Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_1D.7-8.09 Autor: Kateřina Vyčichlová Projekt Škola do života CZ.1.07/1.4.00/21.2699 Dějepis, 8. třída ZŠ Základní škola Kutná Hora, Kremnická.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_1D.7-8.09 Autor: Kateřina Vyčichlová Projekt Škola do života CZ.1.07/1.4.00/21.2699 Dějepis, 8. třída ZŠ Základní škola Kutná Hora, Kremnická."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_1D Autor: Kateřina Vyčichlová Projekt Škola do života CZ.1.07/1.4.00/ Dějepis, 8. třída ZŠ Základní škola Kutná Hora, Kremnická 98 České národní obrození II. Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost

2 Pokračuje proces vzniku moderního českého národa. Čeští literáti chápou svou činnost jako službu národu. Vzniká celá řada padělků – hlavně kolem Václava Hanky. Ten v roce 1816 objevil soubor veršovaných skladeb tzv. Rukopis královéhradecký a roku 1818 Rukopis zelenohorský. To vyvolalo veliké nadšení veřejnosti. Josef Dobrovský vyslovil o jejich pravosti pochybnosti, což bylo v 80. letech 19. století prokázáno.

3 Ján Kollár (1793 – 1852) napsal lyricko-epické znělky Slávy dcera. František Ladislav Čelakovský (1799 – 1852) – Ohlas písní českých, Ohlas písní ruských

4 Rozvíjí se kulturní instituce: Vlastenecké (později Národní) muzeum v Praze. Společnost přátel Vlasteneckého muzea vydává časopis Muzejník (Fr. Palacký ) Matice česká – vydavatelský podnik pro vědeckou českou literaturu. Roste zájem o českou historii.

5 František Palacký (1798 – 1876) Pracuje na českých dějinách. Výsledkem je kniha: Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě (jsou dovedeny do roku 1526, kdy na český trůn nastupují Habsburkové, vyhýbá se tak střetu zájmů). Za vrchol českých dějin pokládá husitství.

6 Pavel Josef Šafařík (1795 – 1861) Napsal Slovanské starožitnosti

7 Radikální proud Představuje ho mladá generace: Karel Hynek Mácha (1810 – 1836) Karel Sabina (1813 – 1877) Vznikají tajné politické kroužky, které velice často podporují Poláky v boji za svobodu.

8 Divadlo Nová vlna českého divadla a působnost se přesouvá mimo Prahu na venkov. Josef Kajetán Tyl (1808 – 1856) Dramatik, herec a novinář. Oblíbená jsou i ochotnická představení v malých městech.

9 Tisk Od 30. let roste význam periodického tisku. Neustále bojuje s cenzurou. Karel Havlíček Borovský (1821 – 1856) zastává výhradně liberální postoje. Vychází např.: Česká včela a Květy (J.K. Tyl)

10 Probouzí se uvědomění si, že těžiště práce obrozenců se musí přenést z kulturní oblasti do sféry politické. Je nutné bojovat hlavně za rovnoprávné postavení češtiny, a tím i celého českého živlu. K češství se hlásí lidé např. na reprezentačních plesech. První se konal roku 1840 na Žofíně v Praze.

11 Zápis Vyvrcholení českého národního obrození Pokračuje proces vzniku moderního českého národa Václav Hanka – Rukopis královéhradecký a Rukopis zelenohorský (padělky) Vlastenecké (později Národní) muzeum v Praze 1831 Matice česká František Palacký - Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě Josef Kajetán Tyl Karel Havlíček Borovský

12 Opravte chyby v textu: České národní obrození je proces úpravy jazyka, kultury a sebevědomí slovenského národa. Hlavními představiteli jsou Josef Dobrovský, František Jungmann, Josef Palacký. Nedílnou součástí je i divadlo. První česká představení se hrají každé pondělní odpoledne ve Stavovském divadle, dnes Nostocově. Mezi divadelní velikány patří Josef Kajetán Thám.

13 Správné řešení: České národní obrození je proces obnovy jazyka, kultury a sebevědomí českého národa. Hlavními představiteli jsou Josef Dobrovský, Josef Jungmann, František Palacký. Nedílnou součástí je i divadlo. První česká představení se hrají každé nedělní odpoledne ve Nosticově divadle, dnes Stavovském. Mezi divadelní velikány patří Josef Kajetán Tyl.

14 Metodické pokyny k prezentaci: Jsou umístěny ve skrytém snímku. Autor: Mgr. Kateřina Vyčichlová První pololetí, prosinec Vzdělávací oblast: Člověk a společnost Klíčová slova: osmý ročník, habsburská monarchie, Matice česká, Palacký, padělky, Borovský, Tyl, Žofín V této prezentaci je představeno vyvrcholení činnosti českých národních buditelů, kteří působili ve všech sférách kulturního a vědeckého života. Cíleně není rozebírána literatura, doporučuji spolupracovat s učiteli českého jazyka. Součástí prezentace je práce s chybným textem, ten je možné i vytisknout. Pod „smajlíky“ jsou Skryty hypertextové odkazy s doplňujícím obrazovým materiálem. Prezentaci je možné využít i k samostudiu. Použitá literatura: HLAVAČKA, M. a kol.: Dějepis pro 8. ročník ZŠ. 1. vyd. Praha: SPN, s. ISBN MANDELOVÁ, H. a kol.: Dějiny novověku. 1. vyd. Liberec: Dialog, s. ISBN kol. autorů: Dějepis 8: Učebnice pro ZŠ a víceletá gymnázia. 1. vyd. Plzeň: FRAUS, s. ISBN HARNA, J., FIŠER, R.: Dějiny českých zemí II.1.vyd. Praha: FORTUNA, s. ISBN


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_1D.7-8.09 Autor: Kateřina Vyčichlová Projekt Škola do života CZ.1.07/1.4.00/21.2699 Dějepis, 8. třída ZŠ Základní škola Kutná Hora, Kremnická."

Podobné prezentace


Reklamy Google