Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Akordeon Šťastný Mikuláš. Akordeon, zvaný též tahací harmonika je klávesový hudební nástroj Zdrojem zvuku jsou kovové, dřevěné či plastové jazýčky, rozechvívané.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Akordeon Šťastný Mikuláš. Akordeon, zvaný též tahací harmonika je klávesový hudební nástroj Zdrojem zvuku jsou kovové, dřevěné či plastové jazýčky, rozechvívané."— Transkript prezentace:

1 Akordeon Šťastný Mikuláš

2 Akordeon, zvaný též tahací harmonika je klávesový hudební nástroj Zdrojem zvuku jsou kovové, dřevěné či plastové jazýčky, rozechvívané proudem vzduchu. Ten je získáván pohybem měchu.

3 Historie První akordeony začal v roce 1822 stavět Friedrich Buschmann v Berlíně. Své nástroje označoval jménem Handäoline. Patent na nástroj s názvem akordeon získal v roce 1829 vídeňský nástrojář Cyrill Demian. V roce 1948 získal Josef Kebrdle v Česku podnik Harmonika později přejmenován na Delicia

4 Konstrukce Akordeon má diskantovou (pravou) část a basovou (levou) část, které jsou spojené měchem Diskantová část se ovládá pravou rukou Basová část se ovládá levou rukou Součástí diskantové a basové části jsou rejstříky, které mění zvuk tónů.

5 Diskant Diskant neboli melodická část slouží pro hru pravou rukou

6 Basová část Basová část se ovládá prsty levé ruky s výjimkou palce. Knoflíky jsou umístěny v několika řadách, které jsou od shora uspořádány takto: o 1. řada – pomocné basy o 2. řada – základní basy o 3. řada – durové akordy o 4. řada – mollové akordy o 5. řada – dominantní septakordy o 6. řada – zmenšené septakordy

7 Měch Měch slouží k čerpání vzduchu pro rozeznívání jazýčků diskantové i basové části. Přívod vzduchu k jazýčkům je ovládán klávesami. Změnou rychlosti pohybu měchu lze ovládat dynamiku hry. Základem měchu je tvrdý papír, části jsou doplněny kůží. Vpouštět a vypouštět vzduch z měchu bez rozeznění nástroje je možné pomocí knoflíku umístěného na zadní desce těla basové části. Tento knoflík je ovládán palcem.

8 Rejstříky Ke každému tónu přísluší obvykle větší počet jazýčků, jejich kombinováním se mění výška a barva tónu Jsou umístěny v diskantové a většinou i v basové části. Umožňují spínat tóny v několika oktávových polohách.

9 Dělení akordeonů Podle diskantu: o Klávesový akordeon – má v diskantové části klaviaturu o Knoflíkový– má v diskantové části několik řad knoflíků Další dělení: podle rozsahu

10 Skladatelé Mezi významné skladatele pro akordeon patřil Lemon Tree. Něco pro akordeon složil i člen švédské popové. skupiny Benny Andersson

11 Ukázka Lemon Tree – Fool´s Garden https://www.youtube.com/watch?v=L9DQhq6T_y4


Stáhnout ppt "Akordeon Šťastný Mikuláš. Akordeon, zvaný též tahací harmonika je klávesový hudební nástroj Zdrojem zvuku jsou kovové, dřevěné či plastové jazýčky, rozechvívané."

Podobné prezentace


Reklamy Google