Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VYUŽITÍ ENERGIE SLUNEČNÍHO ZÁŘENÍ Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VYUŽITÍ ENERGIE SLUNEČNÍHO ZÁŘENÍ Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 VYUŽITÍ ENERGIE SLUNEČNÍHO ZÁŘENÍ Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Světelné a tepelné záření proniká ze Slunce rychlostí 300 000 km/s. Ale jen 1/2 000 000 000 z celkové energie vyzářené Sluncem dopadá na povrch Země (existuje tzv. solární konstanta - množství energie, která dopadá na 1 metr čtvereční povrchu Země). Kdyby to lidé uměli, tak by dokázala pokrýt veškerou spotřebu energie na Zemi. Co ale až se vyčerpají? Země pohlcuje sluneční záření nejen v dnešní době, ale pohlcovala je i v minulosti. Odtud pocházejí zdroje energie, které nejsou nevyčerpatelné  uhlí, zemní plyn, ropa, rašelina, dřevo. Co ale až se vyčerpají? Proto je snaha využít energii, kterou Slunce vysílá.

3 Příklady využití slunečního záření 1.k výrobě tepla (ohřev teplé vody v bazénech, k vytápění domů, skleníků, sušáren…) Sluneční záření se přeměňuje na teplo tzv. slunečním článkem (solárním kolektorem). 2.k výrobě elektrické energie (ta se pak využívá ve spotřebičích, zařízeních, nebo se ukládá do akumulátorů na pozdější použití) Příkladem jsou: - solární auto, letadlo, družice, tavící pec, vařič, robot, nabíječka, elektrárna, batoh, svítidla aj.

4 ad 1) sluneční článek (kolektor)

5 ad 1) princip jednoduchého ohřívače vody – vysvětlit!

6 Procvičení 1.Jaká část energie vyzářené Sluncem je pohlcována povrchem Země? Dovedeme celou tuto část technicky využít? 2.Uveď příklady zařízení na technické využití energie slunečního záření: a) na Zemi, b) při kosmických letech. 3.Na obr. je znázorněn jednoduchý sluneční ohřívač vody. a) Popiš dle obr. jak pracuje. b) Vysvětli, proč se povrch kolektoru vyrábí zpravidla z měděného nebo hliníkového plechu, který je černě natřen matovou barvou.

7 Použité obrázky – autor. Použité kliparty – z kolekce PowerPoint 2003.


Stáhnout ppt "VYUŽITÍ ENERGIE SLUNEČNÍHO ZÁŘENÍ Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google