Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní větné členy Shoda přísudku s podmětem 6. ročník.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní větné členy Shoda přísudku s podmětem 6. ročník."— Transkript prezentace:

1 Základní větné členy Shoda přísudku s podmětem 6. ročník

2 Přísudek je nejčastěji vyjádřen : 1. Slovesem 2. Podstatným jménem 3. Příslovcem 4. Přídavným jménem

3 Ve které větě je přísudek jmenný se sponou ? 1. Já tomu vůbec nerozumím. 2. To je můj malý bratr. 3. Kniha leží na zadní polici. 4. Zůstaneš tu se mnou ?

4 Kde není přísudek jmenný se sponou ? 1. Boty jsou rozlepené. 2. Jirka se stal mým sousedem. 3. Co se tu stalo ? 4. Ten film není zajímavý.

5 Najdi, kde je přísudek slovesný : 1. Proč se na něj zlobíte ? 2. Zima tu bývá dlouhá. 3. Stal jsem se vítězem soutěže. 4. Petr byl velmi protivný.

6 Na podmět se ptáme otázkou : 1. Koho, co ? 2. Kým, čím? 3. Komu, čemu ? 4. Kdo, co ?

7 Kde je podmět vyjádřený slovesem ? 1. Hoši se dostavili poslední. 2. Oni se vás na to neptali. 3. Kouřit je velmi nezdravé.

8 Ve které větě je nevyjádřený podmět ? 1. Obě dívky se vesele smály. 2. Vy nám ale vůbec nerozumíte. 3. Děláte si legraci ? 4. Dva z vás nepojedou.

9 Najdi několikanásobný podmět : 1. Šli jsme tam úplně všichni. 2. Mě i jeho pozvali. 3. Leden i únor jsou studené měsíce.

10 Najdi chybnou variantu : 1. Tam vzadu hnízdily sýkorky. 2. Oni to dobře zvládly. 3. Psi dováděli za plotem. 4. Knihy se brzy roztrhaly.

11 Co je správně ? 1. Housata se batolily po dvoře. 2. Housata se batolila po dvoře. 3. Housata se batolili po dvoře.

12 Několikanásobný podmět - co je dobře ? 1. Pes i obě kočky spaly venku. 2. Kočka a koťata spali venku. 3. Kotě i štěně spaly venku.

13 Umíš chytáky? Najdi správnou větu : 1. Děcka běhaly v parku. 2. Sněhuláci roztáli. 3. Spálili se mi uši. 4. Oči mě boleli už večer.

14 A co tohle ? Co bys napsal ? 1. Foglarovi Hoši od Bobří řeky se mi líbili. 2. Foglarovi Hoši od Bobří řeky se mi líbily.

15


Stáhnout ppt "Základní větné členy Shoda přísudku s podmětem 6. ročník."

Podobné prezentace


Reklamy Google