice přestávají starat a jsou vyhnáni z úlu. Podobně jako královna, jsou i trubci krmeni dělnicemi. Na konci léta se o ně dělnice přestávají starat a jsou vyhnáni z úlu.

12 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná11 Roj / úl Včely nikdy nespí, ale občas mohou být přistiženy jak odpočívají v prázdných voskových buňkách. Včely nikdy nespí, ale občas mohou být přistiženy jak odpočívají v prázdných voskových buňkách. V průběhu sezóny roj obsahuje průměrně 40 000 až 60 000 včel. Jiné druhy včel mohou být daleko početnější ale známe i tzv. Včely samotářské. V průběhu sezóny roj obsahuje průměrně 40 000 až 60 000 včel. Jiné druhy včel mohou být daleko početnější ale známe i tzv. Včely samotářské. Průměrná teplota roje je 34 ° C. Průměrná teplota roje je 34 ° C.

13 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná12 Vývoj – proměna dokonalá (holometabolie) Vajíčka jsou dvojí: Vajíčka jsou dvojí: –Oplozená: z nich se líhnou samičky –Neoplozená: z nich se líhnou trubci partenogeneze partenogeneze Larva včely medonosné

14 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná13 Morfologie včely medonosné

15 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná14 Včela medonosná – morfologie Hlava a ústní ústrojí složené oko tykadlo tři jednoduchá očka sosák

16 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná15 Včela medonosná – morfologie Ústní ústrojí Kousací funkci mají kusadla. Kousací funkci mají kusadla. Čelisti obou párů se přeměnily v žlábkovité štětinky. Čelisti obou párů se přeměnily v žlábkovité štětinky. Přiloženy k sobě tvoří trubičku v ní se jako píst pohybuje jazýček (prodloužený dolní pysk). Přiloženy k sobě tvoří trubičku v ní se jako píst pohybuje jazýček (prodloužený dolní pysk).

17 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná16 Včela medonosná – morfologie Křídla Dva páry blanitých křídel. Dva páry blanitých křídel. V letu se spojují řadami okrajových háčků v souvislé létací plochy po obou stranách těla. V letu se spojují řadami okrajových háčků v souvislé létací plochy po obou stranách těla.

18 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná17 Let včely Včela mává křídly v rozpětí pouhých 90° s frekvencí přibližně 230 mávnutí za sekundu. Včela mává křídly v rozpětí pouhých 90° s frekvencí přibližně 230 mávnutí za sekundu.

19 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná18 Včela medonosná – morfologie Nohy Kartáčky a košíčky na zadních nohou. Kartáčky a košíčky na zadních nohou. Košíčky jsou prohloubené jamky na vnějších stranách holení lemované brvami. Košíčky jsou prohloubené jamky na vnějších stranách holení lemované brvami. Kartáčky jsou přední články chodidel, pokryté jemnými štětinkami. Kartáčky jsou přední články chodidel, pokryté jemnými štětinkami.

20 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná19 Žihadlo s jedovým váčkem Žihadlo s jedovým váčkem Žihadlo s jedem mají pouze dělnice. Žihadlo s jedem mají pouze dělnice. Včelí jed je směs látek (histamin, dopamin, noradrenalin a mnoho bílkovinných látek). Včelí jed je směs látek (histamin, dopamin, noradrenalin a mnoho bílkovinných látek). Nejdůležitější z hlediska vlivu na tkáně savců je Melitin. Poškozuje buněčné struktury, rozkládá bílé i červené krvinky, způsobuje odumření buňky. Nejdůležitější z hlediska vlivu na tkáně savců je Melitin. Poškozuje buněčné struktury, rozkládá bílé i červené krvinky, způsobuje odumření buňky. Obávanou složkou včelího jedu je i apamin. Ten působí na nervový systém a mozkovou tkáň. Obávanou složkou včelího jedu je i apamin. Ten působí na nervový systém a mozkovou tkáň. K aplikaci jedu používá včela žihadlo se zoubky. K aplikaci jedu používá včela žihadlo se zoubky.

21 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná20 Včelí produkty Med - sladká hmota, kterou včely zpracovávají z nektaru nebo medovice tím, že ji obohacují látkami vlastního těla, uskladňují v plástech, zahušťují, přikrývají voskovými víčky a nechávají dozrát. Med - sladká hmota, kterou včely zpracovávají z nektaru nebo medovice tím, že ji obohacují látkami vlastního těla, uskladňují v plástech, zahušťují, přikrývají voskovými víčky a nechávají dozrát. Vosk vyniká ve voskotvorných žlázách včel. Jedná se o přestavbu cukrů a pylů v trávicím a voskotvorném ústrojí. Vosk vyniká ve voskotvorných žlázách včel. Jedná se o přestavbu cukrů a pylů v trávicím a voskotvorném ústrojí.

22 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná21 Včelí produkty Mateří kašička se dá svojí funkcí přirovnat mateřskému mléku u savců. Jedná se o výměšek žláz mladých včel starajících se o vyvíjející se novou generaci. Mateří kašička se dá svojí funkcí přirovnat mateřskému mléku u savců. Jedná se o výměšek žláz mladých včel starajících se o vyvíjející se novou generaci. Propolis - včelí tmel. je látka pryskyřičné povahy, kterou včely získávají z rostlinných zdrojů a používají ji k desinfekci, výstuhám a utěsnění úlu. Propolis - včelí tmel. je látka pryskyřičné povahy, kterou včely získávají z rostlinných zdrojů a používají ji k desinfekci, výstuhám a utěsnění úlu.

23 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná22 Které pojmy spolu souvisí? 1. 1.Trimorfismus 2. 2.Trubec 3. 3.Propolis 4. 4.Partenogeneze a) a) Rýhování neoplozeného vajíčka b) b) Včelí produkt c) c) Samec d) d) Pohlavní trojtvárnost

24 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná23 Vyhodnocení 1.d 2.c 3.b 4.a

25 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná24 Opakování Proč je včela společenský hmyz? Proč je včela společenský hmyz? Jaké znáte včelí produkty? Jaké znáte včelí produkty? Jaké nástroje používá včela pro sběr pylu? Jaké nástroje používá včela pro sběr pylu? Jak působí včelí bodnutí a proč je pro včelu osudné? Jak působí včelí bodnutí a proč je pro včelu osudné?

26 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Včela medonosná25 Použité zdroje http://www.priroda.cz http://www.priroda.cz http://www.priroda.cz http://www.obh.cz http://www.obh.cz http://www.obh.cz http://www.osel.cz http://www.osel.cz http://www.osel.cz Daněk, G.: Zoologie. SPN, Praha, 1978 Daněk, G.: Zoologie. SPN, Praha, 1978


Stáhnout ppt "ZOOLOGIE VČELA MEDONOSNÁ apis melifera Nejstarší domácí zvíře člověka."

Podobné prezentace


Reklamy Google