Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vztlaková síla působící na těleso v kapalině (Učebnice strana 115 – 116) Na siloměr zavěsíme závaží o hmotnosti 100 g. Země působí na závaží gravitační.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vztlaková síla působící na těleso v kapalině (Učebnice strana 115 – 116) Na siloměr zavěsíme závaží o hmotnosti 100 g. Země působí na závaží gravitační."— Transkript prezentace:

1 Vztlaková síla působící na těleso v kapalině (Učebnice strana 115 – 116) Na siloměr zavěsíme závaží o hmotnosti 100 g. Země působí na závaží gravitační silou F g = 1 N. Závaží na siloměru ponoříme do vody. Pružina siloměru je nyní napínaná menší silou F než v prvním případě. FgFg FgFg FF Těleso ponořené do kapaliny v klidu je nadnášeno silou, která má opačný směr než síla F g. Tato síla se nazývá vztlaková síla a značí se F vz. F vz Velikost vztlakové síly můžeme určit jako rozdíl sil F g a F naměřených siloměrem. F vz = F g – F

2 Do nádoby s vodou vložíme kovovou krychli. Na všechny stěny krychle působí hydrostatická tlaková síla. F1F1 F2F2 F3F3 F4F4 Na protilehlé boční stěny krychle působí stejně velké tlakové síly F 3, F 4 opačného směru, Na horní stěnu krychle působí tlaková síla F 1 svisle dolů. Na dolní stěnu krychle působí tlaková síla F 2 svisle vzhůru. proto se jejich účinek na krychli ruší. Protože dolní stěna krychle je ve větší hloubce pod hladinou kapaliny než horní stěna krychle, je tlaková síla F 2 na dolní stěnu krychle větší než tlaková síla F 1 na horní stěnu krychle. h2h2 h1h1 Výslednice těchto dvou sil má směr větší síly, tedy svisle vzhůru. Její velikost je rovna rozdílu těchto sil. Tato síla nadnáší těleso v kapalině, je to vztlaková síla F vz. F vz

3 Na siloměr zavěsíme závaží o hmotnosti 100 g. Těleso ponořené do kapaliny v klidu je nadnášeno vztlakovou silou F vz. FgFg FgFg FF F vz FgFg FgFg FF Na siloměr zavěsíme hliníkový váleček stejného objemu o hmotnosti 40 g. FgFg FgFg FF F vz Hliníkový váleček stejného objemu je nadnášen stejnou vztlakovou silou F vz. Na siloměr zavěsíme dvě ocelová závaží o hmotnosti 200 g. Závaží je nadnášeno větší vztlakovou silou F vz. Vztlaková sila F vz nezávisí na hmotnosti tělesa. Vztlaková sila F vz je tím větší, čím větší je objem ponořeného tělesa.

4 Vejce se ponoří ke dnu. Na vejce působí gravitační síla F g směrem dolů a vztlaková síla F vz směrem nahoru. Výsledná síla F působí směrem dolů. Do vody ponoříme vejce. Hmotnost vejce je 58 g, jeho objem 53 cm 3. FgFg F F vz Do vody nasypeme sůl. Na vejce působí gravitační síla F g směrem dolů a vztlaková síla F vz směrem nahoru. Výsledná síla F působí směrem nahoru. Hmotnost vejce ani jeho objem se nezmění, přisypáním soli se zvětší hustota kapaliny. Při určitém množství soli začne vejce stoupat nahoru. V kapalině s větší hustotou působí na těleso větší vztlaková síla F vz. Vztlaková síla působící na těleso ponořené do kapaliny závisí na objemu ponořené části tělesa a na hustotě kapaliny. FgFg F F vz Otázky a úlohy k opakování – učebnice strana 117 – 118.


Stáhnout ppt "Vztlaková síla působící na těleso v kapalině (Učebnice strana 115 – 116) Na siloměr zavěsíme závaží o hmotnosti 100 g. Země působí na závaží gravitační."

Podobné prezentace


Reklamy Google