Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Liking in Czech Translate the following sentences into Czech. A number of possible answers will be displayed. Vzor: How did you like the play? Jak se vám.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Liking in Czech Translate the following sentences into Czech. A number of possible answers will be displayed. Vzor: How did you like the play? Jak se vám."— Transkript prezentace:

1 Liking in Czech Translate the following sentences into Czech. A number of possible answers will be displayed. Vzor: How did you like the play? Jak se vám ta hra líbila? *Taken from Lesson 6, pg. 76, ex. 5 of Contemporary Czech by Michael Heim.

2 Liking in Czech 1. How do you like my watch?

3 Liking in Czech 1. How do you like my watch? Jak se vám/ti líbí moje hodinky? 2. Their boy likes to listen to music.

4 Liking in Czech 1. How do you like my watch? Jak se vám/ti líbí moje hodinky? 2. Their boy likes to listen to music. Jejich kluk/hoch rád poslouchá hudbu. 3. I love you.

5 Liking in Czech 3. I love you. Miluju tě. Miluji tě. Já tě miluju. Já tě miluji. Miluju tebe. Miluji tebe. Já tebe miluju/miluji. Miluju vás.... Mám tě rád/ráda. Tebe mám rád/ráda. Mám vás rád/ráda. Líbíš se mi. Mně se líbíš. Ty se mi líbíš. Líbíte se mi.... 4. She doesn’t like to visit her mother.

6 Liking in Czech 3. I love you. Miluju tě. Miluji tě. Já tě miluju. Já tě miluji. Miluju tebe. Miluji tebe. Já tebe miluju/miluji. Miluju vás.... Mám tě rád/ráda. Tebe mám rád/ráda. Mám vás rád/ráda. Líbíš se mi. Mně se líbíš. Ty se mi líbíš. Líbíte se mi.... 4. She doesn’t like to visit her mother. Nerada navštěvuje matku. 5. I’m glad you phoned.

7 Liking in Czech 5. I’m glad you phoned. Jsem rád, že jsi zavolal. Jsem ráda, že jsi zavolala. Jsem rád, že jsi zavolala. Jsem ráda, že jsi zavolal. Jsem rád, žes zavolal. Jsem ráda, žes zavolala. Jsem rád, žes zavolala. Jsem ráda, žes zavolal. Jsem rád, že jste zavolal. Jsem ráda, že jste zavolal. Jsem rád, že jste zavolala. Jsem ráda, že jste zavolala. Jsem rád, že jste zavolali. Jsem ráda, že jste zavolali. Jsem rád, že jste zavolaly. Jsem ráda, že jste zavolaly. (16 variants!)


Stáhnout ppt "Liking in Czech Translate the following sentences into Czech. A number of possible answers will be displayed. Vzor: How did you like the play? Jak se vám."

Podobné prezentace


Reklamy Google