Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Je to proces utváření nových evropských národů.  Národy spojuje:  Jazyk  Kultura  Způsob života  Vzdělanci jednotlivých zemí při prosazování národních.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Je to proces utváření nových evropských národů.  Národy spojuje:  Jazyk  Kultura  Způsob života  Vzdělanci jednotlivých zemí při prosazování národních."— Transkript prezentace:

1

2  Je to proces utváření nových evropských národů.  Národy spojuje:  Jazyk  Kultura  Způsob života  Vzdělanci jednotlivých zemí při prosazování národních požadavků spojovali do národního hnutí.

3  Vyspělé evropské národy se soustředily na politické cíle.  Menší národy sledovali cíle souvisejících posílení své národní kultury.  V té době se hodně prosazoval Romantismus.

4 Romantismus Znaky: 1)Zájem o přírodu 2)Slavní hrdinové z minulosti Znaky: 1)Zájem o přírodu 2)Slavní hrdinové z minulosti Představitelé - spisovatelé: 1)Walter Scott 2)Bratři Grimmové Představitelé - spisovatelé: 1)Walter Scott 2)Bratři Grimmové Představitelé - hudebníci: 1)Richard Wagner 2)Frederik Chopin Představitelé - hudebníci: 1)Richard Wagner 2)Frederik Chopin

5  Spadají do období přelomu 18. a 19. století.  V té době se Česky mluvilo pouze na venkově, mezi kupci a obchodníky.  Ve městech se nejvíce mluvilo Německy.  Zájem o českou kulturu se projevoval divadelními hrami, divadelní hudbou.

6  Divadelní představení se konali v Pražské boudě.

7  Náš nejvýznamnější učeň tohoto období byl Josef Dobrovský, který napsal mluvnici jazyka českého  České spisy vydávalo Kramériovo nakladatelství – Česká expedice.  Z díla Jana Dobrovského vychází Čeština dnešní doby.  Zájem o minulost přispěl k založení národního muzea.

8  Generace Josefa Jungmanna prosazovala užívání češtiny v:  Oblasti literatury  Vědy  Divadla  Je to nástroj každodenního dorozumívání.

9  K pozvednutí Českého jazyka napomohlo Jungmannovo dílo – Česko – Německý slovník.  České Besedy = místo, kde se konaly: vlastenecké plesy, recitovaly básně, předváděli divadelní scénky.

10  Píseň Kde domov můj? Poprvé zazněla v roce 1834 ve hře Fidlovačka …  Autorem byl: Josef Kajetán Tyl.  Hudbu složil: František Škroup.  Někteří obrozenci ve snaze dostat českému národu sebevědomí vytvořit 2 padělky hrdinských básní rukopisu: Královodvorský a Zelenohorský.

11  Autorem díla Dějiny národa českého v Čechách a na Moravě je František Palacký.  Zachycuje vněm české dějiny od počátků po nástup Habsburků na český trůn.  Česká hymna se začala publikovat v roce 1920.

12


Stáhnout ppt " Je to proces utváření nových evropských národů.  Národy spojuje:  Jazyk  Kultura  Způsob života  Vzdělanci jednotlivých zemí při prosazování národních."

Podobné prezentace


Reklamy Google