Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orientujeme se na planetě Zemi. Zeměpisné souřadnice Zeměpisné souřadnice se používají k jednoznačnému určení polohy na povrchu Země. Zeměpisná šířka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orientujeme se na planetě Zemi. Zeměpisné souřadnice Zeměpisné souřadnice se používají k jednoznačnému určení polohy na povrchu Země. Zeměpisná šířka."— Transkript prezentace:

1 Orientujeme se na planetě Zemi

2 Zeměpisné souřadnice Zeměpisné souřadnice se používají k jednoznačnému určení polohy na povrchu Země. Zeměpisná šířka Zeměpisná šířka Zeměpisná délka Zeměpisná délka

3

4 Zeměpisná šířka Zeměpisná šířka určuje polohu na povrchu Země směrem k severu nebo jihu od rovníku. Zeměpisná šířka určuje polohu na povrchu Země směrem k severu nebo jihu od rovníku.

5 Zeměpisná šířka Rovník

6 Zeměpisná šířka Křivky se stejnou zeměpisnou šířkou jsou rovnoběžky. Křivky se stejnou zeměpisnou šířkou jsou rovnoběžky. Nejznámější rovnoběžky – rovník, obratník Raka, obratník Kozoroha. Nejznámější rovnoběžky – rovník, obratník Raka, obratník Kozoroha.

7 Rovník - Rovník - je nejdelší rovnoběžka, čára spojující body s nulovou zeměpisnou šířkou. Rovník rozděluje povrch planety na severní a jižní polokouli. Délka zemského rovníku je asi 40 070 km.

8 Obratník Raka - Obratník Raka - je obratník na severní polokouli na Zemi, který se nachází na 23,5 ° severní šířky. Jedná se o nejsevernější rovnoběžku, kde je Slunce v zenitu. Této šířky Slunce dosahuje pouze jednou za rok a to v době letního slunovratu Zenit – Slunce máme přímo nad hlavou Zenit – Slunce máme přímo nad hlavou

9 Obratník Kozoroha - Obratník Kozoroha - je na Zemi obratník na jižní polokouli, který se nachází na 23,5 ° jižní šířky. Jedná se o nejjižnější rovnoběžku, kde je Slunce v zenitu. Této šířky Slunce dosahuje pouze jednou za rok, a to v době zimního slunovratu. V okolí obratníku Kozoroha se podobně jako na severní polokouli v oblasti obratníku Raka nachází nejvíce pouští na světě. Zenit – Slunce máme přímo nad hlavou Zenit – Slunce máme přímo nad hlavou

10 Zeměpisná délka Zeměpisná délka určuje polohu na povrchu Země směrem k východu nebo západu od Greenwichského poledníku.

11 Greenwichský poledník

12

13 Zeměpisná délka 0° poledník

14 Zeměpisná délka

15 Global Positioning System Global Positioning System, zkráceně GPS, je vojenský navigační družicový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, který dokáže s několikametrovou přesností určit pozici kdekoliv na Zemi. Přesnost GPS lze ještě zvýšit až na přibližně až 1 cm. Global Positioning System, zkráceně GPS, je vojenský navigační družicový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, který dokáže s několikametrovou přesností určit pozici kdekoliv na Zemi. Přesnost GPS lze ještě zvýšit až na přibližně až 1 cm.

16

17 Zpracoval: J.Vídeňský http://jurikz.ic.cz/obr.php?num=37 http://jurikz.ic.cz/obr.php?num=37 www.wikipedie.cz www.wikipedie.cz


Stáhnout ppt "Orientujeme se na planetě Zemi. Zeměpisné souřadnice Zeměpisné souřadnice se používají k jednoznačnému určení polohy na povrchu Země. Zeměpisná šířka."

Podobné prezentace


Reklamy Google