Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Antivirotika. zTerapie virovými onemocnění je obtížná!! z1. preventivní zákrok-očkování z2.podání léčiv s přímým protivirovým účinkem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Antivirotika. zTerapie virovými onemocnění je obtížná!! z1. preventivní zákrok-očkování z2.podání léčiv s přímým protivirovým účinkem."— Transkript prezentace:

1 Antivirotika

2 zTerapie virovými onemocnění je obtížná!! z1. preventivní zákrok-očkování z2.podání léčiv s přímým protivirovým účinkem.

3 1., Antivirotika používaná k ter. herpetických onem.: zAcyklovir - nukleosid je fosforylován na nukleotid. Působí jako trifosfát-falešný substrát specifické DNA polymerázy viru. zIndikace: systémové a kožní infekce vyvolané herpes simplex, zoster. z Famciclovir, valaciclovir zVidarabin: NÚ: neurotoxicita zHerpes zoster-systémově zHerpes simplex-lokálně (rohovka)

4 2., Antivirotika používaná k ter. chřipkových onem.: zAmantadin: také antiparkinsonikum. zInhibuje replikaci virů chřipky typu A. Brání uvolnění nukleové kyseliny viru. zSystémová profylaxe. Do denní dávky 200mg. zZanamivir: proti virům chřipky typu A a B látka blízká kys. N-aminoneuraminové. Naváže se na aktivní centrum virové neuraminidázy a inhibuje enzym. zLokální inhalace, intranazální aplikace.

5 3., Antivirotika použ. k ter. cytomegalovirových infekcí: zGanciklovir: derivát acykloviru. - nemá selektivitu pouze k virům,pošk. hematopoezy, fertility z Cidofovir: derivát cytidinu zFoscarnet: antivirotikum ze skupiny fosfonových kyselin. Inhibice virové DNA-polymerázy. Vliv na reverzní transkriptázu. U virů necitlivých k acicliviru.

6 4., Antivirotika používaná k terapii retrovirových infekcí: z Inhibitory RT y nukleosidové - zidovudin, zalcitabin, lamivudin, stavudin y nenukleosidové - lovirid, efavirenz, nevirapin, delaviridin z Inhibitory HIV proteáz - sakvinavir, indinavir, ritonavir, amprenavir, nelfinavir

7 5., Interferony: zmálo antigenní proteiny, jejichž tvorba je indukována v eukaryotických bb. přítomností virů. zPůsobí protivirově, imunomodulačně a antiproliferativně. zInterferon-  : produkovaný lidskými lymfocyty z I: inf. hepatitis B, C zInterferon-  : tvořený fibroblasty. I: hepatitida B, C z Interferon-  : v lymfocytech po stimulaci mitogeny.


Stáhnout ppt "Antivirotika. zTerapie virovými onemocnění je obtížná!! z1. preventivní zákrok-očkování z2.podání léčiv s přímým protivirovým účinkem."

Podobné prezentace


Reklamy Google