Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Fyzika Ročník:8. ročník Klíčová slova:Teplo Autor:Mgr. Lucie Seidlerová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Fyzika Ročník:8. ročník Klíčová slova:Teplo Autor:Mgr. Lucie Seidlerová."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Fyzika Ročník:8. ročník Klíčová slova:Teplo Autor:Mgr. Lucie Seidlerová Vzdělávací zařízení: Základní škola Frýdek-Místek, Pionýrů 400 Pionýrů 400, 738 02 Frýdek-Místek Ověřeno ve výuce dne: 10. 11. 2011 CZ.1.07/1.4.00/21.2791VY_32_INOVACE_633_F8

2 Cílem prezentace je zavedení fyzikální veličiny teplo. Výpočet tepla. Anotace:

3

4 Slovo teplo užíváme v běžném životě často, ale zpravidla v jiném významu než ve fyzice. Většinou říkáme : „ Dnes je TEPLO‘‘, ale máme na mysli teplotu vzduchu. Tyto dvě fyzikální veličiny se často zaměňují.

5 V jakém smyslu užíváme slovo teplo ve fyzice ?  Předá-li teplejší těleso chladnějšímu tělesu tepelnou výměnou energii, říkáme, že teplejší těleso odevzdalo chladnějšímu tělesu teplo.  Příjme-li chladnější těleso od teplejšího tělesa tepelnou výměnou energii, říkáme, že chladnější těleso přijalo od teplejšího tělesa teplo.

6 Teplo je rovno energii, kterou odevzdá nebo příjme těleso při tepelné výměně. Pro teplo jako fyzikální veličinu užíváme značku Q. Teplo měříme stejně jako energii v joulech. Protože joule je malá jednotka, používá se častěji její násobek kilojoule, 1 kJ = 1000 J

7 Na čem závisí teplo?

8  Značka : Q  Jednotka : J (joule)  Vztah : Q = c. m. (t - t o ) - teplo přijaté Q = c. m. (t o - t) - teplo odevzdané m…..hmotnost tělesa t…...konečná teplota t o …počáteční teplota c…... měrná tepelná kapacita

9 Měrná tepelná kapacita látky udává, kolik tepla příjme 1 kg určité látky, aby se ohřál o 1 0 C. Značka: c Jednotka :

10 Veličina c je měrná tepelná kapacita látky, udává se v jednotkách Joule na kilogram krát stupeň Celsia. Měrná tepelná kapacita vody je 4180J/ (kg. 0 C) Uvedené vztahy pro přijaté nebo odevzdané teplo při tepelné výměně platí, nenastane-li při změně teploty (t - t o ) nebo (t o -t) změna skupenství….

11 Příklad: Jaké teplo příjme voda o hmotnosti 3kg, když se zahřeje o 5 o C? Řešení: m = 3 kg t - t 0 = 5 o C Q = ? kJ __________ Q= c. m. (t-t 0 ) Q= 4,2. 3. 5 kJ Q=63kJ Voda příjme teplo asi 63kJ.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Předmět:Fyzika Ročník:8. ročník Klíčová slova:Teplo Autor:Mgr. Lucie Seidlerová."

Podobné prezentace


Reklamy Google