Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Popis prostý prostě sdělovací styl

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Popis prostý prostě sdělovací styl"— Transkript prezentace:

1 Popis prostý prostě sdělovací styl
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického portálu ISSN:  Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Obsah: Znaky, vlastnosti Jazykové prostředky Větná stavba
Funkce popisu prostého Znaky, vlastnosti Jazykové prostředky Větná stavba Kompozice obecná Kompozice vzorová Cvičení 1–3

3 Popis prostý funkce: prostě sdělná až odborná
Adresát má získat ucelenou, názornou a přesnou představu o popisovaném předmětu, jevu, ději, osobě, zvířeti. Žáci si zapíší do sešitu.

4 Popis prostý znaky: ucelenost názornost přesnost výstižnost
přehlednost systematičnost logické řazení

5 Popis prostý jazykové prostředky:
spisovný jazyk neutrální výrazy stavová a dějová slovesa (nalézat se, viset, vyskytovat se, být umístěn) příslovce místa podstatná jména přídavná jména číslovky

6 Popis prostý větná stavba:
rozvité větné členy, např. postupně rozvíjející přívlastek: moderní venkovní plavecký bazén několikanásobné větné členy: Areál krytého bazénu je vybaven také tobogánem, vířivkami a divokou vodou. vedlejší věty přívlastkové: Na sídlišti byl vybudován malý bazén, jenž bude sloužit veřejnosti i školákům, kteří zde budou trávit hodiny tělesné výchovy.

7 Popis prostý obecná kompozice:
Je různá, určená cílem popisu. Musí být zachován logický systém, řád, směr, např: od celku k částem (dům) od jednotlivostí k celku (zvíře) od blízkého ke vzdálenému (cesta) zprava doleva (náměstí) zdola nahoru (rostlina) od důležitého k méně důležitému (město)

8 Popis prostý vzorová kompozice:
seznámení s předmětem, důvod popisu celkový vzhled (velikost, tvar, barva, materiál) jednotlivé části, jejich vlastnosti, vztahy, funkce shrnutí předností, nedostatků, význam, využití, doporučení Úvod Vlastní popis Závěr

9 Popis prostý cvičení 1: Nahraďte sloveso být slovesy výstižnějšími.
vedou se tyčí teče kvetou se rozkládá visí se rozlévá stála Podél zdi jsou roury. V rohu náměstí je věž. Podél lesa je potok. Na zahradě jsou růže. Nad kmenem stromu je mohutná koruna. Nad stolem jsou dva obrazy. Mezi štíty hor je jezero. Na náměstí byla socha.

10 Popis prostý cvičení 2: Porovnejte popisy z hlediska přesnosti a logického uspořádání:
1. Lampa, kterou máme doma, má kulaté stínidlo. Na podstavci je vypínač. Je v ní jedna žárovka. Stála 500 Kč. Noha, na níž je připevněno stínidlo, se dole zužuje. Lampa je kovová, stínidlo skleněné. Stojí na tatínkově psacím stole a rád se u ní učím, protože příjemně svítí.

11 Popis prostý cvičení 2: Porovnejte popisy z hlediska přesnosti a logického uspořádání:
2. Na psacím stole mého otce stojí moderní, asi 45 cm vysoká stolní lampa. Skládá se z kulatého podstavce, jehož průměr je asi 12 cm, z kónické nohy a ze stínidla ve tvaru klobouku houby. Stínidlo je vyrobeno z neprůhledného bílého skla, podstavec a noha jsou z leštěné mosazi. Podstavec je opatřen tlačítkovým vypínačem. Žárovka se šroubuje do objímky zamontované v horní části nohy. Lampa vydává příjemné, neoslňující světlo. Je krásným i praktickým doplňkem otcovy pracovny.

12 Popis prostý cvičení 3: Porovnejte popisy z hlediska přesnosti a vhodného použití jazykových prostředků. 1. Vlaštovka je roztomilý ptáček. Patří k prvním poslům jara. Její černé peří se ve slunci modře leskne. Jen pod krkem má bílou náprsenku.Hejna vlaštovek sedících na telegrafních drátech připomínají noty v notové osnově. Živí se hmyzem, má-li mladé, její horlivost ve shánění hmyzí potravy ještě vzroste. Na podzim odlétá i se svým potomstvem do teplých krajin.

13 Popis prostý cvičení 3: Porovnejte popisy z hlediska přesnosti a vhodného použití jazykových prostředků. 2. Vlaštovka je zpěvavý stěhovavý pták. Na hřbetě je zbarvena černě, na břiše je bělavá, okolo zobáku má barvu rezavou. Zobák má slabý, ale velmi hluboko rozeklaný, aby jej mohla při chytání hmyzu široce otevřít. Holé krátké nohy jsou tenké, k chůzi málo uzpůsobené. Zato má vlaštovka dlouhá, k vytrvalému letu vhodná křídla. Aby mohla za pronásledovaným hmyzem rychle měnit směr, má ocas jako kormidlo, protože krajní pera jsou neobyčejně prodloužena.

14 Použitá literatura: STYBLÍK, Václav. Cvičební texty z českého jazyka pro 8. ročník základních škol. Praha: SPN, 1966. STYBLÍK, Václav. Cvičební texty z českého jazyka pro 9. ročník základních škol. Praha: SPN, 1965. HOFFMANNOVÁ, Jana, JEŽKOVÁ Jaroslava a VAŇKOVÁ, Jana. Komunikace a sloh: učebnice českého jazyka pro střední školy. 1. vyd. Plzeň: Fraus, 2009, 152 s. ISBN MARTINKOVÁ, Věra. Český jazyk 2: alternativní učebnice pro 2. ročník středních škol. 1. vyd. Praha: Trizonia, 1992, 191 s. ISBN


Stáhnout ppt "Popis prostý prostě sdělovací styl"

Podobné prezentace


Reklamy Google