Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rovníkové souřadnice I.druhu Autor: RNDr.Zdeňka Strouhalová Seminář z fyziky Inovace výuky na Gymnáziu Otrokovice formou DUMů CZ.1.07/1.5.00/34.0488.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rovníkové souřadnice I.druhu Autor: RNDr.Zdeňka Strouhalová Seminář z fyziky Inovace výuky na Gymnáziu Otrokovice formou DUMů CZ.1.07/1.5.00/34.0488."— Transkript prezentace:

1 Rovníkové souřadnice I.druhu Autor: RNDr.Zdeňka Strouhalová Seminář z fyziky Inovace výuky na Gymnáziu Otrokovice formou DUMů CZ.1.07/1.5.00/34.0488

2 Základní pojmy pro orientaci na obloze nebeská sféra Zanedbáme-li rozměry Země, pak pozorovatel stojí ve středu koule – nebeské sféry, na které pozoruje hvězdy. světová osa Světová osa je prodloužená zemská osa. světové póly Světové póly jsou průsečíky nebeské sféry a světové osy. Rozlišujeme severní a jižná světový pól. světový rovník Promítneme-li na tuto nebeskou sféru zeměpisný rovník, dostaneme kružnici ležící v rovině kolmé ke světové ose, která se nazývá světový rovník ( používá se i název nebeský rovník) ekliptika Ekliptika je zdánlivá dráha, kterou projde Slunce na nebeské sféře za jeden rok.

3 Nebeský rovník a ekliptika se protínají ve dvou bodech – jarním(JB) a podzimním(PB) a to při jarní a podzimní rovnodennosti, kdy odchylka je 0°. Sluneční paprsky v tyto dny dopadají kolmo na rovník. Slunce vychází všude na Zemi přesně na východě a zapadá na západě, den i noc jsou stejně dlouhé. LS – letní slunovrat, ZS – zimní slunovrat. Vzájemná poloha nebeského (světového) rovníku a ekliptiky http://www.zatlanka.cz/vyukove-mater. P – poloha pozorovatele (Země redukována na bod –střed nebeské sféry) Roviny kolmé na rovinu nebeského rovníku, které procházejí severním pólem a jižním pólem, protínají nebeskou sféru v deklinačních kružnicích. Deklinační kružnice jsou tedy hlavní kružnice nebeské sféry. ( Deklinační kružníce prochází póly, střed v P) Kolur rovnodennosti je deklinační kružnice, která prochází jarním bodem a podzimním bodem.

4 Hodinový úhel (t): Úhel mezi místním poledníkem a objektem měřený ve směru zdánlivého pohybu hvězd, tj. od jihu k západu. Udává se v hodinách (azimut vyjádřený v hodinách). Horní kulminace: hvězda v nejvyšším bodě své dráhy (nad jihem, t = 0 h). Dolní kulminace: hvězda v nejnižším bodě své dráhy (nad severem, t = 12 h). Deklinace (δ): Oblouk mezi rovníkem a hvězdou měřený po deklinační kružnici hvězdy ve stupních. (světový rovník 0°, severní světový pól 90°, jižní světový pól ­ 90°) http://web.natur.cuni.cz/~forstova/vyuka/files/astrsour.ppt Rovníkové souřadnice I.druhu http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/orientace/theory.html

5 Otázky  Závisí rovníkové souřadnice a) na poloze pozorovatele na Zemi b) na čase pozorování ?  Která zeměpisná souřadnice je obdobou a) zeměpisné šířky b) zeměpisné délky ?  Kterou myšlenou křivkou ( kružnicí) na nebeské sféře prochází hvězda při svých kulminacích podle zavedených rovníkových souřadnic I.druhu ?

6 6 Použité zdroje Http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/orientace /theory.html [online]. [cit. 2013-08-22]. Http://www.zatlanka.cz/vyukove-mater. [online]. [cit. 2013-08-14]. Http://web.natur.cuni.cz/~forstova/vyuka/files/ astrsour.ppt [online]. [cit. 2013-08-22].


Stáhnout ppt "Rovníkové souřadnice I.druhu Autor: RNDr.Zdeňka Strouhalová Seminář z fyziky Inovace výuky na Gymnáziu Otrokovice formou DUMů CZ.1.07/1.5.00/34.0488."

Podobné prezentace


Reklamy Google