Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PaedDr. Jozef Beňuška OTÁČIVÝ ÚČINEK SÍLY NA TĚLESO OTÁČIVÉ KOLEM PEVNÉ OSY aneb O páce.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PaedDr. Jozef Beňuška OTÁČIVÝ ÚČINEK SÍLY NA TĚLESO OTÁČIVÉ KOLEM PEVNÉ OSY aneb O páce."— Transkript prezentace:

1 PaedDr. Jozef Beňuška jbenuska@nextra.sk OTÁČIVÝ ÚČINEK SÍLY NA TĚLESO OTÁČIVÉ KOLEM PEVNÉ OSY aneb O páce

2 Deska podepřená uprostřed je jednoduchá houpačka. Houpají-li se dvě děti stejné hmotnosti, houpání jim nedělá problém.

3 Deska podepřená uprostřed je jednoduchá houpačka. Jsou-li hmotnosti dětí dost odlišné, pak může nastat problém.

4 Tyč otáčivá kolem vodorovné osy se nazývá páka. Páka je v rovnovážné poloze. Kladný smysl - proti směru otáčení hodinových ruček. Záporný smysl - ve směru otáčení hodinových ruček. osa otáčení + - otáčení v kladném smyslu otáčení v záporném smyslu

5 Rovnovážná poloha páky Zavěsíme-li současně na konce páky závaží se stejnou hmotností, páka zůstane v rovnovážné poloze. Otáčivé účinky sil F 1 a F 2 se navzájem vyrovnají. F 1 = F 2

6 Rovnovážná poloha páky Zavěsíme-li na páku závaží s dvojnásobnou hmotností, v určité poloze závaží páka zůstane v rovnovážné poloze. Otáčivé účinky sil F 1 a F 2 se navzájem vyrovnají. F 1 = F 2 F 2 = 2F 1

7 Rovnovážná poloha páky F 1 = F 2 F 2 = 2F 1 Otáčivé účinky síly na těleso nezávisí jenom na její velikosti a směru, ale také na tom, v jaké vzdálenosti od osy otáčení síla působí.

8 Rameno síly vzhledem k ose otáčení Průsečík osy otáčení s pákou označíme O. Vzdálenost bodu O od přímky, na níž znázorňujeme sílu, se nazývá rameno síly vzhledem k ose otáčení.

9 Jak se mají kluci posadit na houpačce? Kluk s menší hmotností se posadí na konec sedačky. Kluk s větší hmotností si na druhé straně najde vhodné místo blíž k ose otáčení houpačky.


Stáhnout ppt "PaedDr. Jozef Beňuška OTÁČIVÝ ÚČINEK SÍLY NA TĚLESO OTÁČIVÉ KOLEM PEVNÉ OSY aneb O páce."

Podobné prezentace


Reklamy Google