Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Seminární práce Marta Procházková 67828.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Seminární práce Marta Procházková 67828."— Transkript prezentace:

1 Seminární práce Marta Procházková 67828

2 Keramická dílna Místnost Materiál Nástroje Pece Hrnčířské kruhy
Příslušenství

3 Místnost pro pec Místnost pro pec nemusí být velká.
Záleží na velikosti pece, stačí 1,5 x 2 metru okolo pece z bezpečnostních důvodů a další metr, který může sloužit pro odkládání výrobků. Větší místnost pokud by sloužila i jako sušárna výrobků. Místnost by měla být dobře větratelná.

4 Místnost pro keramickou dílnu
Místnost pro keramickou dílnu by měla být tak veliká, aby dostačovala pro předpokládaný účastníků. Rovněž se musí počítat s místem pro nářadí, kde se nejlépe uplatní police různých výšek bez dvířek. Pokud dílna slouží i jako sušárna výrobků, měla by být ještě větší. Na sušení je nejlepší policový regál. Místnost by měla být dobře větratelná, z důvodu, tak jako u pece.

5 Místnost pro hrnčířský kruh
Další místnost nebo samostatně oddělené místo v keramické dílně je potřeba pro hrnčířský kruh nebo kruhy. Toto je vhodné samostatné a dobře umyvatelné, protože při běžné tvorbě účastníků dochází k odletování vody s hlínou. Také aby se předešlo úrazům.

6 Místa pro keramickou dílnu a hrnčířské kruhy by měly mít umyvadla s tekoucí vodou, která je nezbytná k výrobě výrobků.

7 Materiál Hlína V hrnčířství se používají hlíny různých druhů. Kaolin, ballclay, hlína cihlářská, žárovzdorná, kameninová, hrnčířská a bentonit. Existují také hlíny, jež mohou být použity v stavu, v jakém byly nalezeny, pouze v případě nutnosti přidáme menší množství vody. Takové hlíny mohou být považovány za naprosto přírodní. Většina hlín se však většinou mísí s doplňujícími látkami, které zlepšují její vlastnosti: plastičnost, barvu, tvárnost. Příměsy jsou: bentonit, kaolin, uhličitan vápenatý (křída nebo plavená křída), křemen, dolomit, živec, talek, šamot. V keramických dílnách menšího provozu se používají již směsy nachystané a koupené přímo od výrobců těchto hlín. Hlína modelářská červenice, šedá, šamotová hmota, kamenina se šamotem, licí hmota. Každý výrobce má hliněné směsy nazvané jiným označením.. Např. Tomáš, Libor – hlíny vhodné k modelování i k točení; ROT, R10 – vhodné k točení; hlíny licí. Hlína má určitou dobu vypalování.

8 Glazury Glazury jsou vyrobeny z materiálu, které, jak se při vypalování taví, vytvoří na povrchu předmětu skelnatou vrstvu. Dávají jim lepší vzhled, hladký tvrdý povrch, který je snadno omyvatelný a hlavně nepropouští do keramického střepu vodu ani jiné kapaliny. Jsou průhledné, poloprůhledné až neprůhledné, bezbarvé nebo barevné. Rovněž mají jisté vymezení vypalovací teploty. Dále pak jsou to engoby, barvítka nadglazurní a podglazurní, barvy na keramiku bez výpalu, atd.

9 Nástroje Počet a kvalita nástrojů je opět ovlivněn finančními prostředky provozovatele kroužku. Jsou potřeba různé, i když samozřejmě stačí, když se tvoří pouze rukama. Na zpracovávání hlíny mohu vyjmenovat: různé rydla a špachtle, váleček, látky o rozměru asi tak 60x80 cm, strunu na řezání hlíny, uhlazovátka, kelímky, štětce, nožíky, pravítko, obtáčecí očka, škrabky děrovače, vodící lišty, vodu na ředění, atd. K nanášení glazury pak jsou potřeba: různé velikosti štětců, kelímek, pinzetu nebo glazovací kleště, hadřík, misku, kukačka, vodu na ředění, atd. K úpravě či výrobě na hrnčířském kruhu: zástěru, vodu, kulmík, cidlinu, čepele, strunu, obkročák, měrku, atd.

10 Pec Na to že hliněné nádoby, které vložené do ohně, tímto ohněm tvrdnou, přišli lidé už velmi dávno. Postupem doby se technika vypalování měnila. Z otevřeného ohně a jámy se vypalování přesunulo do cihlových pecí, a objevem páry a později elektřiny se posunul vývoj ještě dál. V dnešní době už je spousta druhů pecí na výběr. Jsou pece kulaté, hranaté, plnění horní částí, plnění boční, malá velká, plynová, elektrická.

11 Hrnčířské kruhy Dříve se výrobky vyráběly na hrnčířských kruzích poháněných lidskou silou, který se skládal ze spodního kruhu, který sloužil na nožní otáčení, a vrchního, na samotnou tvorbu výrobku spojený týčí. S objevením elektrického proudu se začaly vyvíjet kruhy elektrické, v podstatě ve stejné stavbě, spodní a vrchní kruh. Postupem doby se rozvíjel elektrický kruh na stroj bez lidské obsluhy, který vyráběl mnohem více výrobků a za kratší čas.

12 Příslušenství Příslušenstvím mám namysli různé válcovací stoly; stříkací pistole a boxy; mlýny na mletí a mísení keramického materiálu: glazur; míchadla; sušárny. Tato příslušenství se však již hodí do větších keramických dílen nebo pracoven.

13 Literatura Květoslava Vondráčková, Svět hlíny, Jak na to …. ,
vydal Keramický ateliér-K s.r.o., tisk: Tigras, s.r.o., 2001 Joaquim Chavarria, Velká kniha keramiky, Knihcentrum, s.r.o., Praha, 1999 Nabídkový katalog firmy Lac, Vše pro keramiky – Novinky 2001/2002


Stáhnout ppt "Seminární práce Marta Procházková 67828."

Podobné prezentace


Reklamy Google