Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BOTANIKA VIRY SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 2 Charakteristika Virus = jed (latinsky) Viry jsou submikroskopicky malé nebuněčné formy živých.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BOTANIKA VIRY SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 2 Charakteristika Virus = jed (latinsky) Viry jsou submikroskopicky malé nebuněčné formy živých."— Transkript prezentace:

1

2 BOTANIKA VIRY

3 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 2 Charakteristika Virus = jed (latinsky) Viry jsou submikroskopicky malé nebuněčné formy živých soustav. Tvoří je komplex nukleové kyseliny a bílkovin. Pomnožují se na úkor hostitelských buněk a realizují tak svou dědičnost. Vyvolávají specifická onemocnění makroorganismů, v jejichž buňkách se pomnožují.

4 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 3 Tři různé typy virů

5 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 4 Stavba viru chřipky Virus chřipky obsahuje 8 segmentů RNA. Obal tvoří jedna vrstva bílkovin. Virus chřipky

6 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 5 Stavba virionu HIV Uvnitř virionu HIV se nachází dvě molekuly RNA (geny) a dvě molekuly enzymu, který v hostitelské buňce katalyzuje přepis genetické informace z RNA do DNA. Na povrchu jsou kyjovité výběžky, kterými se virion váže na receptory v T-lymfocytu. Virion HIV

7 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 6 Virus HIV pod elektronovým mikroskopem

8 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 7 Rozšíření HIV ve světě

9 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 8 Replikace viru Viry nejsou schopny se bez hostitelské buňky reprodukovat. Buňka slouží pouze jen jako biologická továrna a sklad náhradních dílů potřebných pro vznik nových virů. Po splnění této role dochází k destrukci této buňky a nové viry se šíří dál i mimo napadený organismus.

10 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 9 Klasifikace virů Viry s DNA genomem (většina virů infikujících zvířata a bakterie) Viry s RNA genomem (většina virů infikujících rostliny) Viry s RNA genomem schopné reverzní transkripce do DNA a integrace do hostitelského genomu (retroviry)

11 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 10 Bakteriofág - virus napadající bakterie Stavba: Bílkovinná kapsida složená ze dvou částí - hlavičky (obsahující nukleovou kyselinu - DNA, RNA) a bičíku, ze kterého vyrůstají bičíková vlákna, kterými se přichytí na hostitele - bakterii.

12 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 11 Bakteriofágy – baktericidní účinky Bakteriofágy jsou schopné ničit napadené bakterie, mohou proto sloužit jako účinná antibakteriální léčiva. Problém je v tom, že každý druh bakteriofágu napadá jen konkrétní druh bakterie, nebo nanejvýš skupinu příbuzných druhů bakterií. Aby byla léčba účinná, musí se nejprve přesně určit druh bakterie, která způsobila infekci, a pak podat pacientovi přesně vybrané bakteriofágy.

13 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 12 Priony Prion (někdy označovaný „infekční bílkovina“) je název pro vadnou formu tzv. prionové bílkoviny, vyskytující se v nervových buňkách savců. Platí-li tzv. prionová teorie, jsou priony původci celé řady nemocí CNS lidí i zvířat.

14 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 13 Co způsobují priony? lidská Creutzfeldt-Jakobova choroba kuru novoguinejských lidojedů ovčí skrapie jelení chronické vyčerpání hovězí nemoc šílených krav přenosná encefalopatie norků

15 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 14 BSE Nemoc šílených krav - působená priony

16 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 15 Infekční místa BSE na těle skotu Bovinní spongiformní encephalopatie

17 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 16 Nejvýznamnější virová onemocnění u člověka Chřipka (virus chřipky) Nachlazení (rhinoviry, koronaviry) Opary (herpes virus) Spalničky (rubella virus) Obrna (Poliovirus) Příušnice Žloutenka hepatitis virus A, B, C, D, E, F, G a H (různé viry napadající játra, HBV může způsobovat rakovinu jater, nejběžnější jsou varianty A, B a C) Bradavice Vzteklina (virus vztekliny, pokud není podáno včas antisérum, je 100% smrtelný) AIDS Neštovice Mononukleoza (virus Epsteina-Barrové, cytomegalovirus) Hemorhagické horečky (ebola, marburg a další) Klíšťová encephalitida

18 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 17 Chřipka Pandemie 20 století: 1918–19: Španělská chřipka [A (H1N1)], 50 milionů úmrtí, mnoho již v prvních 5 dnech od nákazy, zbytek na komplikace a následky. Mnoho z nich bylo mladých zdravých dospělých. Virus znovu objeven v roce 1977. 1957–58: Asijská chřipka, [A (H2N2)], 70 tisíc úmrtí v USA. 1968–69: Hong Kong Flu, [A (H3N2)], 34 tisíc úmrtí v USA, tento virus dodnes cirkuluje.

19 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 18 Ptačí chřipka Ptačí chřipka je nakažlivé onemocnění, které zejména infikuje ptáky, méně často prasata. Mezi domácími ptáky se nákaza šíří nejrychleji, onemocnění se však vyskytuje i u divokých ptáků. Jedná se o nemoc pro daný druh vysoce specifickou, která však za určitých mimořádných okolností může tuto mezidruhovou bariéru překonat a infikován může být i člověk.

20 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 19 Ptačí chřipka

21 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 20 H5N1 – virus ptačí chřipky Podtypem chřipkového viru typu A je i vir ptačí chřipky H5N1. Hostitelem tohoto viru jsou ptáci, jak ti divoce žijící, tak i drůbež v chovech. První zmínky o viru jsou z Itálie z počátku minulého století, virus byl poprvé izolován v Jižní Africe v roce 1961.

22 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 21 Které pojmy spolu souvisí? 1.Kapsida 2.BSE 3.Prion 4.Bakteriofág a)Virus napadající bakterie b)Bílkovinný obal kolem genom viru c)Infekční virová bílkovina d)Nemoc šílených krav

23 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 22 Vyhodnocení 1.b 2.d 3.c 4.a

24 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 23 Otázky a úkoly Jaký je rozdíl mezi epidemií a pandemií? Jaké velké pandemie chřipky se odehrály během 20. století? Vysvětlete, co je to bakteriofág. Jakým způsobem se viry rozmnožují? Vyhledejte informace o nějakém virovém onemocnění a připravte si referát.

25 SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 24 Použité zdroje Rozsypal, S. a kol.: Přehled biologie. Pedagogické nakladatelství Scientia, Praha, 1998 http://www.osel.cz/index.php?clanek=1934 http://www.priroda.cz http://www.ptaci-chripka.cz/


Stáhnout ppt "BOTANIKA VIRY SOŠS a SOU Kadaň Obecná biologie - Viry 2 Charakteristika Virus = jed (latinsky) Viry jsou submikroskopicky malé nebuněčné formy živých."

Podobné prezentace


Reklamy Google