Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Půdní typy Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Půdní typy Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."— Transkript prezentace:

1 Půdní typy Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obr. 1

2 Vysvětlení a rozdělení Půdní typy:Půdní typy: –Jsou rozděleny dle půdního profilu. –Půdní profil obsahuje horizonty: horizont A – humusový horizont B – půdní horizont C – matečná hornina. Dělení:Dělení: –Např. černozem, hnědozem, podzol. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 Černozem Nejúrodnější půdní typ. Obsahuje pouze vysoký humusový horizont a horizont C. Zemědělsky využíván. Výskyt – Ukrajina, střed USA. V ČR – Polabí, jih Moravy. Obr. 2 Obr. 3 černozem Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

4 Hnědozem Méně úrodná než černozem. Obsahuje všechny horizonty (A–C). Živiny „vymývá“ voda v horizontu B. Vyskytuje se kolem černozemí. Obr. 4 hnědozem Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

5 Podzol a rašelina Podzol –Velmi málo úrodný. –Horizonty A–C, A – velmi nízký. –Horské, podhorské oblasti. Rašelina –Zajímavý půdní typ. –Výskyt i v Jizerských horách. –Po vysušení lze využívat jako topivo. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Obr. 5 podzol

6 Použité zdroje Všechny uveřejněné odkazy [cit. 2010-09-03]. Dostupné pod licencí Creative Commons na www: http://www.wikimedia.org. http://www.wikimedia.org Obr. 1 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Soil_contrast.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Soil_contrast.JPG Obr. 2 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Soil_Above_Lithosphere_Shahada_Farm.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Soil_Above_Lithosphere_Shahada_Farm.jpg Všechny uveřejněné odkazy [cit. 2010-09-03]. Dostupné pod licencí Creative Commons na www: http://www.wikimedia.org. http://www.wikimedia.org Obr. 3 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mollisol.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mollisol.jpg Obr. 4 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BrownSoil.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:BrownSoil.jpg Obr. 5 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Podzol.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Podzol.jpg Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Půdní typy Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."

Podobné prezentace


Reklamy Google