Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prostě sdělovací styl Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Prostě sdělovací styl Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN:"— Transkript prezentace:

1 prostě sdělovací styl Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV). Popis prostý

2 Obsah: Funkce popisu prostého Znaky, vlastnosti Jazykové prostředky Větná stavba Kompozice obecná Kompozice vzorová Cvičení 1–3

3 Popis prostý funkce: prostě sdělná až odborná Adresát má získat ucelenou, názornou a přesnou představu o popisovaném předmětu, jevu, ději, osobě, zvířeti.

4 Popis prostý znaky: ucelenost názornost přesnost výstižnost přehlednost systematičnost logické řazení

5 Popis prostý jazykové prostředky: spisovný jazyk neutrální výrazy stavová a dějová slovesa (nalézat se, viset, vyskytovat se, být umístěn) příslovce místa podstatná jména přídavná jména číslovky

6 Popis prostý větná stavba: rozvité větné členy, např. postupně rozvíjející přívlastek: moderní venkovní plavecký bazén několikanásobné větné členy: Areál krytého bazénu je vybaven také tobogánem, vířivkami a divokou vodou. vedlejší věty přívlastkové: Na sídlišti byl vybudován malý bazén, jenž bude sloužit veřejnosti i školákům, kteří zde budou trávit hodiny tělesné výchovy.

7 Popis prostý obecná kompozice: Je různá, určená cílem popisu. Musí být zachován logický systém, řád, směr, např: a)od celku k částem (dům) b)od jednotlivostí k celku (zvíře) c)od blízkého ke vzdálenému (cesta) d)zprava doleva (náměstí) e)zdola nahoru (rostlina) f)od důležitého k méně důležitému (město)

8 Popis prostý vzorová kompozice: 1.Úvod 2.Vlastní popis 3. Závěr seznámení s předmětem, důvod popisu velikost, tvar, barva, materiálcelkový vzhled (velikost, tvar, barva, materiál) jednotlivé části, jejich vlastnosti, vztahy, funkce shrnutí předností, nedostatků, význam, využití, doporučení

9 Popis prostý cvičení 1: Nahraďte sloveso být slovesy výstižnějšími. Podél zdi jsou roury. V rohu náměstí je věž. Podél lesa je potok. Na zahradě jsou růže. Nad kmenem stromu je mohutná koruna. Nad stolem jsou dva obrazy. Mezi štíty hor je jezero. Na náměstí byla socha. vedou se tyčí teče kvetou se rozkládá visí se rozlévá stála

10 Popis prostý cvičení 2: Porovnejte popisy z hlediska přesnosti a logického uspořádání: 1. Lampa, kterou máme doma, má kulaté stínidlo. Na podstavci je vypínač. Je v ní jedna žárovka. Stála 500 Kč. Noha, na níž je připevněno stínidlo, se dole zužuje. Lampa je kovová, stínidlo skleněné. Stojí na tatínkově psacím stole a rád se u ní učím, protože příjemně svítí.

11 Popis prostý cvičení 2: Porovnejte popisy z hlediska přesnosti a logického uspořádání: 2. Na psacím stole mého otce stojí moderní, asi 45 cm vysoká stolní lampa. Skládá se z kulatého podstavce, jehož průměr je asi 12 cm, z kónické nohy a ze stínidla ve tvaru klobouku houby. Stínidlo je vyrobeno z neprůhledného bílého skla, podstavec a noha jsou z leštěné mosazi. Stínidlo je vyrobeno z neprůhledného bílého skla, podstavec a noha jsou z leštěné mosazi. Podstavec je opatřen tlačítkovým vypínačem. Žárovka se šroubuje do objímky zamontované v horní části nohy. Podstavec je opatřen tlačítkovým vypínačem. Žárovka se šroubuje do objímky zamontované v horní části nohy. Lampa vydává příjemné, neoslňující světlo. Je krásným i praktickým doplňkem otcovy pracovny. Lampa vydává příjemné, neoslňující světlo. Je krásným i praktickým doplňkem otcovy pracovny.

12 Popis prostý cvičení 3: Porovnejte popisy z hlediska přesnosti a vhodného použití jazykových prostředků. 1. Vlaštovka je roztomilý ptáček. Patří k prvním poslům jara. Její černé peří se ve slunci modře leskne. Jen pod krkem má bílou náprsenku.Hejna vlaštovek sedících na telegrafních drátech připomínají noty v notové osnově. Živí se hmyzem, má-li mladé, její horlivost ve shánění hmyzí potravy ještě vzroste. Na podzim odlétá i se svým potomstvem do teplých krajin.

13 Popis prostý cvičení 3: Porovnejte popisy z hlediska přesnosti a vhodného použití jazykových prostředků. 2. Vlaštovka je zpěvavý stěhovavý pták. Na hřbetě je zbarvena černě, na břiše je bělavá, okolo zobáku má barvu rezavou. 2. Vlaštovka je zpěvavý stěhovavý pták. Na hřbetě je zbarvena černě, na břiše je bělavá, okolo zobáku má barvu rezavou. Zobák má slabý, ale velmi hluboko rozeklaný, aby jej mohla při chytání hmyzu široce otevřít. Zobák má slabý, ale velmi hluboko rozeklaný, aby jej mohla při chytání hmyzu široce otevřít. Holé krátké nohy jsou tenké, k chůzi málo uzpůsobené. Zato má vlaštovka dlouhá, k vytrvalému letu vhodná křídla. Aby mohla za pronásledovaným hmyzem rychle měnit směr, má ocas jako kormidlo, protože krajní pera jsou neobyčejně prodloužena. Holé krátké nohy jsou tenké, k chůzi málo uzpůsobené. Zato má vlaštovka dlouhá, k vytrvalému letu vhodná křídla. Aby mohla za pronásledovaným hmyzem rychle měnit směr, má ocas jako kormidlo, protože krajní pera jsou neobyčejně prodloužena.

14 Použitá literatura: STYBLÍK, Václav. Cvičební texty z českého jazyka pro 8. ročník základních škol. Praha: SPN, 1966. STYBLÍK, Václav. Cvičební texty z českého jazyka pro 9. ročník základních škol. Praha: SPN, 1965. HOFFMANNOVÁ, Jana, JEŽKOVÁ Jaroslava a VAŇKOVÁ, Jana. Komunikace a sloh: učebnice českého jazyka pro střední školy. 1. vyd. Plzeň: Fraus, 2009, 152 s. ISBN 978-807-2387-809. MARTINKOVÁ, Věra. Český jazyk 2: alternativní učebnice pro 2. ročník středních škol. 1. vyd. Praha: Trizonia, 1992, 191 s. ISBN 80-855-7302-4.


Stáhnout ppt "Prostě sdělovací styl Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN:"

Podobné prezentace


Reklamy Google