Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nováková Karolína. Mnohostrunný drnkací nástroj s plochým trupem Hraje se na něm v sedě u stolu Na Valašsku se mu říká kobza V Německu šajholt V jiných.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nováková Karolína. Mnohostrunný drnkací nástroj s plochým trupem Hraje se na něm v sedě u stolu Na Valašsku se mu říká kobza V Německu šajholt V jiných."— Transkript prezentace:

1 Nováková Karolína

2 Mnohostrunný drnkací nástroj s plochým trupem Hraje se na něm v sedě u stolu Na Valašsku se mu říká kobza V Německu šajholt V jiných zemích Evropy hummel, langspil, kantele, langleik a fidla

3 Korpus citery se skládá z vrchní desky s ozvučným otvorem (jedním nebo více), spodní rezonanční desky, hlavice s mechanikou (pro napínání melodických strun), kolíky (pro napínání volných doprovodných strun pomocí klíče) a protilehlého struníku opatřeného pražcem. Vrchní a spodní desku spojují po obvodě luby a celý povrch bývá dýhován. Vnitřek korpusu bývá vyztužen několika žebry, které slouží k jeho zpevnění, jelikož tah strun je velký. Na vrchní desku je podél okraje připevněn hmatník s chromaticky rozmístěnými kovovými pražci. Protější okraj trupu bývá esovitě vykrojen. Spodek citery je opatřen třemi nožičkami s kovovými hroty. Nožičky slouží k přenosu rezonance na desku stolu (pro zesílení zvuku) a hroty zajišťují stabilní polohu (aby citera po stole neklouzala). Rezonanční desky bývají zhotoveny ze dřeva smrkového, luby a dýhování desek bývá z javoru nebo palisandru. Hmatník se obvykle zhotovuje z ebenu.

4 Počátek vzniku koncertní citery kolem roku 1850 Velice oblíbeným nástrojem byla kolem roku 1900 u všech společenských stupních V ČR se stává neoblíbenou, po roce 1918 jako rakousko- uherská citera a po roce 1946 jako německá citera

5 Kobza Diskantová, koncertní citera harfová, koncertní citera

6 https://www.youtube.com/watch?v=J0HcMdj_aTo https://www.youtube.com/watch?v=QLX4PKRyGpM


Stáhnout ppt "Nováková Karolína. Mnohostrunný drnkací nástroj s plochým trupem Hraje se na něm v sedě u stolu Na Valašsku se mu říká kobza V Německu šajholt V jiných."

Podobné prezentace


Reklamy Google