Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

POPIS PRACOVNÍHO POSTUPU Odborný styl Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického portálu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "POPIS PRACOVNÍHO POSTUPU Odborný styl Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického portálu."— Transkript prezentace:

1 POPIS PRACOVNÍHO POSTUPU Odborný styl Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 Obsah: Funkce popisu Znaky, vlastnosti Jazykové prostředky Kompozice Cvičení 1 Cvičení 2 Cvičení 3 Cvičení 4

3 popis pracovního postupu funkce: Přiblížit adresátovi nějakou činnost, zacházení nebo manipulaci s objektem, aby si mohl vytvořit názornou a přesnou představu o jednotlivých úkonech, jejich pořadí a souvislostech mezi nimi.

4 popis pracovního postupu znaky:   názornost   přehlednost   promyšlenost   úplnost   přesnost   věcná správnost obrázky, nákresy, grafy odstavce, nadpisy, podnadpisy chronologická a logická posloupnost

5 popis pracovního postupu jazykové prostředky: spisovný jazyk neutrální výrazy odborné výrazy výstižná podstatná a přídavná jména příslovce času a místa slovesa označující činnost (vložit, umístit, nasypat, vsunout, postavit) slovesa v 1. os. č. mn. oznam.(uvaříme) nebo 2. os. č. mn. rozk. (uvařte)

6 popis pracovního postupu kompozice: Úvod Vlastní popis Závěr seznámení s činností, s jejími podmínkami a důvody pomůcky úkony v následném pořadí zhodnocení výsledku, rady, doporučení

7 popis pracovního postupu cvičení 1: popis pracovního postupu cvičení 1: Nahraďte tvary slovesa DÁT. Židli dal ke stolu. Dal vázu na stůl. Vodu dal do džbánu. Do čaje dal cukr. Na kolo dal řetěz. Šaty dal do skříně. Pod šroub dal těsnění. přisunul přisunul postavil postavil nalil nalil nasypal nasypal nasadil nasadil pověsil pověsil vložil vložil

8 popis pracovního postupu cvičení 2: popis pracovního postupu cvičení 2: Nahraďte sloveso UDĚLAT výstižnějším. Do dřeva udělal otvor. Udělal model jeřábu. K obědu udělala kuře. Z vlny udělala šálu. Udělala na okna závěs. Udělal novou podlahu. Nejdřív udělej okraje. Na poli udělal jámu. Udělal polici na knihy. vyvrtal vyvrtal sestrojil sestrojil upekla upekla upletla upletla ušila ušila položil položil narýsuj narýsuj vykopal vykopal sbil sbil

9 popis pracovního postupu cvičení 3: Zhodnoťte jazykové prostředky a kompozici popisu. Linoryt K této jednoduché a oblíbené technice potřebujeme odřezky měkkého, nejlépe několikavrstevného linolea, rydla, dlátka, která se dají upevnit do násadky na pero, tiskařskou barvu v tubě, štětec, kancelářský papír nebo karton a váleček.

10 Na rubovou stranu linolea si načrtněte jednoduchou kresbu. Rydly odstraňte plochy, které mají být na obrázku bílé. Ty, jež budou barevné, se neodkrývají. Sousedící černé linky nebo plošky oddělte tenkou rýhou. Na hotový linoryt naneste válečkem rovnoměrně tiskařskou barvu, přiložte na něj papír a přitiskněte. Pokud nejste s výsledkem tisku spokojeni, můžete linoryt omýt technickým benzinem, opravit nepřesnosti a znovu vytisknout. Při navrhování obrázku mějte na paměti, že tisk bude zrcadlově převrácený.

11 popis pracovního postupu cvičení 4: popis pracovního postupu cvičení 4: Seřaďte činnosti chronologicky: Výměna jehly v šicím stroji Výměna jehly v šicím stroji 1. 1. Uvolněte šroub pro uchycení jehly. 2. 2. Jehlu zasuňte až na doraz a poté utáhněte šroub pro uchycení jehly. 3. 3. Křivá nebo tupá jehla může způsobit přeskakování stehu, trhání nitě nebo poškození látky.

12 4. 4. Zavedenou nit jehlou protáhněte a vytáhněte asi 15 cm z oka jehly. 5. 5. Jehlu vyjměte a vyhoďte. 6. 6. Ručním otáčením kola šicího stroje si nastavte jehlu do nejvyšší polohy. 7. 7. Připravte si proto neztupenou jehlu. 8. 8. Do jehlové tyče vsuňte novou jehlu, její plochou stranou od sebe.

13 popis pracovního postupu cvičení 4: řešení 3 7 6 1 5 8 2 4

14 Použitá literatura MARTINKOVÁ, Věra. Český jazyk 2: alternativní učebnice pro 2. ročník středních škol. 1. vyd. Praha: Trizonia, 1992, 191 s. ISBN 80-855-7302-4. RUDOLF, Stanislav. Napsali jsme sloh za vás: nepostradatelná pomůcka pro žáky, studenty a jejich rodiče: obsahuje vypracované slohové práce od 3. třídy ZŠ až k maturitě, jak je požadují osnovy českého jazyka. Vyd. 1. Praha: Erika, 2000, 171 s. ISBN 80-719-0085-0.

15 Použitá literatura STYBLÍK, Václav. Cvičební texty z českého jazyka pro 8. ročník základních škol. Praha: SPN, 1966 STYBLÍK, Václav. Cvičební texty z českého jazyka pro 9.ročník základních škol. Praha: SPN, 1965 HOFFMANNOVÁ, Jana, JEŽKOVÁ Jaroslava a VAŇKOVÁ, Jana. Komunikace a sloh: učebnice českého jazyka pro střední školy. 1. vyd. Plzeň: Fraus, 2009, 152 s. ISBN 978-807-2387-809.


Stáhnout ppt "POPIS PRACOVNÍHO POSTUPU Odborný styl Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického portálu."

Podobné prezentace


Reklamy Google